خط تولید بایواتانول به روش تخمیر افتتاح شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۷۷۱۹۴۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
خط تولید بایواتانول به روش تخمیر در کمتر از ۲۴ ساعت امروز پنج‌شنبه با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی راه‌اندازی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  خط تولید بایواتانول پیرو مصوبات کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس، شرایط حساس کنونی کشور، کمبود مواد ضدعفونی کننده در بازار، ضرورت ورود و همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی که در این خصوص توانایی لازم را دارند آغاز به کار کرد.

محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی و اعضای هیات علمی که در این مراسم نیز حضور داشتند، با علمی راسخ در جهت تولید الکل اتیلیک یا بایواتانول که ماده اولیه تهیه مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکی است، تلاش کردند.

تولید الکل بایواتانول با خلوص ۹۰ درجه مناسب برای استفاده تهیه مواد ضدعفونی کننده بر اساس فرمولاسیون پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی (wHo) است.

محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با استفاده از امکانات موجود در پژوهشگاه در کمتر از ۱۴ روز موفق به راه اندازی خط تولید بایواتانول از روش تخمیر شدند. همچنین فرآیند تخمیر برای تولید بایواتانول مدت زمانی حدود ۸ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد که برای اولین بار در ایران این فرآیند در سریعترین زمان و به کمتر از ۲۴ ساعت کاهش یافت و در حال حاضر با استفاده از این تکنولوژی تولید بایواتانول به حداقل زمان و بیشترین راندمان به تولید هزار لیتر در روز منجر شده است. این ظرفیت قابل افزایش تا سه هزار لیتر در روز است.

فرآیند تولید در سه مرحله، کنترل کیفیت مواد اولیه، کنترل در حین انجام پروسه تولید و کنترل کیفیت محصول نهایی انجام می‌شود. تولید مواد ضدعفونی کننده پایه آبی و بایواتانول با خلوص بالای ۹۹ درجه در این پژوهشگاه در حال انجام است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۷۹°