گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و چین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۷۷۲۱۴۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با همتی چینی خود با اشاره به رفتار‌های مداخله جویانه آمریکا در منطقه، این گونه اقدامات را مخل امنیت و صلح و ثبات در منطقه دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «حسن روحانی» و «شی جین پینگ» روز دوشنبه در این مکالمه تلفنی روابط ایران و چین را راهبردی و ویژه خوانده و با امیدوار کننده خواندن مناسبات تجاری همه جانبه دو کشور، خواهان توسعه بیش از پیش روابط با عملیاتی شدن توافقات دو جانبه و اجرایی شدن پروژه‌های مشترک زیر ساختی شدند.

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در ادامه، همکاری بیشتر دو طرف در چارچوب طرح چند جانبه جاده ابریشم را خواستار شده و بر انجام پروژه‌های مشترک در قالب این طرح در غرب آسیا تاکید کردند.

آنان همچنین در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز همدردی و همبستگی ملت‌ها و دولت‌های دو کشور در غم از دست دادن تعدادی از شهروندان به علت بیماری کرونا و آرزوی موفقیت برای مهار این بیماری، بر همکاری‌های بهداشتی تهران – پکن برای مقابله با کرونا و انتقال تجارب و دستاورد‌های تحقیقاتی متخصصان دو کشور تاکید کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این مکالمه تلفنی با تقدیر از مواضع دولت چین در برابر تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا، گفت: امروز جهان در شرایطی قرار گرفته که همه نیازمند کمک به یکدیگر هستند نه آنکه برخی در رفتاری غیر انسانی به تحریم‌های غیر قانونی و ضد بشری خود ادامه دهند. امیدوارم با تلاش و مقابله کشورهایی، چون چین با این تحریم ها، شاهد جهانی بدون تحریم باشیم.

روحانی در ادامه با اشاره به رفتار‌های مداخله جویانه آمریکا در منطقه، این گونه اقدامات را مخل امنیت و صلح و ثبات در منطقه دانست و افزود: برای ایران امنیت منطقه و آبراهه‌ها حائز اهمیت است، اما متاسفانه رفتار‌های مخاطره آمیز آمریکا ممکن است موجب اختلال در ثبات منطقه خلیج فارس گردد.

رئیس جمهوری خلق چین نیز در این گفت و گوی تلفنی با تقبیح رفتار آمریکا در تداوم تحریم‌ها و پافشاری بر فشار حداکثری علیه ایران، گفت: متاسفانه برخی کشور‌ها به دنبال بهره برداری سیاسی از این شرایط هستند و چین آماده اجرای مقررات بین المللی است.

«شی جین پینگ» با قدردانی از کمک‌ها و همراهی‌های ایران در آغاز شیوع ویروس کرونا در چین و اعلام آمادگی برای تداوم کمک به ایران برای مهار ویروس کرونا، افزود: کاهش آمار مبتلایان و درگذشتگان و در عین حال افزایش بهبود یافتگان در ایران نشان دهنده آن است که برنامه‌های درمانی اتخاذ شده مثبت و اجرای آن دقیق بوده است.

رئیس جمهوری چین با اشاره به طرح ابتکاری ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران به نام «طرح صلح هرمز» این طرح را برای امنیت منطقه بسیار مثبت ارزیابی کرد و امنیت خلیج فارس را برای صلح و ثبات جهانی ضروری خواند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۵۹°    ۳۰.۹۹°