سیستم ایمنی زنان قوی‌تر از مردان است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:03 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۷۷۲۳۰۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
متخصصان ایمونولوژی معتقدند در زنان به دلیل هورمون‌های جنسی و یا به خاطر دو کروموزمی که در آن‌ها وجود دارد سیستم ایمنی قوی‌تر از مردان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر مصطفی زاده عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي گفت: تجاربی که از گذشته داریم و از زمانی که علم ایمونولوژنتیک در دهه ۱۹۴۰ کشف شد، بعد از آن در دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ مشخص شد که کاربرد این رشته در تنظیم پاسخ ایمنی است و پاسخ به پاتوژن‌های مختلف یا پروتئین‌هایی که خارجی هستند و برای بدن نیستند. اگر ژنی نباشد ما پاسخ ایمنی نداریم.
 وی افزود: به همین جهت در عفونت اخیر یعنی کووید ۱۹ بحث جدی‌ای بین محققان وجود دارد که چرا یک عده مصون می‌مانند و بدون علامتند یا چرا بعضی شدید دچار این بیماری می‌شوند. یکی از ژن‌هایی که مورد ظن است ژن‌های پاسخ ایمنی هستند. اینکه بخواهیم مرزی قائل شویم که چند درصد از پاسخ‌های ما عوامل محیطی و چند درصد مربوط به ژنتیک هستند کار سختی است.
 این استاد دانشگاه اظهار داشت: زمینه تحقیقاتی یا کاربردی جدیدی به نام فرا ژنتیک وجود دارد که می‌توانند روی بیان ژن‌ها تاثیر بگذارند ولی از نظر من پاسخ اولیه‌ای که بدن می‌دهد بر عهده ژنتیک است.
 وی درباره اینکه آیا خودایمنی در زنان فعال‌تر است یا خیر، گفت: در زنان به دلیل هورمون‌های زنانه استروژن سیستم‌ایمنی قوی‌تر و در مردان به خاطر هورمون‌های تستوسترون سیستم ایمنی ضعیف‌تر است. به همین جهت گفته می‌شود که بیماری‌های خودایمنی در زنان و سرطان‌ها در مردان بیشتر است.
 مصطفی‌زاده همچنین تاکید کرد: جنسیت، سن و ورزش عواملی هستند که هم روی سیستم ایمنی اختصاصی و هم روی سیستم ایمنی غیر اختصاصی تاثیر می‌گذارند. در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۰ یا ۶۵ سال سیستم ایمنی ضعیف است. در زنان به دلیل هورمون‌های جنسی و یا به خاطر دو کروموزمی که در آن‌ها وجود دارد سیستم ایمنی قوی‌تر از مردان است.
 این متخصص ایمونولوژی گفت: ورزش در حد متعادل در صورتی که سنگین نباشد و به فرد استرس وارد نکند می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند، چون استرس باعث می‌شود که محور مغز به کلیه فعال شود و هورمون کورتیزول که هورمون استرس است و سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند افزایش پیدا کند. این موارد عوامل محیطی هستند که می‌توانند روی سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°