کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:01 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۱۹۴۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱
معاون اول رئیس جمهور گفت: سال ۹۸ نرخ بیکاری به ۱۰.۲ درصد کاهش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسحاق جهانگیری در جلسه کارگروه ملی برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری افزود: اگرچه تامین زیرساخت‌هایی نظیر آب، برق، گاز، راه، بهداشت، آموزش و پرورش نقش مهمی در توسعه روستا‌ها دارد، اما باید اشتغال و درآمد کافی روستائیان را نیز تامین کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در این دولت متوسط سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده که کمترین مورد آن مربوط به سال ۹۸ است که ۴۳۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد.

جهانگیری افزود: با مجموع این اقدامات تعداد بیکاران از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کاهش یافته است که شاهد پایین آمدن نرخ بیکاری در کشور بوده ایم و نرخ بیکاری در سال ۹۸ به ۱۰.۲ کاهش یافته است.

وی به اقدامات انجام شده در روستا‌ها اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه قبل از آغاز به کار دولت دهم به ۱۴هزار روستا گاز رسانی شده بود که این عدد اکنون به ۳۰ هزار روستا رسیده است.

آقای جهانگیری درباره برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری گفت: در این طرح تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که وزارت جهاد کشاورزی سهم عمده‌ای از این منابع را به خود اختصاص داده و سایر بخش‌ها نظیر صنعت، گردشگری و نهاد‌های حمایتی به ویژه کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز استفاده مناسبی از این منابع در جهت اشتغال زایی روستایی داشته اند.


وی ادامه داد: امروز که موضوع بیکاری از مسائل اصلی کشور است باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که اقتصاد کشور بتواند فرصت‌های شغلی ایجاد کند. البته در کنار ایجاد اشتغال باید برای صیانت از اشتغال موجود نیز برنامه ریزی دقیق داشته باشیم چرا که مشاغل و کسب و کار‌های خرد و متوسط به سرعت آسیب می‌بینند و لازم است که با حساسیت ویژه از آن‌ها مراقبت کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به فراهم بودن ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات آماده تخصیص در سال ۹۹ به طرح‌های اشتغال زایی روستایی و عشایری افزود: نرخ سود این تسهیلات قرار است ۴، ۶ و ۱۰ درصد باشد.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از جمعیت کشور در روستا‌ها ساکن هستند و نمی‌توان نسبت به مسائل آن‌ها بی توجه بود، گفت: اخیرا در شورایعالی اداری موضوع تشکیل شورای عالی عشایری و روستایی به تصویب رسید و رییس جمهور نیز آن را ابلاغ کرده است تا این شورا، مرکزی برای رسیدگی و توجه به مسائل روستا‌ها و روستاییان باشد.


وی در ادامه با تاکید بر اینکه علاوه بر توجه به راه اندازی واحد‌های تولیدی در روستاها، باید به بازار فروش محصولات آن‌ها نیز توجه شود، به بازدید خود از نمایشگاه توانمند سازی کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان خراسان رضوی اشاره و افزود: کمیته امداد در تامین بازار فروش برای این محصولات اقدامات خوبی انجام داده است و از طریق راه اندازی بازار الکترونیک به تبلیغ و بازایابی برای این محصولات پرداخته است.

معاون اول رییس جمهور از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست برای تبلیغ و بازاریابی محصولات تولیدی روستایی و عشایری اعتبارات لازم را در نظر بگیرد و ضمن نظارت بر کیفیت محصولات آنها، به دنبال بازار فروش این محصولات باشد تا دولت از بازدهی اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری اطمینان حاصل کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °