درآمد ۱۳ هزار میلیارد تومانی دانش بنیان‌ها در سال ۹۸
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۷۲۱۲۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
رئیس جمهوری: از نظر درآمدزایی شرکت‌های دانش بنیان حرکت خوبی داشته اند؛ وزیر علوم هم گزارش داده‌اند که ۱۳ هزار میلیارد تومان در سال گذشته فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان فعال در پارک‌های علم و فناوری بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در جلسه هم اندیشی با مدیران پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان گفت: پارک‌های علم و فناوری درمجموع از نظر درآمد و هم از نظر اشتغال شتاب خوبی داشته‌اند به طوری که در ۷ سال اخیر از سال ۹۲ تا امروز تعداد پارک‌های علم و فناوری ۱۹ درصد افزایش یافته و تعداد آن از بیش از ۳۰ پارک به ۴۳ پارک رسیده که پیشرفت بسیار خوبی است.

رئیس جمهوری افزود: اینکه یک پارک علم و فناوری کار تحقیقاتی خود را با شرکت‌های در اختیار به محصول رسیده است بسیار ارزشمند و با سامانه‌ای که تولید کرده می‌داند که محصول تولیدی در کدام فروشگاه به فروش رسیده است و آن فروشگاه به چه مشتری‌هایی و با چه قیمت‌هایی تحویل داده است.
رئیس جمهوری گفت: بسیار ارزشمند است که بتوانیم زنجیره را از ابتدا از کلاس درس تا پایان که به مصرف کننده می‌رسد، کنترل کنیم.
روحانی بیان کرد: علم و دانش را برای جایگاه خود و شرف و عظمت خود می‌خواهیم البته علم خود شرف و عظمت است، اما وقتی علم و فناوری را برای حل کردن مشکلات و نیارمندی‌های جامعه می‌خواهیم باید تا نهایت آنچه تولید می‌کینم چگونه به دست مصرف کننده می‌رسد.
رئیس جمهوری با بیان این که افزایش تعداد پارک‌های علم و فناوری پیشرفت بسیار ارزشمند است، گفت: از نظر درآمدزایی هم این شرکت‌ها حرکت خوبی داشته اند؛ وزیر علوم هم گزارش داده‌اند که ۱۳ هزار میلیارد تومان در سال گذشته فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان فعال در پارک‌های علم و فناوری بوده است.
وی با بیان اینکه امروز در بخش نانو و بیو بازار خوبی برای صادرات داریم، گفت: کرونا یک معضل و مشکل بزرگی برای همه جوامع انسانی است. برای ایران هم به همین صورت مشکلات زیادی درست کرده است. در ارتباطات و زندگی مردم همه ما وقتی می‌گوییم کرونا؛ به فکر سلامت جسم و به فکر بازارو اقتصاد می‌افتیم. البته این دو تا خیلی مهم است، اما مسایل مهم دیگری هست که کرونا آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.
روحانی ارتباطات اجتماعی خانواده‌ها، اقوام و دوستان را از موضوعاتی عنوان کرد که تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند و افزود: ماه رمضان و عید نوروز ما تحت تاثیر قرار گرفته است. شب‌های ماه رمضان، جلسات انس، جلسات معنویت، جلسات افطار که برای مردم ما از لحاظ معنوی و از لحاظ سلوک زندگی بسیار مهم بود همه این‌ها با مشکلاتی امسال مواجه است.
وی اظهار داشت: این ویروس توانسته است زندگی بشر را تحت تاثیر قرار بدهد. این هم واقعا عظمت و قدرت طبیعت و قدرت خداوند است که یک موجود ریز پنهان نادیدنی از یک نقطه‌ای می‌تواند فعالیت خودش را شروع کند و در حدود یک ماه سراسر جهان را تحت تاثیر قرار بدهد. امروز کشوری نیست که تحت تاثیر این مشکل نباشد و همه کشور‌ها با مشکلاتی مواجه شدند و این یک مقداری باعث تنبه و بیداری ما شده است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: قران می‌گوید هر چند شما به دانش علم نزدیک بشوید دانش علم بشر کلا اندک است و چه زمانی فکر می‌شد ۱۰ سال پیش یک سال پیش حتی چند ماه پیش که یک ویروسی می‌تواند سلامت جامعه، زندگی جامعه، ارتباطات جامعه، اقتصاد جامعه، سیاست را این چنین تحت تاثیر قرار دهد ضمن این که این ویروس مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورده است در عین حال یک فضا و فرصت خاصی هم برای فعالیت ما ایجاد شده است.
روحانی تاکید کرد: ما امروز فعالیت شرکت‌های دانش بنیان که می‌بینیم و پارک‌های علم و فناوری با همه قدرت از روز اولی که با این ویروس ما مواجه شدیم به میدان آمدند و نیازمندی‌هایی که داریم در بخش ضد عفونی، تشخیص، پیشگیری، مراقبت و درمان در همه زمینه‌ها وارد شدند در برخی از زمینه‌ها مثل درمان اصلا خود دنیا هم هنوز در مراحل اولیه است.
وی تصریح کرد: برخی از پارک‌های علم و فناوری تلاش می‌کنند حتی از دارو‌های گیاهی برای مهار این ویروس استفاده کنند برای توانمندی و قدرت بشر که بتواند در برابر هر ویروسی مقاوم‌تر باشد. مقاومتی که می‌تواند ایجاد بکند خیلی مهم است. با دلاوری و شجاعت این کار شروع شده است با این حال معمولا درمان زمان بر است تا وقتی که ما به یک نتیجه واقعی و نهایی برسیم زمان می‌برد.

برای درمان کرونا و تولید واکسن آن ما هم رقابت می‌کنیم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: شناخت ما نسبت به این ویروس در طول جهان چند ماه بیشتر نیست و از وقتی اسم این ویروس از پایان سال ۲۰۱۹ آشکار شد، تا امروز زمان زیادی نیست بنابراین برای درمان زمان بیشتری نیاز است تا به درمان برسیم و برای واکسن هم زمان بیشتری نیاز باشد.
وی گفت: البته کار در همه زمینه‌ها آغاز شده و امروز در جلسه با شرکت‌های دانش بنیان درباره واکسن نبود. مراکزی هستند که به طور ویژه روی واکسن کار می‌کنند که اگر به محصول برسیم کار بزرگی است و همه دنیا هم این کار را می‌کنند یعنی مساله درمان کرونا یا واکسن یک رقابت جهانی است و ما وارد یک رقابت جهانی شدیم. تمام کشور‌های دنیا به خصوص کشور‌های پیشرفته تلاش می‌کنند که به نتیجه برسند و ماهم داخل این رقابت هستیم و اگر بتوانیم زودتر از دیگران به نتیجه برسیم از لحاظ افتخار، سلامت و نجات بشر و اقتصاد چقدر برای ما مهم است.

پارک‌های علم و فناوری در تامین نیازمندی‌های مقابله با کرونا تقسیم کار کنند
روحانی افزود: در داستان ویروس کرونا که نیازمندی‌های زیادی داریم باید تقسیم کاری انجام دهیم. شرکت‌های دانش بنیانی که بیشتر در زمینه ماسک، کیت تشخیص و دستگاه تنفسی کار کردند آن‌ها را بیشتر تقویت کنیم و از ۴۳ پارکی که الان در بخش‌های مختلف فعال هستند، تقسیم بندی داشته باشیم و هر کدام در یک بخش بیشتر فعال شوند.
رییس جمهوری ادامه داد: در بعضی از استان‌ها دیدیم که مثلا بیشتر روی ماسک کار می‌کنند. در یکی دیگر از استان‌ها روی ونتیلاتور و دستگاه تنفسی بیشتر کار کردند و تولید خوبی داشتند و با این تولید که جلو می‌رود حتی در آینده می‌تواند صادر کننده باشد.
وی اضافه کرد: بعضی از شرکت‌ها روی دستگاه‌های اسکن کار می‌کردند آن هم می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که صادرکننده باشیم. در تولید کیت‌ها چند شرکت دانش بنیان و پارک‌ها اعلام کردند که روی کیت تشخیصی کار می‌کنند بنابراین بتوانیم تقسیم کار داشته باشیم که آن‌هایی که بیشتر در یک زمینه کار کردند آن‌ها را تقویت کنیم و کاری که الان عقب‌تر است به پارک دیگری بدهیم که آن‌ها می‌توانند در این زمینه این کار را انجام دهند.

روحانی ادامه داد: آقای دکتر ستاری اعلام کردند که در کیت سرولوژی توان صادرات داریم و بحث شده است که نیاز‌های داخلی را تامین کند و ما بتوانیم در همین کیت‌های آنتی بادی صادر کننده باشیم یا در کیت‌های تشخیصی در آینده بتوانیم همه نیاز‌ها را رفع کرده و حتی صادر کننده باشیم یا در مواد ضدعفونی و شوینده به نقطه‌ای رسیدیم که تمام نیازمندی‌های کشور را به خوبی می‌توانیم رفع کنیم و حتی صادرکننده باشیم.

رئیس جمهور گفت: این مسئله مهمی است که ما با یک ویروس خطرناک مواجه شدیم و امروز اکثر نیاز‌ها در داخل تولید می‌شود که این قدرت علمی و خودکفایی و اقتصاد دانش بنیان کشور است که توانسته این حرکت خوب و این غیرت مومنانه ملی یک ملت را به نمایش بگذارد که از همان روزی که متوجه شدند که مردم گرفتار این ویروس شدند تمام توان خود را به کار گرفتند.

وی افزود: تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌ها را باید در بخش تشخیص کار کنند و بخشی در تولید تجهیزاتی که مورد نیاز است کار کنند که البته آن تجهیزات بیشتر در بخش مراقبت است. ونتیلاتور را در بخش مراقبت نیاز داریم یا سی تی اسکن را که هم در بخش تشخیص و هم برای روند مراقبت نیاز داریم. بعضی‌ها در بخش درمان بود که به نظر من هنوز قدم‌های اولیه است که برمی‌داریم که باید تلاش کنیم که به نتیجه برسیم.

روحانی اظهارداشت: امروز کار شرکت‌های دانش بنیان بسیار ارزشمند است که البته کار این شرکت‌ها تنها مسایل بهداشتی و تشخیص ویروس کرونا نیست. کار‌های بسیار عظیم و بزرگی دارند که با بسیاری از کار‌های آن‌ها آشنا هستم و می‌دانم که کار عظیم و بزرگی را انجام می‌دهند.
وی تاکید کرد: باید کاری کنیم که بخش خصوصی و تولید کننده به گونه‌ای تشویق شود که بداند برای آینده صنعت، خدمات و تولید خود باید به شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علمی و فناوری متصل شود. آن‌ها باید متقاضی و درخواست کننده باشند و شرکت‌های ما طراح باشند و طرح‌های جدید به آن‌ها ارائه کنند و خود شرکت‌ها باید سرمایه گذار اصلی در این زمینه باشند.
روحانی گفت: اگر این اتصال بین دانشگاه و پارک و کارخانه و تولیدکننده کاملا برقرار شود هم تولید کننده نفع می‌برد و هم دانشگاه تشویق می‌شود و می‌داند چه علم و دانشی مهمتر است که روی آن‌ها سرمایه گذاری کند و هم شرکت‌های دانش بنیان.

کرونا هر آن و هر کجا ممکن است شعله ور شود
رئیس جمهوری گفت: در کل روند، روندی نزولی خوبی است وقتی می‌گوییم روند نزولی یعنی همه کار کردند یعنی شما در کیت تشخیص کار کردید در ونتیلاتور کار کردید یعنی در ضد عفونی کارکردید در ماسک کار کردید یعنی شما دارید در درمان کار می‌کنید.
روحانی افزود: دستگاه‌های دیگر به فکر واکسن هستند معنای این‌ها این است یک کار بزرگی در سراسر کشور در حال انجام است. همه دست به دست هم دادند و این کار عظیم پیگیری می‌شود. امیدوارم این روند با کمک مردم ادامه پیدا کند. البته همه این کار‌هایی که می‌شود باید کل ملت کمک کنند در صحنه یعنی همه مردم باید به دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌دهد توجه کنند. با توجه به آنهاست که این کار‌ها مفید واقع می‌شود و گرنه شیوع این بیماری به گونه‌ای است که هر آن هر کجا ممکن است شعله ور شود و ما حواسمان جمع باشد.

وی یادآورشد: تصمیم اخیری که اتخاذ کردیم به نظر من تشویق کننده استان‌ها و شهرستان‌ها و تشویق کننده محققین و شرکت‌های دانش بنیان ما است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: تقسیم بندی شهرستان‌ها برای این است که آنجا‌هایی که شرایط سفید دارند بتوانند فعالیت اجتماعی را راحت‌تر انجام دهند. البته پروتکل‌ها باید همچنان مورد مراعات قرار بگیرد، اما این تصمیم که اتخاذ شد مساجد، محافل دینی و مذهبی در جا‌های سفید با توجه به پروتکل بتواند فعالیت خود را از نیمه شهریور یا نیمه ماه رمضان آغاز کنند و معنایش این است که می‌توانیم رقابتی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی، بین بیمارستان و بین پارک‌های علم فناوری در استان‌های مختلف آغاز کنیم و همه باید به سمت سفید شدن تلاش کنیم.

«منطقه سفید» کشور باید گسترش یابد
رئیس جمهوری با اشاره به اجرای طرح رنگ بندی منطقه‌ای (سفید، زرد و قرمز) برای وضعیت کرونا در کشور گفت: ما باید تلاش کنیم منطقه سفید در کشور توسعه پیدا کند، قرمز به سمت زرد و زرد به منطقه سفید تبدیل شود، تا آرام آرام از ویروس کرونا فاصله بگیریم.
روحانی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری در کشور گفت: بسیار مهم است که در کنار پارک‌های علم و فناوری به کارخانه‌های نوآوری برسیم. دراین کارخانه‌ها تعداد زیادی از شرکت‌های دانش بنیان فعال هستند شتاب دهنده‌ها کنار آن‌ها می‌آیند که می‌توانند فعالیت آن‌ها را تسهیل کنند.
کارخانه‌های نوآوری در یکی دو استان فعال شده اند و امیدواریم به زوید شاهد فعالیت کارخانه ه‌ای نو آوری باشیم وهمه استان‌ها بتوانند در این زمینه قدم مهمی بردارند در کنار این ژردیس‌ها کارخانه‌های نواری می‌تواند برای کشور موثر باشد و حرکت بسیار خوبی را در جاکعه ایجاد کنند

فعالیت‌های نوین، جایگزین فعالیت سنتی شوند
رئیس جمهوری تاکید کرد: اقتصاد، دانشگاه، فعالیت و خدمات سنتی باید آرام آرام جای خود را به فعالیت‌های نوین و علمی بدهند، البته کم کم بخش خدمات به سمت «دانش بنیان شدن» و «دیجیتالی شدن» در حال حرکت است. دانشگاه‌های سنتی کشور هم باید به دانشگاه‌های فناورانه که با صنعت و تولید متصل هستند، تبدیل شود تا بتوانند روی پای خود بایستند.
روحانی با بیان این که «دانشگاه فن‌آورانه، افتخارآفرین است» گفت این دانشگاه‌ها می‌توانند علاوه بر اینکه عالم و فن‌آور تربیت کنند، می‌توانند در کشور خلاقیت بوجود آورده و در علم و دانش و پیشرفت‌های علمی، کشور را در زمینه‌های مختلف پیشتاز کنند.

تحولات جدید به دوش پارک‌های علم و فناوری است
وی اظهار داشت: خداوند قدرت و استعداد ایجاد تحول را به جامعه ما داده است، بار امروز برای تحول جدید به دوش پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان است باید تحولات امروز جهان مد نظر قرار گرفته شود و به ۱۰ سال و ۲۰ سال آینده نگاه کنیم و بر اساس همین آینده نگری، تحولات لازم را بوجود بیاوریم.
رئیس جمهوری افزود: امیدوارم همه ما در ماه رمضان که ماه قدرت معنوی است قدرتی که باید در روح و روان و توانمندی که از ماه رمضان بگیریم و سلامت جسم خود را تقویت کنیم.
روحانی ماه رمضان را ماه سلامت روح و جسم توصیف کرد و گفت: با توجه به شرایط سخت کشور باید دل‌ها متوجه خدا شود و پاک‌تر از همیشه بتوانیم و خیر و برکت را برای مردم و کشور به ارمغان بیاوریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۷۹°    ۲۳.۹۹°