واکنش ظریف به جلز و ولزهای اخیر غرب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:01 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۱۹۹۲
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۲
وزیر امور خارجه به ادعا‌های برخی کشور‌های غربی درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ واکنش نشان داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای ظریف در فضای مجازی نوشت: هیچ کدام از طرفین نمی‌توانند بر اساس تعبیر نادرست و بی‌اساس، از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ایران را نکوهش کنند.
وزیر امورخارجه اضافه کرد: آمریکا برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، از سال ۲۰۱۷ در حال زورگویی به بقیه بوده است. اروپا نیز به جای عمل به قطعنامه ۲۲۳۱، از آمریکا تبعیت کرده است.
آقای ظریف تصریح کرد: ایران نه سلاح اتمی دارد و نه موشکی که برای حمل چنین تسلیحاتی طراحی شده باشد، اما حدس بزنید چه کشور‌هایی این تسلیحات را دارند.
 
با گذشت دو روز از پرتاب ماهواره نور ۱ به فضا، انعکاس این رویداد موفقیت آمیز در عرصه بین الملل ادامه دارد.
در حالیکه آمریکا مدعی شده اقدام ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ قطعنامه‌ای ایران را از پرتاب ماهواره به فضا منع نمی‌کند و استناد آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ بی جا و خلاف واقعیات است. موسوی افزود: این آمریکاست که با خروج از برجام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است.
موسوی با تقبیح مواضع دولت آمریکا در خصوص پرتاب ماهواره نور، آن را مداخله در امور داخلی ایران دانست و گفت: پیشرفت‌های علمی و فناوری بویژه در حوزه هوا - فضا حق ملت ایران است و قطعا اینگونه دخالت‌ها در عزم ملت ایران برای پیشرفت خللی ایجاد نخواهد کرد.
*
رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای روسیه نیز همراه با مجلس سنا و دولت این کشور گفت: پرتاب ماهواره نظامی نور ۱ به فضا، به هیچ وجه نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.
*
فرماندهی فضایی ارتش آمریکا با اذعان به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره نور اعلام کرد: این اسکادران ۲ شیء، شامل ماهواره نور ۱ و بدنه موشک قاصد را در فضا رصد کرده که مبدا پرتاب آن ایران بوده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان هم به نقل از دو مقام پنتاگون گزارش داد: ارزیابی پنتاگون حاکی از موفقیت پرتاب ماهواره ایران است.
*
همزمان کریس مورفی سناتور آمریکایی گفت: امروز ایران در خاومیانه تقریبا در همه زمینه‌ها قوی‌تر و آمریکا ضعیف‌تر از چهار سال گذشته شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°