افزایش قیمت نهاده ها، مشکل اصلی تولیدکنندگان مرغ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:39 - چهارشنبه 29 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۷۲۲۳۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی: قیمت نهاده های دامی در بازار، 40 درصد از نرخ مصوب دولتی بیشتر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: سالانه 2 میلیون 400 هزار تن مرغ گوشتی در کشور تولید می شود که بر همین اساس باید نهاده ها و تولید جوجه تامین باشد.
 
 او درباره تناسب عرضه و تقاضا در این زمینه گفت: دو مناسبت ایام عید و ماه رمضان مصرف گوشت مرغ بالاتر می رود که از قبل پیش بینی شده افزایش تولید و ذخیره به میزانی داشته باشیم تا کسری و مشکلی در توزیع نداشته باشیم. 
 
افزایش قیمت نهاده ها، مشکل اصلی تولیدکنندگان مرغ
 
یوسفی گفت: برنامه ریزی تولید مرغ تا بهمن انجام شد اما در بهمن و اسفند 35 تا 40 درصد مصرف از چرخه خارج شد و بعلت بیماری کرونا مصرف کاهش یافت، با قرنطینه رستوران ها و... مصرف کاهش یافت قیمت ها نیز کاهش داشت بنابراین بعلت بهم خوردن ضوابط تولید وزن مرغ های تولیدی بالا رفت ولی بازهم شرکت پشتیبانی امور دام نتوانست قیمت را اندازه ای بالا ببرد که تولید کننده ضرر نکند.
 
با توجه به اینکه قیمت نهاده ها برای تولید کننده 40 درصد بالاتر از قیمت مصوب بازار است  اط طرف دیگر شرکت پشتیبانی امور دام نیز نمی تواند کنجاله سویا و ذرت را بالاتر از قیمت خریداری کند بنابراین دو نرخ خریداری شرکت پشتیبانی و قرارداهای بازار را داریم که مرغ زنده تا کیلویی 6 هزار تومان در بازار عرضه می شود و موجب مشکلاتی برای تولیدکنندگان مرغ شده است. 
 
یوسفی گفت: اگر تولید افزایش داشته شرکت پشتیبانی امور دام و طیور باید مازاد را هم خریداری می کرد.
 
افزایش قیمت نهاده ها، مشکل اصلی تولیدکنندگان مرغ
 
حسن عباسی معروفان مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در ارتباط تلفنی گفت: مصرف با توجه به جمعیت کشور متغیر است. میزان مصرف تا پایان سال 98 حدود 2 میلیون و 650 هزار تن مصرف گوشت مرغ در کشور بوده و با توجه به پیک مصرف میزان جوجه ریزی نیز متغیر بوده است و از 119 میلیون تن جوجه ریزی در ماه تا 140 هزار تن جوجه ریزی داشته ایم. 
 
تا قبل از ویروس کرونا، افزایش مصرف برای دهه فجر، عید نوروز و ماه رمضان پیش بینی شده بود اما ویروس کرونا مصرف معمولی مردم را نیز نزدیک به 37 درصد کاهش داد، بنابراین وقتی عرضه زیاد شد و تقاضا کم قیمت مرغ کاهش یافت.
 
اولویت خرید شرکت پشتیبانی امور دام مرغداران، بعد تشکل ها و کشتارگاههاست بنابراین بخشنامه های خرید از مرغداران به صورت زنجیره ای است که قیمت را از 12 هزار و 700 تومان تا 13 هزار تومان به صورت نقدی از تولید کننده خریداری می کنیم و تاکنون نیز معوقه ای در پرداخت ها نداریم.
 
افزایش قیمت نهاده ها، مشکل اصلی تولیدکنندگان مرغ
 
قبادی معاون بازرگانی وزیر صمت در ارتباط تلفنی گفت: در 6 ماهه اول سال میانگین 115 میلیون جوجه ریزی با هماهنگی بخش تولید و وزارت جهاد انجام می شد که در جلسات تا عدد 125  میلیون جوجه ریز را تصویب کردیم تا نیمه اسفند ماه 98، قیمت مرغ هم به نفع تولید کننده بود هم مصرف کننده که افزایش جوجه ریزی تا 141 میلیون قطعه در بهمن ماه و کاهش مصرف تا 36 درصد و شرایط موجود مشکلاتی را ایجاد کرد.
 
قبادی گفت: ویروس کرونا و کاهش مصرف موجب آسیب مرغداری ها شده که نیازمند همکاری و کمک دولت است بنابراین در جلسه تنظیم بازار عوارض صادراتی را برداشتیم و پشتیبانی را مکلف به خرید بیش از میزان مشخص شده کردیم اما اگر اشکالاتی ایجاد شد و صنف مرغداران آسیب دیده اند بعلت کاهش مصرف مرغ در کشور بوده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°