خروج آمریکا از منطقه خواسته مشترک مردم است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۷۷۱۹۲۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری "طرح ابتکار صلح هرمز"، حضور ارتش آمریکا در منطقه را ریشه اصلی مشکلات دانست و گفت خروج این نیرو‌ها خواست مشترک مردم منطقه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مجید تخت‌روانچی امروز چهارشنبه در گفتگو با تارنمای آسیا تایمز، این مطلب را در پاسخ به این سؤال مطرح کرد که «آیا ایران آماده متوقف کردن تنش‌ها با آمریکا و متحدانش در منطقه است؟».

او افزود: بسیاری از مشکلات منطقه ما ریشه در حضور ارتش آمریکا در این منطقه دارد، علاوه بر این، خروج یک‌جانبه ترامپ از توافق هسته‌ای ایران تنش در منطقه را تشدید کرده است. ما مسئول وضعیت تنش‌زا نیستیم. ایالات متحده از هزاران مایل دورتر از سواحل خود به خلیج فارس آمده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: آن‌ها در حال فروش سلاح‌های مرگبار به‌ارزش میلیارد‌ها دلار به برخی از کشور‌های این منطقه هستند. آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا اختلاف بین کشور‌های منطقه ایجاد شود. بهترین کاری که می‌تواند در منطقه اتفاق بیفتد، خروج آمریکا از این بخش حساس جهان است. این مسئله به‌صراحت توسط پارلمان عراق فراخوانده شده است و این موضع مشترک مردم در کل منطقه است.

روانچی اضافه کرد: قطعاً ایالات متحده علاقه‌ای به بهبود روابط ایران و همسایگان ندارد. ما همیشه گفته‌ایم که می‌خواهیم با همسایگان خود در صلح زندگی کنیم. ما خواستار بهترین روابط با آن‌ها هستیم. سال گذشته، رئیس جمهوری [حسن]روحانی ابتکاری را برای ایجاد یک برنامه امنیتی منطقه‌ای در خلیج فارس به‌نام صلح هرمز (امید) معرفی کرد.

او خاطرنشان کرد: ما بر این باوریم که از طریق جاذبه به‌جای دافعه، همکاری [به‌جای]رقابت، همسایگی خوب [به‌جای]مداخله در امور داخلی دیگران و آشتی [به‌جای]ایجاد تنش، کشور‌های منطقه می‌توانند منطقه‌ای بهتر و امن‌تر ایجاد کنند.

سیاست خارجی ایران در همه‌گیری کرونا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سؤال که تأثیر همه‌گیری کرونا بر اولویت‌های سیاست خارجی ایران چه بوده است، گفت: هیچ تردیدی وجود ندارد که این همه‌گیری جهان را تغییر داده است.

تخت‌روانچی همچنین گفت: علاوه بر مشقاتی که این امر برای اکثریت کشور‌ها به بار آورده است، به‌ویژه جان‌های گرانبهایی که در نتیجه آن از دست رفته است، اقتصاد جهان هم تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته است.

او با بیان اینکه «ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست»، ادامه داد: ما به‌سختی مورد هجوم همه‌گیری قرار گرفته‌ایم و تلاش داریم آن را مهار کنیم و به‌زودی آن را شکست خواهیم داد. ما یکی از بهترین کادر‌های درمانی را در دنیا داریم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: آن‌ها با وجود اینکه تحریم‌های غیرانسانی باعث ایجاد سختی‌هایی برای مردم ما از جمله در زمینه پزشکی می‌شود، در نجات جان افراد بسیار عالی عمل کرده‌اند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: امروزه سیاست خارجی ایران همکاری همه‌جانبه با دیگر کشور‌ها برای از بین بردن کلی این بیماری همه‌گیر است. شماری از کشور‌ها همچون برخی از همسایگان و سازمان‌های بین‌المللی به ایران کمک کرده‌اند.

او یادآور شد: در همین زمان، ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم‌های غیرقانونی خود علیه کشور ما ادامه می‌دهد، به‌عنوان آخرین نمونه، هفته گذشته کره جنوبی از فروش کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا به ایران جلوگیری کرد. در این مقطع حساس، مردم ایران هرگز کسانی را که کمک می‌کنند و کسانی را که به آن‌ها آسیب می‌رسانند فراموش نخواهند کرد.

آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا در اینستکس

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره چشم‌انداز سازوکار ویژه مالی (اینستکس) هم گفت: اینستکس از زمان خروج آمریکا از برجام ایجاد شده بود و بیش از یک سال طول کشید تا عملیاتی شود.

تخت‌روانچی افزود: موفقیت آن هنوز مشخص نیست و به توانایی کشور‌های اروپایی در فراهم کردن نقدینگی مورد نیاز آن بستگی دارد. ما همواره بر حقوق خود تحت برجام تأکید کرده‌ایم تا از طریق فرایند‌های موجود، تحقق یابد.

او ادامه داد: اگر اینستکس کارایی داشته باشد، ما از آن استقبال می‌کنیم. اگر فرایند‌های دیگر هم این کار را انجام دهند، باز هم خوب است. مسئله مهم این است که ایران باید از مزایای مندرج در توافق بهره‌مند شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تاکنون، یک مورد تجارت در اینستکس ثبت شده و کار خوبی است. آنچه باید انجام شود گسترش دامنه این سازوکار است که شامل تجارت غیر از موارد بشردوستانه و همچنین منابع مالی در دسترس اینستکس باشد تا بتواند مقادیر زیادی از تجارت را تسهیل کند.

تخت‌روانچی تأکید کرد: اینستکس باید از طریق پول دریافت‌شده از فروش نفت ایران به اروپا یا از طریق تأمین مالی مستقیم توسط کشور‌های اروپایی تأمین مالی شود. نفت ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا نیست؛ بنابراین اروپا می‌تواند نفت را از ایران برای استفاده فوری یا آتی خریداری کند.

او خاطرنشان کرد: رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران، از جمله در حوزه تجارت و دادوستد، به‌ویژه هنگامی که سیاست ننگین فشار حداکثری آمریکا سخت‌تر می‌شود، عاملی تعیین‌کننده برای آینده روابط بلندمدت ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود.

راز آشکار آمریکا در صندوق بین‌المللی پول

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی درباره تصمیم نهایی صندوق بین‌المللی پول برای حمایت از ایران در برابر فشار‌های آمریکا چیست، گفت: بسیاری از کشور‌ها تحت تأثیر کووید‌ــ‌۱۹ قرار گرفته‌اند و برای مقابله با جنبه‌های مختلف این بیماری همه‌گیر به‌ویژه پیامد اقتصادی آن، به کمک خارج از کشور نیاز دارند. برخی از کشور‌های آسیب‌دیده از صندوق بین‌المللی پول خواسته‌اند به آن‌ها کمک مالی ارائه دهد.

تخت‌روانچی افزود: صندوق بین‌المللی پول، روش‌های مختلفی برای رسیدگی به این درخواست‌ها دارد و یکی از آن‌ها "ابزار سریع تأمین مالی" (RFI) است، همان‌طور که از نام آن پیداست، برای ارائه کمک‌های سریع به کشور‌های نیازمند طراحی شده است.

او ادامه داد: ایران از صندوق بین‌المللی پول خواسته است که از طریق این سازوکار وام پنج میلیارد دلاری اعطا کند، زیرا ما از این ویروس، ضربه خورده‌ایم و یکی از واجد شرایط‌ترین کشور‌ها برای دریافت چنین کمکی هستیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این یک راز آشکار است که ایالات متحده تمام تلاش ممکن را برای به تأخیر انداختن تصمیم صندوق بین‌المللی پول در مورد درخواست ایران به‌کار گرفته است با این امید که اعضای هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول را برای رد آن ترغیب کند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: از نظر ایرانیان، دشمنی ایالات متحده نسبت به آن‌ها معلوم است. اکنون اعتبار صندوق بین‌المللی پول در میان است. مذاکرات ما با صندوق بین‌المللی پول هنوز ادامه دارد و امیدواریم این صندوق به‌زودی تصمیم صحیحی برای اعطای وام به ایران بگیرد.

تحریم؛ تضعیف مبارزه با کرونا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره واکنش ایران به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس جهانی در روند رو به رشد همه‌گیری کرونا هم گفت: این درخواست باید توسط جامعه جهانی جدی گرفته شود، زیرا می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با کووید‌ــ‌۱۹ ایفا کند.

تخت‌روانچی اضافه کرد: علاوه بر دبیرکل سازمان ملل متحد و شماری از مقامات عالی این سازمان، دولت‌ها، نمایندگان مجلس از جمله ایالات متحده و سازمان‌های غیردولتی (سازمان‌های مردم‌نهاد) هم خواستار رفع تحریم‌ها شده‌اند تا کشور‌های متأثر از آن، بتوانند با ویروس کرونا بهتر مبارزه کنند.

او با یادآوری اینکه ایران یکی از کشور‌هایی است که مورد آسیب کووید‌ــ‌۱۹ قرار گرفته است، تصریح کرد: ادامه تحریم‌های یکجانبه، غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده علیه ایران، تلاش‌های ما را برای شکست این تهدید خطرناک، تضعیف می‌کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ابراز تأسف از اینکه «آمریکا به خواست جامعه بین‌الملل برای لغو تحریم‌ها توجه نمی‌کند»، گفت: آمریکا بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران نشان می‌دهد که برای مبارزه با ویروس کرونا سخت تلاش می‌کنند. به‌نظر می‌رسد ایالات متحده شدت این مشکل را تشخیص نمی‌دهد.

تخت‌روانچی افزود: این بیماری مرز‌ها را به‌رسمیت نمی‌شناسد و هیچ کشوری از تهدید‌های آن در امان نیست. همه دنیا در یک قایق نشسته‌اند، یا با هم برنده خواهیم شد یا خواهیم باخت.

او خاطرنشان کرد: این بیماری همه‌گیر تحت کنترل درنمی‌آید مگر اینکه همه ظرفیت‌ها در سطح بین‌المللی به‌کار گرفته شود و یک برنامه هماهنگ و منسجم برای شکست این همه‌گیری توسط همه کشور‌ها اجرا شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: بنابراین، منابع مورد نیاز باید در دسترس همه کشور‌هایی باشد که از این ویروس متأثر شده‌اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °