ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:02 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۰۴۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
نشست بخش خصوصی فعالان اقتصادی با رئیس جمهور؛
رئیس جمهور (در نشست فعالان بخش خصوصی اقتصاد کشور): کرونا سبک زندگی را عوض کرده و اقتصاد همه دنیا را دچار مشکل کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور گفت: ابتدای شیوع ویروس کرونا در بسیاری از اقلام نیازمند بودیم و حتی پرستاران و کادر پزشکی امکانات لازم را نداشتند، اما امروز به صادر کننده برخی اقلام و تجهیزات در این باره تبدیل شده ایم.

آقای حسن روحانی در نشست فعالان بخش خصوصی اقتصاد کشور افزود: در حادثه‌ای که از بابت شیوع کرونا اتفاق افتاد و در شرایطی که مردم سختی مضاعفی را تحمل کردند، همه اعم از مردم، کارآفرینان، شرکت‌های دانش بنیان، نیرو‌های مسلح، نهاد‌های غیردولتی و بخش خصوصی به میدان آمدند و مردم ما با فداکاری در این زمینه موفق عمل کردند.

رئیس جمهور گفت: هم اکنون تجهیزات به اندازه کافی به پزشک و پرستار می‌رسد، در حالی که روز نخست چنین نبود و برخی از پرستاران و پزشکان با خطر وارد این عرصه شدند و حتی جان خود را فدا کردند.

آقای روحانی افزود: امروز بخش بزرگی از بیماران که وارد بیمارستان‌ها می‌شوند به سلامت از آنجا خارج می‌شوند و این نشان می‌دهد که در بخش بهداشت کشور، ضد عفونی کردن و تأمین نیاز‌های مردم به ویژه در این دو ماه کار بزرگی انجام گرفته است.

رئیس جمهور گفت: در جلسه‌ای تولید کنندگان داخلی اعلام کردند ما می‌توانیم علاوه بر تأمین نیازمندی‌های داخل در بخش لوازم بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده، مازاد آن را صادر کنیم که ما هم اجازه دادیم مازاد را صادر کنند.

آقای روحانی افزود: واقعاً کار بزرگی صورت گرفته یعنی از روزی که نیازمند بودیم، امروز در برخی اقلام قدرت صادرات داریم و اگر قدری کمک کنیم حتی در کیت‌های تشخیص هم می‌توانیم علاوه بر تأمین داخل، به بازار صادرات این محصول هم راه پیدا کنیم، بنابر این توانمندی بالایی داریم که توانستیم در بخش بزرگی از اقلام مقابله با کرونا به صادر کننده آن تبدیل شویم، اگر چه همچنان در بخشی نیازمند هستیم.

رئیس جمهور گفت: حتی امروز در جلسه‌ای که برای هماهنگی بیشتر جلسه فردا ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد، یکی از معاونان وزیر صنعت از وزیر بهداشت برای آزاد کردن ۱۸ میلیون ماسک اجازه خواست که وزیر بهداشت هم اعلام کرد به این ماسک‌ها در مجموعه بهداشت و درمان نیاز نداریم و این ماسک‌ها آزاد شد تا به تشخیص مراجع مربوط استفاده شود.

آقای روحانی با اشاره به حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و روسای اتاق‌های سراسر کشور در جلسه افزود: امروز به یک تحول در بخش تولید نیاز داریم، زیرا ممکن است چیزی را که تا دیروز تولید می‌کردیم و بازار داشته امروز بازار نداشته باشد، بنابر این باید آن خط تولید را تغییر دهیم.

رئیس جمهور گفت: فرض کنید باید ماه‌ها با کرونا زندگی کنیم، زیرا هیچ چیزی معلوم نیست، این بیماری ناشناخته و جدید است و، چون درمان قطعی و واکسنی برای آن نیست، پس با این خطر در اردیبهشت، خرداد و یا تیر هم مواجهیم، مگر این که اعلام شود دنیا تا دو ماه آینده در این باره به یک دارو و درمان می‌رسد بنابر این باید حضور این بیماری را بلندمدت در نظر بگیریم پس برای کسب و کار باید بر آن مبنا برنامه ریزی کنیم.

آقای روحانی افزود: در شرایطی که می‌گوییم مسافرت رفتن محدود شود و در مواردی اگر به حد ضرورت آن اکتفا شود و یا مراسمات مذهبی نیز با محدودیت مواجه است بنابر این شغل‌ها و کسب و کار‌ها تغییر می‌کند، پس نخستین درخواست ما آن هم بر مبنای بدبینانه که ممکن است تا چند ماه دیگر با این ویروس دست به گریبان باشیم این است که برای تولید و حفظ تولید بر مبنای بلندمدت برنامه ریزی کنیم.

شرکت‌های دانش بنیان قدم‌های خوبی برداشته اند
رئیس جمهور گفت: شرایط فعلی بسیار سخت است اما شرکت‌های دانش بنیان در این ایام قدم‌های خوبی برداشتند.

آقای حسن روحانی در نشست فعالان بخش خصوصی کشور، افزود: با تحولات نفت، کشور‌های منطقه که صادرکننده هستند با مشکلات زیادی مواجه شدند که البته وقتی نفت با مشکل مواجه شود، تقاضا هم کم می‌شود و قطعا در تولید ما هم اثرگذار خواهد بود.

وی گفت: ما هم در کاهش قیمت نفت ضرر کردیم و ضرر هم خواهیم کرد، اما در مجموع آنچه در این آزمایش بزرگ تاریخی برای ما شکل گرفت، همبستگی و انسجام ملی بود.

رئیس جمهور تصریح کرد:​ در این آزمایش بزرگ همه دولت‌ها تلاش می‌کنند که برای درمان این بیماری قدمی بردارند و البته سلامت مردم را نیز تامین کنند.

آقای روحانی گفت: چهره‌هایی که اینجا در خدمت آن‌ها هستیم با بازرگانان خارجی ارتباط دارند و می‌دانند چه سختی‌هایی در کشور‌های دیگر وجود دارد، یعنی در کشور‌های خارجی وقتی فردی مبتلا می‌شود به بیماری برای درمان و بستری شدن هزاران دلار هزینه بر دوش او می‌ماند، اما در کشور ما مردم را مجانی درمان می‌کنند که البته بار سنگینی روی دوش ماست.

وی افزود: در سال ۹۳ به دنبال طرح بیمه سلامت رفتیم، تاشرایط درمانی مردم بهتر شود و این روز‌ها هم شرایط سختی در تخت بیمارستانی به وجود آمد که البته از این شرایط عبور کردیم، همین دو روز پیش در مراسم افتتاح وزیر بهداشت اعلام کرد، همین امسال ۸ هزار تخت جدید بیمارستانی افتتاح می‌شود که کار بسیار سنگینی است، از طرف دیگر تجهیزات درمانی و پزشکی را هم تامین کردیم و بیمار در بیمارستان‌ها در انتظار نمی‌ماند و این افتخار بزرگی برای کشور ماست، چون در برخی کشور‌های پیشرفته مردم با مشکلات درمانی مواجه هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان در این ایام قدم‌های خوبی برداشتند، البته قبل از این هم شرکت‌های دانش بنیان تلاش می‌کردند، اما در حال حاضر تقریبا همین شرکت‌ها نیاز ما را تولید می‌کنند.

وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان به میدان آمدند و تلاش آن‌ها و اینکه می‌توانیم دستگاه سی تی اسکن، ونتیلاتور، ماسک n ۹۵ و مواد ضدعفونی تولید کنیم، کار بزرگ آنهاست کاری که با تلاش شرکت‌های دانش بنیان، بخش خصوصی، بخش دولتی و بانک‌ها انجام می‌شود.

آقای روحانی ادامه داد:​ ممکن است بگویند تسهیلات بانک‌ها به اندازه کافی نیست، اما به هر حال بانک‌ها دست روی دست نگذاشتند و به صحنه آمدند تا مشکلات کاهش پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به پرداخت وام یک میلیون تومانی به مردم افزود: در یک شب ۱۷ هزار میلیارد تومان به حساب مردم واریز شد و تا پایان واریزی‌ها حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد شد ممکن است برخی بگویند یک میلیون تومان کم است البته که کم است، اما برای برخی از خانواده‌ها در این شرایط خیلی خوب و توان ما نیز همین قدر است.

وی تاکید کرد: دولت می‌تواند بیشتر بدهد به شرط این که محاسبه آثار و عواقب آن را در نظر بگیریم، یعنی اگر نقدینگی را بدون پشتوانه افزایش دهیم، مشکلات دیگری برای مردم به وجود می‌آید، ضمن این که در کوتاه مدت می‌شود پول بیشتری داد، اما برای بلند مدت باید دقت کنیم که مشکلات دیگری ایجاد نشود.


ویروس کرونا سبک زندگی افراد را تغییر داده است

آقای روحانی در نشست فعالان بخش خصوصی اقتصاد کشور به تشریح زیان‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا در کشور و جهان پرداخت و گفت: امسال تقریباً همچون شرایطی داریم که از چند طرف بر ما فشار آمده و شما می‌بینید کشور در شرایط بیماری کرونا، آثار این بیماری را نیز در کنار خود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ویروس کرونا اقتصاد کل دنیا را دچار مشکل کرده است، گفت: در صد سال اخیر که در دانشگاه‌ها همه درس اقتصاد خوانده بودند، یک واحدی به نام کرونا نداشتند که اگر یک روزی ویروس ناشناخته بیاید چه بلایی سر جامعه و سلامت مردم و همچنین سر اقتصاد می‌آورد.

آقای روحانی افزود: این موضوع را در دهه‌های گذشته هیچ دانشمند، اقتصاددان و دانشمندان علم پزشکی پیش بینی نکرده بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ویروس کرونا سبک زندگی افراد را تغییر داده است، گفت: الان علت اینکه ما برخی شکایت‌ها داریم، این است که این ویروس سبک زندگی ما را عوض کرده و بسیاری از شغل‌ها که بر مبنای اجتماع بوده، این ویروس می‌گوید دور هم جمع نشوید و در کنار هم قرار نگیرید.

آقای روحانی افزود: بسیاری از برنامه‌های زندگی ما بر مبنای این بوده که به هم نزدیک شویم، اما این ویروس به ما اعلام می‌کند از هم باید فاصله بگیرید و این ویروسی است که پدر باید از پسر هم فاصله بگیرد، مادر نیز از فرزند فاصله بگیرد و چنین سبک زندگی را در یک قرن گذشته سراغ نداریم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در کشور، گفت: البته ما از یک طرف مشکلات کمتری داریم و از طرف دیگری مشکلات زیادی داریم، چون ما در تحریم هستیم و نمی‌توانیم وام بگیریم، معاملات و تجارت را با دنیا با سهولت انجام دهیم و نمی‌توانیم با بانک‌های مختلف دنیا در تماس باشیم و این مشکلات ما را در مقطع فعلی بیشتر کرده است.

آقای روحانی افزود: قبل از تحریم اخیر یعنی سال ۹۷، بانک‌های بزرگ دنیا متعهد شده بودند ۲۰ میلیارد، ۳۰ میلیارد و ۵۰ میلیارد را به عنوان اعتبار در اختیار ما بگذارند برای انجام پروژه‌های مختلف، که این موارد با تحریم‌های ظالمانه آمریکا قطع شد.

رئیس جمهور همچنین گفت: وقتی ارتباط ما با بانک‌های جهانی قطع می‌شود، وقتی فشار اقتصادی بر ما وارد می‌شود، وقتی فشار بر صادرات و روابط بانکی ما وارد می‌شود، در کنارش این مشکل کرونا هم وارد شد.

آقای روحانی افزود: خیلی جا‌های دنیا یک مشکل یا دو مشکل دارند، ما یک مشکل اضافه داریم.
ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است
 
 
ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است
 
ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است
 
ویروس کرونا سبک زندگی را تغییر داده است
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۴°