خطر بروز لخته‌های خونی در بیماران کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:19 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۷۱۹۷۸
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
محققان علوم پزشکی در دانشگاه ادینبورگ در انگلیس اعلام کردند خطرات ناشی از بروز لخته‌های خونی در بیماران مبتلا به کرونا را باید جدی گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بر اساس مقاله‌ای که دکتر ادوین جی آر وان بیک و همکارانش در شماره اخیر نشریه رادیولوژی منتشر کردند با توجه به گزارش‌های اخیر مبنی بر ارتباط قوی بین سطوح بالای دی دایمر در بیماران مبتلا به کرونا، باید خطرات ناشی از ایجاد لخته‌های خونی و عوارض آن را باید جدی گرفت.
 
خطر بروز لخته‌های خونی در بیماران کرونا

محققان انگلیسی می‌گویند بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان به عنوان بیماری اولیه دستگاه تنفسی، تحت درمان قرار می‌گیرد؛ با تحلیل اطلاعات پزشکی، آزمایشگاهی و تصویر برداری این بیماران، روشن است که عوارض این بیماری، فقط به دستگاه تنفسی محدود نمی‌شود.

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که نارسایی تنفسی در این بیماران، فقط از بروز دیسترس تنفسی ناشی نمی‌شود بلکه روند‌های ایجاد لخته‌های میکروسکوپی نیز در این میان، نقش دارند. ممکن است این یافته، سرنخی برای درک بهتر روش درمان این بیماران باشد.

بین سطوح مولکول دی دایمر D-dimer و پیشرفت بیماری و یافته‌های سی تی اسکن در این بیماران، رابطه‌ای قوی برقرار است که بیان گر علت بروز لخته‌های وریدی در آنان است.

همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد بین سطوح دی دایمر بدن، و شدت بیماری و افق آن، رابطه مستقیم برقرار است.

بر این اساس، پروفسور وان بیک می‌گوید: بررسی‌های تصویری تایید کرده که سندروم کووید ۱۹ یک روند التهابی، لخته ای-التهابی است که بر کارکرد ریه‌های تاثیر منفی دارد، ولی در مراحل بعدی، بر دیگر ارگان‌های بدن نیز تاثیر می‌گذارد.

به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، محققان هشدار می‌دهند باید درباره پیشگیری از ایجاد لخته‌های خونی در این بیماران، اقدامات لازم صورت گیرد.

همچنین محققان دانشگاه هوپیتا در استراسبورگ در فرانسه می‌گویند یکی از مشکلات جدی بیماران مبتلا به کرونا، بروز آمبولی ریوی است؛ این یافته، حاصل بررسی بر روی ۱۰۶ بیمار مبتلا به کرونا است که در مدت یک ماه در فرانسه انجام گرفته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°