نور خورشید کرونا را نابود می کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:02 - دوشنبه 05 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۰۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
تحقیقات جدید علمی حکایت از آن دارد که در شرایط مناسب دما و رطوبت، ویروس کرونا با تابش نور خورشید در سطوح صاف 2 ساعت و در هوا کمتر از 2 دقیقه دوام می آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محققان دانشگاه کانکتیکات امریکا اعلام کردند که آزمایش های آنها درباره تاثیر نور خورشید بر ویروس کرونا نشان می دهد که اشعه ماوراء بنفش نور خورشید فعالیت ویروس را به شدت کاهش داده و باعث نابودی آن می شود، اما همین اشعه می تواند آثار زیانباری نیز بر پوست انسان داشته باشد.
 
این محققان پیش بینی کرده اند که با افزایش روزهای آفتابی، فراگیری ویروس کرونا کاهش می یابد.
 
تحقیقات مرکز ملی تجزیه و تحلیل دفاع زیستی امریکا نیز نشان داده است که نیمه‌عمر ویروس (یعنی مدت زمان لازم برای کاهش تعداد ویروس‌ها به میزان نصف تعداد اولیه) در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت ۲۰ درصد در سطوح غیرمتخلخل مانند دستگیره در و فولاد ضدزنگ، معادل ۱۸ ساعت است اما با افزایش رطوبت تا ۸۰ درصد، نیمه عمر آن به ۶ ساعت کاهش می‌یابد و با اضافه شدن نور خورشید به معادله، این زمان به ۲ ساعت تقلیل می‌یابد.
 
همچنین نیمه عمر ویروس به شکل معلق در هوا در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت ۲۰ درصد، حدود یک ساعت است که با تابش پرتو‌های نور خورشید این زمان به ۱.۵ دقیقه کاهش می‌یابد.

بر اساس این تحقیقات، دانشمندان امیدوارند در تابستان شدت انتقال این ویروس کاهش یابد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°