کاهش ۶۰ درصدی شایعات کرونایی در فضای مجازی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:54 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۷۲۱۸۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا اعلام کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با مجموع اقدامات پلیس، رسانه‌ها، صداوسیما و ستاد ملی کرونا شاهد کاهش ۶۰ درصدی میزان شایعات نسبت به اوایل شیوع کرونا بودیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سرهنگ علی‌محمد رجبی در گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان این مطلب افزود: از اواخر آذرماه که خبر شیوع کرونا در چین منتشر شد، شایعات زیادی مبنی بر اینکه کرونا وارد ایران هم شده پخش شد.
 
او گفت: ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم،القای ناکارآمدی دولت و اطلاع رسانی نادرست و پنهانکاری کلیدواژه همه این شایعات بود، بنابراین از همان روز‌ها پلیس فتا به حوزه کرونا وارد شد.

او افزود: پس از اینکه مردم تلاش‌های کادر پزشکی و پس از آن کمک‌های مومنانه را دیدند کمتر به این شایعات توجه کردند که البته در این باره به هموطنان عزیز توصیه می‌کنم حتما به شماره حساب‌های معتبری که رسانه ملی اعلام می‌کند در قالب کمک مومنانه پول واریز و از پرداخت هر گونه وجه به حساب های غیر رسمی و ناشناخته خودداری کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: شناسایی و مبارزه با احتکار و فروش خارج از شبکه ماسک و اقلام بهداشتی در بستر فضای مجازی مورد دیگری بود که از همان ابتدا پلیس فتا با آن درگیر شد.

رجبی بیان کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با مجموع اقدامات پلیس، رسانه‌ها، صداوسیما، حوزه مدیریت رسانه و ستاد ملی کرونا، شاهد کاهش ۶۰ درصدی میزان شایعات به نسبت هفته اول اسفند بودیم.

او با اشاره به تاثیر اطلاع رسانی به موقع برای جلوگیری از گسترش شایعات گفت: این کار رسانه‌ها شایعات کرونایی را در جامعه کمرنگ کرد؛ اقدامات کلان کشور، فعالیت رسانه‌ها و برخورد با شایعه سازان باعث شد این موفقیت به دست آید.
 
رجبی در خصوص استفاده از فضای مجازی در تدریس و نظام آموزش و پرورش به دانش آموزان و معلمان توصیه کرد:

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا افزود: در زمان اطلاع رسانی وام یک میلیونی، چون تجربه‌های مشابه را داشتیم، با هماهنگی و اطلاع رسانی مناسب، فرصت ارتکاب جرم را از مجرمان گرفتیم.

رجبی با اشاره به آمار پایین کلاهبرداری‌های مجازی حین توزیع وام یک میلیونی اخیر گفت: خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع، جلوی کلاهبرداری‌ها گرفته شد، ضمن اینکه طراحی‌ها هم از ابتدا خوب بود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با تشریح یکی از پرونده‌های اخیر گفت: فردی در شیراز شایعه کرده بود به تازگی تعدادی مسافر آلوده به کرونا از کشور‌های خارجی وارد کشور شده اند که با بررسی همکاران پلیس فتای استان فارس فرد متخلف دستگیر و به مراجع قانونی تحویل داده شد.

او درباره تعداد متخلفانی که پلیس فتا دستگیر کرده است، گفت: بالغ بر دو هزار تارنما و صفحه را شناسایی و بیش از ۳۰۰ فرد مرتبط با آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی کریم، همچنین به بیش از ۳۵۰ مورد به دلیل بی اطلاعی ان‌ها از موضوع، فقط تذکر تلفنی دادیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °