بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:14 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۰۰۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
ابراهیم متقی - کارشناس مسائل بین الملل: ویروس کرونا و شیوع گسترده آن نشان داد بسیاری از کشور‌های غربی در مواجهه با بحران ناکارآمد هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابراهیم متقی - کارشناس مسائل بین الملل در گفتگوی تیتر امشب گفت: ویروس کرونا در مقایسه با دیگر بیماری‌ها پر مخاطره است و همین امر تاثیر جدی در فضای بین الملل گذاشته است. کرونا نه تنها زندگی اجتماعی بلکه در سطح جهانی تبدیل به مشکل جدی شده است.
دکتر متقی افزود: وقتی سیاست جهان کرونایی می‌شود؛ طبیعی است که فضای زیستی می‌خواهد تعادل داشته باشد.
وی گفت: واقعیت اینست که کرونا یک فضای عام گرایی را ایجاد کرده است. اما جهان صنعتی، چون جمعیت پیری دارند تلفات بیشتری داشته اند.
دکتر متقی افزود: علم نتوانست با یک ویروس کوچک مقابله کند. این ویروس نشان داد بسیاری از کشور‌ها ناکارآمد هستند.
کارشناس مسائل بین الملل گفت: ریز پردازی‌ها می‌توانند قدرت‌های بزرگ را غافلگیر کند.
دکتر متقی افزود: موج‌های ناسیونالیستی در اروپا و آمریکا شروع شده است. جانسون در انگلیس، ترامپ در آمریکا و ماکرون در فرانسه گرایش ناسیونالیستی دارند.
وی گفت: کرونا نشان داد که کشور‌ها با یک تهدید مشترک مواجه شدند باید سازمان‌های مثل بهداشت جهانی نقش بیشتری ایفا کنند.
کارشناس مسائل بین الملل گفت: در جهان پسا کرونایی شاهد رقابت ناسیونالیستی و لیبرال دمکراسی خواهیم بود.
عرصه نظام بین الملل آنارشی است و در مواقع بحرانی هر کشوری به فکر خود خواهد بود و ماسک دزدی و ... که دیده شد به خوبی این مسئله را نشان داد.
 
بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
کامران نجف‌زاده - خبرنگار صدا و سیما در آمریکا گفت: در بحران فعلی مردم آمریکا پشت ترامپ نیستند. بایدن از ترامپ در نظر سنجی‌ها جلو افتاده است.
وی افزود: اختلافات در همه رده ها شکل گرفته است. تمام فرمانداران، عرصه پزشکی، سیاه و سفید با هم اختلاف دارند. در یک ماهه بیش از ۲۶ میلیون نفر در آمریکا بیکار شده اند. ترامپ در بحران کرونا ناکارآمد عمل کرده است.
 
بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
جیم کوران کارشناس مسائل اروپا هم گفت: کشور‌های غربی رویکرد متفاوتی داشته اند. تعداد تلفات کرونا در چند کشور به بالای ۲۰ هزار نفر رسیده است.
جیم کوران افزود: اتحادیه اروپا خوب عمل نکردند. نظام بهداشتی اروپا به این دلیل آمادگی نداشت که ابتدا حساسیت این بیماری را کم نشان دادند. اما در واقعیت ویروس شیوع جدی داشت و اثرات جدی در مسائل اجتماعی، ورزشی و اقتصادی داشت.
وی افزود: انگلیس ۳۸ روز تلف کرد و نخست وزیر انگلیس مشغول تفریح بود و بعد از همه گیری کرونا واکنش نشان داد.
جیم کوران گفت: بعد از کرونا از نظر اقتصادی رکود در پیش خواهد بود و بسیاری از کشور‌ها از تامین نیاز‌های خود معذور و ناتوان خواهند بود.
بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
سیدعلی دارابی - خبرنگار صدا و سیما در روسیه گفت: شیوع کرونا در روسیه تازه در اوج گیری است. به زودی مبتلایان روسیه از چین پیشی می‌گیرد.
وی افزود: دولت روسیه برای جلوگیری از اثرات اقتصادی چندین راهبرد را مد نظر قرار داد. دولت مزایایی برای بخش‌های دولتی و خصوصی در نظر گرفت.
دارابی گفت: با کاهش قیمت نفت شرایط اقتصادی روسیه هم تاثیر پذیرفته است.
بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
شهسوار حسینی - خبرنگار صدا و سیما در فرانسه هم گفت: اقلام بهداشتی با کمبود مواجه شده است. مشکلاتی هم در کارایی دستگاه‌های تنفسی ساخت فرانسه وجود دارد.
وی افزود: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی ورشکستگی خود را اعلام کرده اند و به نظر می‌رسد این روند گسترده‌ای داشته باشد.
بحران کرونا؛ آزمون دولت‌ها و ملت‌ها
کاملی - خبرنگار صدا و سیما در ترکیه هم گفت: دولت ترکیه با شیوع کرونا دستپاچه شده است.
وی گفت: اقتصاد ترکیه تاثیر جدی از کرونا داشته و تمام پیش بینی های اقتصادی به هم ریخته است. گردشگری ترکیه شدیداً متضرر شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°