دستورالعمل سازمان مالیاتی برای مشاغل خودرویی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:49 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۲۰۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
رئیس کل سازمان مالیاتی گفت: مالیات عملکرد سال ۹۸ مودیان مالیاتی مشاغل خودرویی به روال سال‌های گذشته، به صورت مقطوع تعیین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  پارسا با اشاره به اینکه صاحبان مشاغل خودرویی تکلیفی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند، گفت: مالیات عملکرد سال ۹۸ این مودیان، به روال سال‌های گذشته، به صورت مقطوع تعیین می‌شود.
 
وی با صدور دستورالعملی اعلام کرد: بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات عملکرد سال ۹۸ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی، با رعایت گروه بندی استان‌ها به صورت مقطوع تعیین می‌شود.

مطابق این دستورالعمل، استان‌های کشور با توجه به امکانات و شاخص‌های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به پنج گروه تقسیم شده اند که براساس آن، گروه نخست شامل شهر تهران؛ گروم دوم شامل استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و استان تهران به جز شهر تهران؛ گروه سوم شامل استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان؛ گروه چهارم شامل استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی و اردبیل؛ و گروه پنجم شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد.

مطابق جدول ارایه شده در این دستورالعمل، مالیات عملکرد صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن، بر اساس تقسیم بندی فوق و با اعمال ضرایب ۷۵ درصد تا ۱۰۰ درصد میزان مالیات سال گذشته تعیین شده است.

همچنین در خصوص مالکان تاکسی و وانت بار که مالک بیش از یک خودرو از انواع مذکور باشند، مالیات خودرو‌های بعدی نیز به صورت مقطوع تعیین شده است.

برای سایر صاحبان مشاغل خودرویی که دارای بیش از یک خودرو باشند، مالیات خودرو‌های بعدی به صورت مقطوع با ۲۵ درصد(بیست و پنج درصد) افزایش نسبت به جدول مربوط، محاسبه و وصول خواهدشد.

همچنین در صورتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودرو‌های بعدی از سایر خودرو‌ها یا ادوات موضوع جداول این دستورالعمل باشد، مالیات خودرو‌های بعدی با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا وسیله مذکور، با ۲۵ درصد (بیست و پنج درصد) افزایش به صورت مقطوع خواهد بود.

مطابق این دستورالعمل، مودیانی که در سال ۱۳۹۸ به صورت کامل فعالیت نداشته اند، مالیات آن‌ها بر اساس مدت کار کرد، محاسبه می‌شود.

مطابق این دستورالعمل، در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان مشاغل خودرویی، تکلیفی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده ۹۵ قانون مذکور نخواهند داشت.

صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلفند مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۸ را حداکثر تا پایان خردادماه ۱۳۹۹ پرداخت کنند.
 
در صورت عدم پرداخت مالیات در مهلت یادشده، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه‌های بعدی آن می‌باشند.

مالیات صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید، وانت بار‌های کرایه آژانس ها، سواری‌های پلاک سفید کرایه آژانس‌ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا شرکت‌های تاکسی اینترنتی و وانت بار اینترنتی، مطابق جدول اعلام شده، محاسبه و وصول می‌شود.

همچنین، براساس این دستورالعمل، مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ صاحبان خودرو‌هایی که در سال مذکور به صورت قطعی واگذار می‌شوند، به صورت علی الحساب، بر مبنای مدت فعالیت با ۲۰ درصد افزایش از جداول موضوع این دستورالعمل و رعایت سایر بند‌های این دستورالعمل و نیز مالیات صاحبان خودرو‌های مدل ۱۳۹۹ به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل ۲۰ درصد بیشتر از مالیات خودرو‌های مدل ۱۳۹۸ تعیین می‌شود.

در خصوص سایر وسایط نقلیه عمومی که قید نشده است، صاحبان آن‌ها می‌بایست با رعایت گروه بندی صاحبان مشاغل موضوع ماده (۲) آئین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم، نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی متناسب با گروه بندی خود و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام کنند.

نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودرویی موضوع این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می‎گردد، لذا اعمال مقررات مواد ۱۳۷، ۱۶۵، ۱۷۲ و سایر موارد مشابه در خصوص اینگونه مودیان موضوعیت نداشته و چنانچه صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل درخواست اعمال مقررات مواد مذکور را داشته باشند، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی موضوع ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم بوده و ادارات امور مالیاتی نیز موظفند مالیات متعلق به مودیان مزبور را از طریق حسابرسی و با رعایت مقررات تعیین نمایند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۴°