مشکل همچنان رکود تورمی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:46 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۲۴۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
کارشناس مسائل اقتصادی: اگر ما فقط با رکود مواجه بودیم رشد نقدینگی به عنوان سیاستی انبساطی می‌توانست کمک کند، اما ما در کنار رکود دچار تورم هم هستیم این است که کمکی به اقتصاد نمی‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کامران ندری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با انتقاد از کاهش نرخ سود بانکی گفت: انتقاد من به بانک مرکزی این است که باید حضور فعالانه تری در بازار بین بانکی داشته باشد بانک مرکزی می‌تواند با ذخایر خودش روی نرخ سود تاثیر بگذارد باید حتما در این مورد تجدید نظر شود.

او با بیان این که الان پس انداز و نگهداری پول در کشور بی ارزش شده گفت: الان هیچ کس دیگر تمایلی به نگهدار پول ندارد و این باعث شده مردم به سمت بازار‌های دیگر بروند، چون بازار ارز کنترل شده و بازار مسکن هم نیاز به سرمایه کلان دارد جهت نقدینگی به سمت بورس و بازار سرمایه سرازیر شده است و این نشان می‌دهد مردم دیگر به سپرده و پول ملی اعتماد ندارند، اما هیچ تناسبی بین دارایی شرکت‌ها و قیمت سهام که دارد بالا می‌رود وجود ندارد و گردش نقدینگی در بازار سرمایه افزایش پیدا نکرده است از این رو در اینده یا شاخص سهام ممکن است به شدت سقوط کند و یا دارایی شرکت‌ها آنقدر افزایش پیدا کند تا بتواند این فاصله قیمتی را پر کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص علل رشد نقدینگی گفت: عامل اصلی رشد نقدینگی افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و افزایش بدهی‌های دولت به بانک مرکزی است.

او با اشاره رشد نقدینگی ۲۸.۲ درصدی نقدینگی در سال ۹۸ گفت: اگر ما فقط با رکود مواجه بودیم رشد نقدینگی سیاستی انبساطی است و کمک می‌کرد، اما ما در کنار رکود دچار تورم هم هستیم این است که کمکی به اقتصاد نمی‌کند.

ندری با بیان این که در کنار رشد نقدینگی در سال ۹۸ به رغم بهبود نسبی، تورم بالایی داشتیم (میانگین ۳۲ درصد) گفت: گذشته از تورم و کاهش مانده واقعی پول، مسئله اصلی اقتصاد انتظار تورمی است و سیاست‌های اتخاذ شده سبب شده تا نقدینگی به سرعت بیشتری در اقتصاد راه بیفتد و کاهش نرخ سود بانکی و دنبال نشدن سیاستی مشخص توسط بانک مرکزی به این موضوع دامن زده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مسئولین ما بیشتر نگران رکود هستند، اما در کشور‌های دیگر بر خلاف کشور ما مهار تورم اولویت دارد و ما تورم بالایی را تجربه کرده و می‌کنیم و این تورم قدرت خرید خانوار‌ها را به شدت کاهش داده و می‌دهد به همین علت و دستمزد‌های بسیار پایین که متناسب با تورم بالا، رشد نکرده، خانوار‌ها از رشد نقدینگی بهره مند نمی‌شوند و رشد نقدینگی نفعی برای آن‌ها ندارد.

تیمور رحمانی دیگر کارشناس مسائل اقتصادی نیز درباره علل رشد نقدینگی گفت: علت رشد نقدینگی در کل نیاز مالی و کسری بودجه دولت است.

او گفت: درست است که تحریم‌ها یک شوک منفی به عرضه وارد کرده، اما شوک منفی تقاضا هم در پی داشته، زیرا قدرت خرج کردن دولت را به صورت حقیقی کم کرده و قدرت خرید مصرف کننده هم کم شده و یعنی در نهایت تقاضا دچار افت می‌شود و ما با کاهش شدید تقاضا روبرو شده ایم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به روند نزولی تورم در سال ۹۸ گفت: من فکر می‌کنم تا سال ۹۸ نباید خیلی از رشد نقدینگی نگران می‌بودیم و اگر کرونا اتفاق نمی‌افتاد وضعیت این قدر نگران کننده نمی‌شد.

او با بیان این که نرخ تورم را مطلوب نمی‌داند گفت: کاهش نرخ سود بانکی از ناحیه بانک مرکزی نیست و رفتار درون بانکی آن را ایجاب کرده است.

رحمانی در خصوص بازار سرمایه هم گفت: آنچه دارد اتفاق می‌افتد نگران کننده است و حتما باید نگران بازار سرمایه باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°