ویروس کرونا از بین نمی‌رود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:36 - چهارشنبه 30 مهر 1399
کد خبر : ۷۷۱۸۸۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
اپیدمیولوژیست: نگاه حذفی و ریشه کنی ویروس کرونا را باید کنار گذاشت، این ویروس از بین نمی‌رود برای همین باید مدیریت این بیماری را یاد بگیریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر حق دوست در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که الان داغ‌ترین موضوع تحقیقی در محافل علمی و پزشکی همین کووید ۱۹ و ساخت واکسن آن است گفت: زودتر از یکسال تا یکسال و نیم دیگر نمی‌توانیم به کشف و تولید واکسن کووید ۱۹ امید داشت برای همین باید مدیریت این بیماری را یاد بگیریم تازه بعد از این تا واکسن به تولید انبوه برسد و در اختیار ۲ تا ۳ میلیارد نفر قرار بگیرد زمان طولانی نیاز است.

این اپیدمیولوژیست گفت: دارو‌ها قبل از این که به بازار بیاید مراحل مختلفی را باید طی کند تا عوارض جانبی آن بررسی شود که کم باشد، اثر بخشی آن ارزیابی قرار بگیرد و این که آسیبی به سیستم ایمنی بدن وارد نکند و موارد دیگر.

دکتر حق دوست گفت: سریع‌ترین شکل استفاده از دارو برای درمان این بیماری استفاده از دارو‌های موجود بازار است آن ملکول‌های دارو‌هایی که برای بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود مثل هپاتیت و ایدز، که باید تاثیر کوتاه و بلند آن و عوارضش ارزیابی شود و عرض می‌کنم تا الان هیچ ملکول درمانی موثری برای درمان کووید ۱۹ نداریم.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به کیت‌های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری افزود: روش تشخیص قطعی بیماری تست پی سی آر است که سعی می‌کند ژنوم ویروس را تشخیص دهد این دقیق‌ترین تست است البته خالی از خطا هم نیست و ممکن است منفی کاذب داشته باشد، اما موارد نادری ممکن است مثبت کاذب داشته باشد.

او با اشاره به این که این بیماری ضعف‌های بشری را نشان داد و امتحانی الاهی است گفت: حس بنده و خیلی از همکاران دیگر هم این است که ما خیلی خوب توانسته ایم تاکنون بیماری را مدیریت کنیم و می‌توانست بسیار بدتر باشد و این به دلیل لطف خدا و همت همه عزیزان و همکاران و نیز مسئولیت پذیری و همکاری خود مردم است که باید از آن‌ها سپاسگزاری کنیم.

دکتر حق دوست گفت: احتمال این که با پیک و جهش دوباره بیماری روبرو شویم وجود دارد، اما اوج گیری و پیک آن دیگر خیلی وحشتناک و شدید نخواهد بود.

او افزود: غیر ممکن است که این ویروس ریشه کن و نابود شود و باید نگاه حذفی به این ویروس را کنار گذاشت و آن را مدیریت کرد.

این اپیدمیولوژیست با بیان این که این جنس بیماری‌ها نمودارشان چند کوهانه است و احتمال پیک‌های دیگر هم باید داشت گفت: باید همه ملاحظات و دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد و نباید به مناطق شلوغ و پر تجمع رفت زیرا بسیاری از افراد کم علامت و یا بی علامت اند.

دکتر حق دوست گفت: حرکت ویروس خزنده و جهشی و انفجاری است و ناشناخته‌های ما درباره آن زیاد است و نمی‌دانیم چرا در یک نفر ضعیف است و در یکی قوی، چرا یکی علامت دارد و دیگری ندارد، نمی‌دانیم به آب و هوا ربط دارد، به غذا‌ها و یا ژنتیک.

او در خصوص برنامه فاصله گذاری گفت: هیچ برنامه‌ای نیست که ضعف نداشته باشد برخی ضعف‌ها مربوط به برنامه ریزی هاست که به نسبت باید عرض کنم که این برنامه فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، جزو برنامه‌های موفق کشور است و الان خیلی از کشور‌ها دارند از ما الگو می‌گیرند و نگاهشان به ماست، برخی اقدامات بی نظیرند مثل 700 پروتکلی که برای اصناف تهیه شد، اما در اجرا خوب ضعف‌هایی هم هست و ممکن است برخی جدی نگیرند.

دکتر حق دوست گفت: ما تازه در میانه بازی هستیم و تا انتهای نود دقیقه زمان خیلی زیادی باقی است که اگر غفلت کنیم و رعایت نکنیم ممکن است دوباره ویروس شیوعش افزایش یابد و اوضاع وخیم شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۵°