امروز جمهوری اسلامی ایران یک ابرقدرت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:58 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۱۹۷۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران یک ابرقدرت است و آمریکا و بزرگتر از آن هم، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار سرتیپ امیرعلی حاجی زاده در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شب شبکه دو سیما با بیان اینکه اظهارات مقامات آمریکایی مصرف داخلی دارد افزود: به ملت ایران قول می‌دهیم فناوری فضایی را به پیش ببریم و روز به روز قوی‌تر شویم به طوری که کشور بیمه شود و هیچ کس جرات نگاه چپ به ایران نداشته باشد.

وی گفت: دفاع با نیرو‌های مسلح است و همه ما پای کار هستیم، بنابراین مردم نگران هیچ چیزی نباشند و با خیال راحت به کار اقتصاد بپردازند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: روزی که پایگاه امریکائی عین الاسد در عراق را می‌زدیم فکر می‌کردیم آمریکا پاسخ می‌دهد و آماده شده بودیم ۴۰۰ نقطه آن‌ها را در هم بکوبیم، زیرا زدن عین الاسد عملیاتی نبود و فقط چند موشک زدیم، اما آمریکایی‌ها جرات نکردند کاری انجام دهند.

سردار حاجی زاده گفت: آمریکا ظاهری دارد و حرف‌هایی می‌زند، اما باطن آن را ما می‌شناسیم که هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

وی درباره پرتاب ماهواره نور به فضا افزود: این موفقیت، لطف الهی است و قدردان شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها و سازمان هوافضای صنایع دفاع هستیم و یاد شهید تهرانی مقدم و یاران ایشان را گرامی می‌داریم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در سپاه تلاش می‌کنیم راجع به کار‌هایی که در گذشته انجام دادیم و موفق بوده است صحبت و آن را رسانه‌ای کنیم و درباره آینده حرفی نزنیم.

سردار حاجی زاده افزود:، چون می‌دانستیم دشمنان در تلاش برای به دست آوردن اطلاعات از کار فضایی سپاه هستند و ابعاد مختلف این کار و اطلاعات آن برایشان مفید بود به صورت چراغ خاموش حرکت کردیم.

وی گفت: بدون حضور در فضا از بسیاری ظرفیت‌ها در حوزه‌های نظامی و غیر نظامی محروم هستیم و بعد پنجم امور نظامی، حضور در فضاست، زیرا بدون فضا نه در حوزه‌های دفاعی و نه در ابعاد غیرنظامی کامل نیستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: محدودیت‌هایی که ما در عرصه هوایی و زمینی برای اشراف اطلاعاتی داریم در حوزه فضایی بسیار کمتر است، زیرا ماهواره می‌تواند همه جا برود.

سردار حاجی زاده گفت: اکنون ماهواره نور به طور دقیق کار می‌کند و هر ۹۰ دقیقه یکبار به دور زمین می‌چرخد.

وی افزود: زمان پرتاب این ماهواره از ایستگاه‌های تهران، زاهدان و چابهار آن را کنترل کردیم و به طور دقیق در مدار تزریق و سیگنال‌های آن دریافت شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:​ ۹۰ دقیقه پس از قرار گرفتن ماهواره در مدار، سینگال‌های آن در شمالغرب کشور نیز دریافت شد و ساعت ۲۳ چهارشنبه نیز دوباره این اتفاق افتاد.

سردار حاجی زاده افزود: سه روز تا یک هفته، پایدار سازی ماهواره و ارسال برخی فرمان‌ها برای این موضوع زمان دارد البته برای برخی ماهواره‌ها این زمان دو ماه است که متخصصان ما اعلام کرده اند زمان پایدار سازی ماهواره نور حدود یک هفته برای عملیاتی شدن صدرصد زمان می‌برد.

وی گفت:​ در سال ۸۸ نیروی هوای سپاه به نیروی هوافضا تبدیل و فرمانده فضایی در این نیرو ایجاد و اقدامات بسیاری در ۱۱ سال گذشته انجام شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ماهواره نور نخستین ماهواره‌ای بود که خودمان آن را در مدار قرار دادیم، اما به جز این ماهواره در فضا ماهواره داریم که کار مشترک با دیگر کشورهاست و از آن استفاده می‌کنیم.

سردار حاجی زاده گفت: همانگونه که مجموعه موشکی سپاه در سال ۶۳ با دو سکو کار خود را آغاز کرد و امروز مجموعه‌ای بسیار گسترده و قدرت نظام اسلامی است روزی خواهد آمد که مجموعه فرماندهی فضایی سپاه نیز جایگاه ویژه‌ای در کشور پیدا کند و ما در پی توسعه این فرماندهی هستیم.

وی افزود: تلاش می‌کنیم بخش فضایی نیروی هوافضای سپاه هم در عرصه دفاعی فعال باشد و هم به بخش‌های غیر نظامی کمک کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: با قرار دادن ماهواره نور در مدار سد‌های بسیار مهمی در فناوری برای ما شکسته شد و از آن‌ها عبور کردیم.

سردار حاجی زاده در مدار قرار دادن ماهواره را یک ابرپروژه خواند و افزود:​ هر مرحله از ساخت یک ماهواره، پروژه بزرگی است مانند موتور‌های پیش ران که اگر از فلز یا مواد سنگین ساخته شوند نمی‌توانند به نقطه هدف برسند بنابراین بدنه موتور‌ها را از مواد کامپوزیت ساختیم که بسیار پیچیده است.

وی افزود: کشور‌هایی که به دانش در مدار قرار دادن ماهواره رسیده اند شکست‌های بسیاری را تحمل کرده اند، اما نخستین کار ما در این زمینه به لطف الهی با موفقیت انجام شد و اکنون می‌توانیم این مسیر را آسان‌تر ادامه دهیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: قرار دادن موفق ماهواره نور در مدار اعتماد به نفس متخصصان ما را افزایش داد و مشخص کرد کار دقیق بوده است.

سردار حاجی زاده افزود: فناوری ماهواره را در ارتفاع، نوع ماموریت، وزن و درخواست‌های حوزه‌های گوناگون توسعه و ادامه خواهیم داد.

وی گفت: تحریم ها، اقدام ظالمانه‌ای بوده و ملت ایران سختی‌های زیادی را به علت آن تحمل کرده اما​ تحریم‌ها خدمات بسیاری را نیز برای ما داشته است، زیرا اگر چشم به دست بیگانه داشته باشیم همیشه محتاج هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود:​ مسئله تحریم در نظام دفاعی کشور مانند بیماری کرونا است که اگر اتفاق نمی‌افتاد ما متوجه توان بالای بخش بهداشت و درمان کشور و پای کار بودن آن‌ها نمی‌شدیم.

سردار حاجی زاده گفت: ما از فرصت‌هایی که تحریم‌ها ایجاد کرد استفاده حداکثری کردیم و اکنون در حوزه هواپیما‌های بدون سرنشین، در حوزه موشکی و در حوزه پدافند در جایگاه بالا و در تراز چند کشور نخست دنیا هستیم.

وی افزود: اینکه موتور مرحله اول ماهواره بر را از سوخت مایع قرار دادیم به دلیل ارزان تمام شدن کار بود، زیرا موتور مرحله دوم و سوم را بیرون جو آزمایش نکرده بودیم و اطلاعات ما در این زمینه دقیق نبود و امکان آزمایش با هزینه سنگین را نیز نداشتیم بنابراین موتور مرحله نخست را که مربوط به یک موشک قدیمی است از انبار آوردیم و استفاده کردیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اکنون که متغیر‌ها کم و کار تثبیت شده است حرکت ما به سمت ماهواره بر‌های سوخت جامد است.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه سوخت جامد موجب کوچک شدن موشک می‌شود، افزود: پرتاب ماهواره را با سکوی متحرک انجام دادیم و نیاز به سکوی ثابت نداریم و می‌توانیم هر جای کشور ماهواره به فضا پرتاب کنیم.
وی استفاده از سکوی متحرک را موجب کاهش هزینه‌ها خواند و گفت:​ استفاده از بدنه کامپوزیت نیز موجب می‌شود ماهواره بر و ماهواره، بسیار سبک شود و ما به این فناوری دست یافته ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: اکنون موشک رعد ۵۰۰ که ۵۰۰ کیلومتر برد دارد بدنه آن کامپوزیت است و به این دلیل ۲۰۰ کیلومتر از موشک‌های مشابه خود که بدنه فلزی دارند برد بیشتری دارد.

سردار حاجی زاده گفت: وزن موشک رعد ۵۰۰، یک تن و ۸۰۰ کیلوگرم و وزن موشک‌های بدنه فلزی مشابه آن سه تن و ۶۰۰ کیلوگرم است.

وی افزود: کشوری که به توانمندی فضایی می‌رسد در ردیف ابرقدرت‌ها قرار می‌گیرد و همین قدر که جیغ و داد آمریکایی‌ها در آمده است نشان می‌دهد پروژه ما به نتیجه رسیده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی‌ها از اینکه ما به فناوری جدیدی دست یافته ایم بسیار ناراحت هستند و به اصطلاح جیغ بنفش می‌زنند.

سردار حاجی زاده افزود:​ به فناوری نازل متحرک برای هدایت و کنترل موتور‌ها با سوخت جامد دست یافته ایم و تبادل داده با ماهواره نور و ارتباط با سنسور‌هایی که در آن کار گذاشته شده است با سامانه‌های مخابراتی تولید کشورمان انجام می‌شود.

وی گفت:​ ممکن است آمریکایی‌ها پشت تریبون، حرف‌های مفتی بزنند، اما اکنون فقط در یک ناو هواپیما بر آمریکایی ۷۰۰ نفر به کرونا مبتلا هستند و برای یک جا به جایی در عراق، از همه التماس می‌کنند و وحشت زده هستند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: آمریکایی‌ها در این شرایط می‌بینند که جمهوری اسلامی ایران یک ماهواره در مدار قرار داده است و همه سیستم اطلاعاتی غرب جا مانده اند و اصلا از این کار خبر نداشتند.

سردار حاجی زاده همچنین گفت:​ آمریکا می‌توانست با یک گروه تروریستی یا بمب کنار جاده‌ای سردار سلیمانی را به شهادت برساند، اما ترامپ این جنایت را برای دنبال کردن اهداف مهمی بر عهده گرفت.

وی افزود:​ آن‌ها می‌خواستند بگویند نماد مقاومت را ترور کردیم تا دیگر فرماندهان و رهبران مقاومت حساب کار خود را بکنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آن‌ها مطمئن بودند ایران پاسخ ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی را نمی‌دهد، اما چند روز پس از شهادت ایشان و سر دادن شعار انتقام از سوی مردم نگران شدند و اعلام کردند اگر ایران کاری کند ما ۵۲ نقطه را می‌زنیم و اشاره آن‌ها به نقطه فرهنگی، بیت رهبری بود و احساس می‌کردند با این حرف‌ها ایران عقب می‌نشیند و کاری نمی‌کند.

سردار حاجی زاده افزود: با اراده محکم رهبر معظم انقلاب اسلامی و تصمیم ایشان عملیات عین الاسد انجام شد و معظم له برای نخستین بار برنامه حسینیه امام خمینی (ره) را با پخش مستقیم برگزار کردند.

وی گفت: آمریکایی‌ها در پی بی آبرو و بی حیثیت کردن ایران بودند، زیرا فکر می‌کردند جمهوری اسلامی پاسخ آن‌ها را نمی‌دهد، اما ایران با موشک باران پایگاه عین الاسد نزد جهانیان عزیز و بزرگ و مشخص شد حرف‌های آمریکایی‌ها عملیات روانی است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: ارتقاء مداری برای ماهواره در دستور کار است و در آینده نه چندان دور ماهواره دیگری را با کارایی بیشتر در ارتفاع بالاتر قرار می‌دهیم.

سردار حاجی زاده گفت: مجموعه ما مجموعه محدودی است، اما شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی به ما کمک می‌کنند تا این کار‌های بزرگ انجام شود.

وی افزود: اگر این روش در بخش‌های دیگر به کار گرفته شود که این کار آغاز شده است بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت:​ نخبگان و خواص ما برای حل مشکلات مردم و کمک به آن‌ها تکلیف دارند و باید از خود عبور کنند.

سردار حاجی زاده افزود: مدیران و متخصصان کشور نباید خسته و متوقف شوند و اگر در جایی نامهربانی نیز دیدند بدانند این جزو کار است و به آن توجه نکنند.

وی گفت: همه موشک‌های زمین به زمین و ماهواره بر‌ها را شهید تهرانی مقدم بنیان گذاشت و شاگردان او کار را ادامه می‌دهند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°