خبر 13 ، هشت اردیبهشت 99
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:10 - دوشنبه 05 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۱۲۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه تاکید کرد: نظارت و شفافیت دو رکن اساسی در حکمرانی خوب است و دستگاه‌های اجرایی باید از نظارت استقبال کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رؤسای جمهور ایران و اندونزی با اشاره به روابط رو به گسترش دو کشور بر ضرورت توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران- جاکارتا برای تامین منافع دو ملت تاکید کردند.
آقایان ” روحانی“ و «جوکو ویدودو» همچنین با اشاره به شیوع بیماری کرونا در جهان و برنامه ریزی‌ها و اقدامات دو کشور برای مقابله با این ویروس بر ضرورت توسعه همکاری‌ها در این زمینه و تبادل تجربیات، دستاورد‌های علمی و فناوری و تامین نیازمندی‌های متقابل تاکید کردند. رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه علمی و فناوری و تامین و ساخت نیازمندی‌ها مانند کیت‌های تشخیص، ونتیلاتور، دستگاه سی تی اسکن و ماسک N۹۵، موفقیت‌های خوبی به دست آورده و آماده همکاری و تعامل با اندونزی در این راستا است. آقای روحانی همچنین گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران با حقوق بنیادین بشر
در تعارض است و اعمال محدودیت‌های غیرقانونی در شرایطی که همه کشور‌های جهان در حال مبارزه با کرونا هستند، می‌تواند خطرناک باشد. رئیس جمهور اندونزی هم، با ابراز خرسندی از موفقیت‌های ایران در مبارزه با کرونا، گفت: این بیماری شرایط سختی برای جهان ایجاد کرده و در این اوضاع، همه کشور‌ها بویژه کشور‌های اسلامی باید به هم کمک کنند.
***
معاون کل وزیر بهداشت در برنامه تیتر امشب یکشنبه شب گفت: بازگشایی‌ها به معین عادی شدن اوضاع نیست، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها نباید فرصتی برای قدم زدن در پاساژ‌ها یا فضا‌های تفریحی، تلقی شود.
***
کاهش محدودیت‌ها در موضوع مقابله با کرونا، موجب شده متاسفانه برخی شهروندان مقررات بهداشتی را کمتر رعایت کنند.
***
معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اصل فاصله گذاری اجتماعی به عنوان مهمترین عامل قطع زنجیره کرونا گفت: رعایت همه شیوه نامه‌های وزارت بهداشت در سازمان‌ها و مراکز اداری و تجاری، الزامی است. رئیس افزود: وزارت بهداشت در راهبرد اصلی خود برای مقابله با این بیماری آزمایشگاه‌های سرپایی را فعال کرده است
****
همچنان و همچنان، مهمترین درخواست کادر درمانی زحمتکش در بیمارستانها، ادامه همکاری همه مردم با در خانه ماندن، برای قطع زنجیره شیوع کروناست ...
***
ادامه پویش مهربانی...
و این بار با عنوان رزمایش همدلی؛ همزمان با ماه پرخیر و برکت رمضان، فرد فرد ایرانیان رو، از بزرگترین شهر‌ها تا دورترین روستا‌های کشور، یک دل و همراه کرده برای شکست کرونا ...
***
شمار مبتلایان کرونا در جهان به سه میلیون نفر نزدیک شده و شمار جان باختگان این بیماری هم از ۲۰۷ هزار نفر بیشتر شده. توصیه‌های پیشگیرانه و فاصله‌گذاریِ اجتماعی، توصیه‌ای جهانی برای پیشگیری از گسترشِ بیشترِ این بیماری است.
در برزیل، بیش از ۴۲۰۰ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند.
در آمریکایِ شمالی، کانادا، ۴۶ هزار مبتلایِ کرونا و بیش از ۲۶۰۰ جان باخته، گزارش کرده.
*
در آمریکا، که شمار کرونایی‌ها به یک میلیون نفر نزدیک می‌شود، تاکنون ۵۵ هزارنفر بر اثر این بیماری، جان باختند. در این کشور، در سه روز اخیر، «نخوردنِ شوینده» از یک شوخی، به یک توصیه بهداشتی، تبدیل شده. ترامپ سه روز پیش، خوردن شوینده‌ها را برای مقابله با کرونا توصیه کرد و حالا، فرماندار ایالت میشیگان، از مردم، خواهش می‌کند: برایِ مقابله با کرونا، لطفا موادِ ضدعفونی، نخورید. ۵۵ درصدِ زندانیانِ ایالتِ میشیگان، به کرونا مبتلا شده‌اند. وزارت کارِ آمریکا هم، اعلام کرد: در پنج هفته گذشته، ۲۶/۵ میلیون آمریکایی، شغلِ خود را از دست داده‌اند.
*
در آلمان، مجارستان، مکزیک و بورکینافاسو، استفاده از ماسک، در مکان‌هایِ عمومی، اجباری شده. اجباری برایِ جلوگیری از بیشتر نشدنِ تعدادِ مبتلایانِ کرونا. آلمان، نزدیک به ۶ هزار جان باخته کرونا دارد. وزیر خارجه این کشور درباره بازگشایی مرز‌ها و از سرگیریِ فعالیتِ اماکنِ گردشگری، هشدار داد.
*
در ترکیه، شمارِ مبتلایانِ از ۱۱۰ هزار نفر، فراتر رفته. دولتِ ترکیه، دومین بار، مرزهایش را به روی کامیون‌ها بسته و حتی از پذیرشِ کامیون‌هایِ کشورش هم، خودداری می‌کند.
*
در روسیه، با سرایتِ کرونا به شش هزارنفرِ دیگر، شمار مبتلایان، به ۸۰ هزار نفر رسیده.
*
نخست وزیر انگلیس، که گفته می‌شود از بیماری کرونا بهبود یافته، به محل کارش بازگشته.... در انگلیس، ۲۰ هزار نفر، بر اثر کرونا جان باختند و جانسون، می‌گوید: مردم باید بپذیرند که محدودیت‌هایِ شدید، ماه‌ها، برقرار خواهد بود.
*
محققانِ انگلیسی، در تصمیمی نژادپرستانه و خلافِ تلاش‌های علمی، با بی‌شرمی می‌گویند: واکسن کرونا را، اگر آماده شود، در کشورهایِ آفریقایی، آزمایش می‌کنند.
در ایتالیا، کاهشِ تدریجیِ محدودیت‌ها آغاز شده
فعالیت‌هایِ اقتصادی، مثلِ همین کارخانهِ تولیدِ پاستا در ناپل، شروع به کار کرده‌اند، اما مدارس از ترسِ موج دومِ همه گیری، همچنان تعطیل خواهند بود.
*
نخست وزیرِ هند، از شهروندان خواسته، همچنان، از قوانینِ رعایتِ فاصله‌گذاری، پیروی کنند. هند، ۲۷ هزار مبتلایِ کرونا گزارش کرده.
*
عربستان، منع اجتماعِ بیش از ۵ نفر و تعلیق پرواز‌ها را تمدید کرد. پایگاه اینترنتیِ بلومبرگ، از انعقادِ قراردادِ ۲۶۵ میلیون دلاریِ عربستانِ سعودی با چین، برای تأمین ملزومات مقابله با کرونا خبر داد.
*
مدارس و دانشگاه‌هایِ شهر ووهان چین، پس از دو ماه تعطیلی بازگشایی شد. در کره جنوبی هم شمار مبتلایانِ روزانه کرونا، به ۱۰ تن رسیده است.
*
سازمانِ جهانیِ بهداشت در آخرین توصیه‌هایش، اعلام کرده: ویروسِ کرونا، فقط مخصوصِ مناطق سرد و فصل سرما نیست؛ در مناطقِ گرم و مرطوب هم، شایع است. توصیهِ دومِ سازمانِ جهانیِ بهداشت هم، این است که: کرونا از طریق نیش پشه منتقل نمی‌شود و از انسان به انسان و دستگاه تنفسی، انتقال می‌یابد. در سومین توصیهِ سازمانِ جهانیِ بهداشت هم، آمده: استفاده از خشک‌کن‌ها، دوشِ آب گرم و لامپ‌هایِ منتشرکنندهِ پرتوِ فرابنفش، هیچ تأثیری در از بین رفتن ویروسِ کرونا ندارد.
***
همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان، پرواز‌های خارجی از مبدا ایران به سایر کشور‌ها لغو شد.
با لغو این پرواز‌ها قرار بود پول بلیط به مسافران بازگردانده شود. اما پیگیری‌ها نشان داده، بسیاری از مسافران خطوط هوایی هنوز موفق نشده اند، پول بلیطشان را دریافت کنند.
****
دانشگاه فرماندهی وستاد ارتش، امروز میزبان نشستی درباره خلیج فارس بود. این نشست در فاصله دو روز مانده به دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس برگزار شد.
 

****
معاون سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سرمایه گذاری در بنادر پارسال ۶۱ درصد رشد داشته است. منتصر کوهساری، با اشاره به تغییر رویکرد سازمان بنادر و دریانوردی از تصدی گری به نظارت از بروزرسانی بسته‌های مختلف جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای توسعه انواع زیرساخت‌های بنادر کشور خبرداد.
=-=-=
صنعتگران ناحیه فولاد سازی و ریخته گری شرکت فولاد مبارکه اصفهان به رکورد تولید ماهانه ۶۳۶ هزار تن تختال دست یافتند. رکورد قبلی تولید ماهانه این ناحیه در اردیبهشت سال ۹۷ به میزان ۶۱۸ هزارتن بوده است.
=-=-=
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از نصب ۲۵۰۰ دوربین نظارتی و تردد شمار در جاده‌های سراسر کشور تا پایان تابستان خبر داد. حسن نیا گفت: با نصب این دستگاه ها، شمار دوربین‌های نصب شده در سراسر کشور به بیش از ۷۰۰۰ دستگاه می‌رسد. هم‌اکنون در جاده‌های کشور حدود ۴۶۰۰ دستگاه دوربین تصویری و تردد شمار نصب شده است.
=-=-=
بنا براعلام سازمان توسعه تجارت ایران ارزش صادرات کشور به عراق در سال ۹۸ درمقایسه با سال پیش از آن با ۷ دهم درصد افزایش به حدود ۸ ممیز ۹ دهم میلیارد دلار رسید. از نظر وزنی صادرات ایران به عراق در این مدت با ۲۹ درصد افزایش به ۲۵ میلیون تن رسیده است.
=-=-=
برداشت برگ سبز چای از هفته آینده در استان‌های شمالی کشور آغاز می‌شود. پیش‌بینی می‌شود چایکاران گیلان و مازندران امسال از ۲۵ هزار هکتار باغ چای بیش از ۱۳۰ هزارتن برگ سبز برداشت کنند. ۳۰ درصد چای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود. امسال هر کیلوگرم برگ سبز درجه یک ۴۶ هزار ریال و درجه ۲ با ۵۰ درصد افزایش ۳۳ هزار ریال خریداری می‌شود.
****
بودجه نظامی در دنیا به بالاترین رقم از زمان پایان جنگ سرد رسید. براساس اعلام موسسه صلح استکهلم (سیپری) بودجه نظامی در جهان در این سال به ۲ میلیارد دلار رسید که نسبت به رقم سالیانه، ۳/۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. بودجه نظامی آمریکا با بیش از ۵ درصد افزایش در بالاترین رتبه در سطح جهان قرار دارد و بعد از این کشور چین با ۵ درصد افزایش در ردیف دوم و هند در رتبه سوم قرار دارد
****
سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه، بامداد امروز موشک‌های شلیک شده از جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به اطراف دمشق را رهگیری و بیشتر آن را دفع کرد.
خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد شماری از موشک‌های شلیک شده پیش از اصابت به هدف با پدافند هوایی سوریه رهگیری و سرنگون شده است.
جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از آسمان لبنان وارد سوریه شده بودند. جنگنده‌های رژیم صهیونیستی سه‌شنبه هفته گذشته به شهر تاریخی تدمر حمله کردند که با واکنش پدافند هوایی سوریه، راه به جایی نبردند.
برچسب ها: خبر 13 ، هشت اردیبهشت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°