امسال را در عمل به سال جهش تولید تبدیل کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:13 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۷۷۲۲۵۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
رئیس جمهور گفت: با وجود تحریم، توطئه‌های دشمنان و ویروس کرونا، باید امسال را در عمل به سال جهش تولید تبدیل کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سد مخزنی شهدای ایلام و طرح ۲۲ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری زهکشی انشاالله در دشت فکه در قالب الف ب ایران از طریق ویدئو کنفرانس با حضور آقای روحانی رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
 
آقای روحانی رئیس جمهور امروز (پنجشنبه) در پایان این مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت:
 
با تقدیر از مردم استان که در جهت آبادانی و خودکفایی کشور تلاش می‌کنند، از استان ایلام به عنوان مناطق ایثار و فداکاری رزمندگان و مردم عزیز در طول هشت سال دفاع مقدس نام برد.

رئیس جمهور افزود: استان ایلام در طول هشت سال دفاع مقدس در صحنه دفاع از کشور بود و مردم دلاور این خطه همیشه پای کار انقلاب بودند و همیشه مرزدارانِ بسیار وفادار برای ایران عزیز و جمهوری اسلامی بوده اند.

وی با اشاره به اهمیت سال جاری برای همه مردم و دولت، گفت: از یک طرف تحریم، از طرفی توطئه‌های دشمنان و از طرف دیگر ویروس کرونا را داریم، اما در این حال باید این سال را در عمل به سال جهش تولید تبدیل کنیم.

آقای روحانی افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند امسال باید یک اقدام ویژه‌ای در بخش تولید از جمله بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات انجام بدهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: از آغاز سال جاری، رایحه خوش به مشام ما می‌رسد و همه مردم عزیز در سراسر ایران، بخش‌های خصوصی، عمومی غیردولتی، نیرو‌های مسلح، بخش‌های دولتی، کشاورزان، کارگران، به ویژه مردم مرزبان و مرزدار در استان‌های مرزی همه دست به دست هم خواهند داد تا همه با هم به نقطه مطلوب برسیم که امسال، سال جهش تولید و سال موفقیت باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: دشمنان ما بدانند که این ملت بزرگ و قدرتمند در برابر توطئه آن‌ها تسلیم نمی‌شود و ایران و ایلام را روز به روز آبادتر خواهند کرد.
 
رئیس جمهور در پایان گفت: طرح‌های بسیار مهمی در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو به بورس عرضه خواهد شد.
آقای روحانی، خطاب به ملت ایران، افزود: ما امسال به رغم این که شرایطمان مقداری شرایط سختی به دلیل شیوع بیماری کروناست و بسیاری از کسب و کار‌ها را با مشکل مواجه کرده است، موفق به اجرای برخی از طرح‌های ملی شدیم.

رئیس جمهور گفت: من در این روز کارگر کاملا احساس می‌کنم که عده‌ای از کارگران و عده‌ای از فعالان اقتصادی در فشار و مضیقه هستند، اما در عین حال و در کنار همه این سختی ها، قدم‌های بسیار خوبی را امسال شاهد هستیم.

آقای روحانی با اشاره به گزارش بانک مرکزی، افزود: پس انداز مردم در بانک‌ها رشد داشته و این جای خوشحالی و نشاط برای همه است.

رئیس جمهور گفت: در بورس شاهد یک تحول و رشد بی نظیر بودیم که مردم و آن دو میلیون نفری که بیشتر در بورس فعال اند، از این تحول هم خوشحالند و هم سود فراوانی شامل حال آن‌ها شده است و ما هم بسیار خوشحالیم که مردم در یک شرایط بهتری در این سال سخت باشند.

رئیس جمهور با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری با آزاد شدن سهام عدالت، گفت: این برای مردم بسیار مهم است و آن‌هایی که دارای سهم یک میلیون تومانی هستند، اگر تصمیم فروش داشته باشند، رقم قابل توجهی به دست می‌آورند و سود خوبی هم شامل کسانی خواهد شد که مایلند سهم خود را نگه دارند.
 
رئیس جمهور به مردم برای داشتن کادر درمانی و تجهیزات پزشکی کافی برای مقابله با ویروس کرونا اطمینان داد و با تاکید بر اینکه برای مقابله با بیماری کرونا، راهی جز همکاری و هماهنگی نداریم، افزود: بار اصلی بر دوش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور است، اما آن کمک اصلی به دست مردم و با مراعات مردم عزیز کشورمان است که ما از این مسئله عبور خواهیم کرد.

آقای روحانی گفت: آمار و ارقام کشور در مقایسه با کشور‌های دیگر نشان می‌دهد که موفقیت ما قابل ملاحظه بوده است، البته اینکه ما چندم هستیم در دنیا پایان مسابقه معلوم می‌شود، ما وسط مسابقه هستیم و هنوز این بازی ادامه دارد، ممکن است نیمه اول بازی و یا هنوز نیمه اول تمام نشده باشد.

وی افزود: در مجموع آمار یعنی تعداد مبتلایان، تعداد بستری ها، تعداد بهبودیافتگان، تعداد آن‌هایی که به رحمت خدا پیوستند، اقداماتی که برای تجهیزات در این زمینه ما انجام دادیم، این موفقیت مدیون عملکرد مجموعه دستگاه‌های دولتی، غیر دولتی، نیرو‌های مسلح و همه ملت ایران است.

آقای روحانی گفت: دولت نمی‌تواند بدون همکاری ملت درهیچ امر مهمی موفق شود، این ملت است که موفق می‌شود و دولت باید همه توان و تلاشش را برای موفقیت مردم و کمک به مردم به کار گیرد.
رئیس جمهور افزود: آن کسی که سینه را سپر کرده در برابر مشکلات، آن ملت بزرگوار است و ما پشتیبان و در کنار آن‌ها هستیم در حد توان مان و ان شاء الله هر چقدر توان داشته باشیم مردم را یاری می‌کنیم.

آقای روحانی گفت: مردم ما باید بدانند تنها نیستند، مردم ما باید بدانند دولت به معنی نظام، همه ارکان کشور، نیرو‌های مسلح، همه خیرین و همه آن‌هایی که دل پاکی دارند و دستشان در راه خدا باز است در این ماه مبارک رمضان مردم را یاری می‌کنند.

رئیس جمهور افزود: در این چند روز اخیر که فعالیت اقتصادی آغاز شده است، دیروز وزیر کار اعلام کرد که آن‌هایی که برای بیمه بیکاری ثبت نام می‌کردند، این ثبت نام‌ها متوقف شده است و حتی برخی از آن‌ها اعلام کردند که از این ثبت نام بیمه بیکاری انصراف داده اند و خارج شده اند و به دنبال شغل شان رفته اند.
آقای روحانی گفت: البته من می‌دانم که هنوز در بسیاری از شغل ها، ماه‌ها مشکل داریم، چون نمی‌دانیم پایان این بیماری چه وقت است.

رئیس جمهور افزود:​ من با رهبران بسیاری از کشور‌ها که صحبت کردم آن‌ها هم نمی‌دانستند پایان بیماری کرونا را پیش بینی کنند، بنابراین آن روز برای ما روشن نیست، ولی باید تلاش خود را انجام دهیم.
وی ادامه داد: من به مردم عزیزمان اعلام می‌کنم که آمار جدیدی که دیشب ارایه شد، نگاه کردم بسیار برای من خوشحال کننده بود.

آقای روحانی گفت: آمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشور نزولی است، یعنی در مبتلایان و بستری در بیمارستان‌ها آمار‌ها کاهش یافته است.
رئیس جمهور افزود: در مقابله با بیماری کرونا، علاوه بر داشتن تخت بیمارستانی به اندازه کافی و پرستار نکته مهم این است که مردم هم در مقابله با این ویروس مراقبت کنند.

وی افزود: از طرف دیگر بخش درمانی هم باید به گونه‌ای آماده باشد که اگر خدای ناکرده یک نفر مبتلا به ویروس به بیمارستان مراجعه کرد، تخت و تجهیزات و امکانات و از همه مهمتر پرستار و پزشک آماده باشند و به حمدالله ما این آمادگی را در کشور داریم.

آقای روحانی همچنین گفت: بخش اعظم تخت‌های بیمارستانی که برای کرونا اختصاص دادیم، خالی است و امیدواریم روزبه روز خالی‌تر شود و مردم ما همه بهبود پیدا کنند، بنابراین شرایط شرایط سختی است، اما در عین حال امید ما بسیار زیاد است و یکی از این امیدها، طرح‌هایی است که افتتاح می‌شود.
 
 
رئیس جمهور در هنگام افتتاح این طرح ها هم گفت: این مهم است که مردم عزیز ما بدانند کاری که امروز برای سدسازی در کشور انجام می‌شود، هم برای تامین آب شرب مردم و هم نیاز‌های صنعتی و نیاز‌های کشاورزی است.

رئیس جمهور افزود: برای ما مسئله آب همیشه مهم بوده و امروز در مسئله ویروس کرونا مصرف آب بواسطه شستشوی دست و رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم، افزایش پیدا کرده است، چرا که هیچ وقت در ذهن ما نبود که با یک بیماری واگیری مواجه شویم که مصرف آب به یکباره افزایش پیدا کند.

آقای روحانی افزود: ما در صورت بدبینانه باید این پیش بینی را هم برای مصرف آب در آینده داشته باشیم، اهمیت آب از این جا برای ما روشن می‌شود که امسال ما با مسئله کرونا مواجه شدیم، فروش بسیاری از مواد غذایی دنیا کم شده و یا متوقف شده است و ما بسیار خوشحالیم که هم ذخایر در کشور وجود دارد و هم محصولاتی که مورد نیاز است توسط کشاورزان تامین می‌شود.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه از مقام معظم رهبری که از آغاز دولت یازدهم و در سال ۹۳ با نامه بنده در خصوص استفاده از صندوق توسعه ملی جهت استفاده از آب و خاک مخصوصا در منطقه مرزی و مناطق گرمسیری موافقت کردند، تصریح کرد: بنده مایلم که این طرح‌ها تا پایان امسال و تا پایان این دولت به اتمام برسد و این کار عظیم و بزرگ برای مردم کشور از جمله مردم استان عزیز و دلاور ایلام انجام بگیرد.
 
با بهره برداری از شبکه‌های آبیاری زهکشی در دشت فکه هم جمع شبکه‌های آبیاری زهکشی در این دولت به ۳۰۱ هزار هکتار رسید.
 
آقای روحانی افزود: این منطقه، منطقه رزم و دفاع مقدس و متبرک به خون عزیزان ما از سربازان ارتش، سپاه و عشایر و دلاوران این سرزمین است که اوایل سال ۱۳۶۱ به دست رزمندگان اسلام از صدامیان پس گرفته شد.

رئیس جمهور گفت : آن روز شادی اول ما بود و امروز آبادسازی اراضی این منطقه شادی دوم برای ماست و از ابتدای دولت یازدهم سرمایه گذاری در این استان از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

آقای روحانی خواستار اتمام طرح گرمسیری استان ایلام تا پایان امسال شد و گفت: این ایثار و فداکاری مهندسان و کارگران ما را نیاز دارد و دولت هم تا نهایی شدن طرح از آن حمایت می‌کند.

امروز در این مراسم همچنین بهره برداری از ۱۲۳ طرح عمرانی و تولیدی در بخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، توسعه گلخانه، دام و طیور و منابع طبیعی استان ایلام با ۴۹۵ میلیارد تومان اعتبار آغاز شد.

در این مراسم وزیر جهاد کشاورزی در گزارشی به رئیس جمهور اعلام کرد: این طرح‌ها از محل منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی، با اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم برای ۵ هزار و ۹۲۰ نفر به صورت همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

آقای کاظم خاوازی افزود: مهمترین این طرح‌ها شامل افتتاح ۹۷ پروژه آبخیزداری به مساحت ۳۱ هزار هکتار، طرح توسعه جنگل به مساحت ۱۰ هزار هکتار با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان، بهره برداری از سیلو‌های ذخیره گندمک با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۱۳ میلیارد تومان و بهره برداری از ۱۱ واحد دام و طیور با سرماهی گذاری ۷/۷ میلیارد تومانی است.

وی اضافه کرد: آغاز عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای ایلام به مساحت ۱۰ هکتار و انتقال آب شرب به مناطق عشایری به طول ۴۷ کیلومتر و سه طرح توسعه سیستم‌های نوین آبیاری به مساحت ۲ هزار و ۱۵۰ هکتار با اعتبار ۸۳ میلیارد تومان از دیگر طرح‌های امروز است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین بهره برداری از شبکه‌های فرعی و زهکشی مجهز به سیستم‌های مدرن آبیاری به مساحت ۲۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های دهلران، مهران و ایوان با اعتبار ۳۷۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات مصوب سفر مقام معظم رهبری از محل منابع صندوق توسعه ملی به استان ایلام و سفر رئیس جمهور از محل طرح آب‌های مرزی و احیای اراضی دشت‌های خوزستان و ایلام را از دیگر طرح‌هایی دانست که زمینه اشتغال ۵ هزار و ۲۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

وی گفت: تاکنون عملیات اجرایی ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی اجرا شده است که با تامین آب آن، هم اکنون به بهره برداری می‌رسد.

به گفته خاوازی، اجرای این طرح‌ها نقش موثری در تحول طرح‌های توسعه‌ای استان، بهینه سازی مصرف آب و ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی دارد و مانع مهاجرت به شهر‌ها و موجب کاهش نرخ بیکاری و صیانت از مرز‌های کشور می‌شود و علاوه بر افزایش رضایت مردم، موجب افزایش تولید ۲۶۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سطح استان خواهد شد.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۲°