اقتصاد هوشمند در دستورکار وزارت اقتصاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:14 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۳۰۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اموراقتصاد و دارایی گفت: بحث اقتصاد هوشمند از جمله برنامه‌های مهمی که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی عبدالهی با بیان اینکه اقتصاد هوشمند یک واژه جدیدی در دنیا است، افزود: برای اینکه این مفهوم مدل یا مفهوم سازی شود جلسات مختلفی در هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند با حضور خبرگان صنعت، متخصصان فناوری‌های هوشمند ساز و استادان دانشگاه برگزار و خوشبختانه این مفهوم شکل گرفته است.
 رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند وزارت اموراقتصاد و دارایی گفت: هدف اصلی این برنامه استفاده از فناوری‌های نوظهور در حوزه‌های مختلف اقتصادی است.
 وی افزود: برای مثال در بازار سرمایه یک زمانی هسته معاملاتی، معاملات برخط و معاملات اینترنتی برقرار بود اکنون باید به سمت معاملات الگوریتمی رفت.
 عبدالهی تصریح کرد: بورس‌های دنیا امروز از هوش مصنوعی و سیستم‌های بیگ دیتا استفاده می‌کنند برای اینکه هم بتوانند هزینه‌های معاملاتی را کاهش دهند و هم اثر بخشی سرمایه گذاری را بالاتر ببرند.
 وی ادامه داد: برنامه‌ای که در بازار سرمایه کشور در دستور کار خود قرار گرفته توسعه این گونه معاملات و پردازش درست داده‌ها است.
 رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد گفت: نخستین گام برای اقتصاد هوشمند مفهوم سازی بود که یک مدل مفهومی و ادبیات موضوعی برای آن تبیین شود که برای رسیدن به این هدف یک هسته اندیشه ورزی اقتصاد هوشمند تشکیل شد.
وی افزود: گام بعدی اجرا کردن این مفهوم بود که یک برنامه یا نقشه راه طراحی شد.
 عبدالهی تصریح کرد: این نقشه راه سال گذشته طراحی وهم اکنون در دستور کار شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور برای تصویب و ابلاغ است.
 وی ادامه داد: اکنون برنامه عملیاتی اقتصاد هوشمند در حال تدوین است که یکی از اجزای این برنامه بکارگیری فناوری‌های هوشمند در مجموعه‌های سازمانی همچون بلاکچین، اینترنت اشیا، تحلیل داده‌ها و ... است.
 رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد گفت: اقتصاد هوشمند برای کشور فرصت است و باید به سمت سرمایه‌گذاری در فناوری‌های بلاکچین، اینترنت اشیا و فناوری‌های اطلاعاتی حرکت کرد تا هم اثربخشی مجموعه‌های سازمانی ارتقا پیدا کند و مهمتر از آن هزینه‌ها کاهش پیدا کند.
 وی افزود: برای مثال بکارگیری بلاکچین با ساده سازی و بهینه سازی فرآیند‌ها می‌تواند ۷۰ درصد هزینه‌ها را کاهش دهد.
 عبدالهی اضافه کرد: همچنین بکارگیری هوش مصنوعی در عملیات فناوری اطلاعات حوزه بانکداری ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.
 وی گفت: بطور کلی از فناوری‌های هوشمند می‌توان در تشخیص علائم کرونا و سایر بیماری‌های فراگیر و دادن مشاوره‌های پزشکی از راه دور استفاده کرد.
 رئیس مرکز فناوری اطلاعات و اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد افزود: همچنین در این شرایط ضرورت توسعه پهنای باند اینترنتی بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا استفاده از پلت فرم‌های آموزشی و آموزش مجازی بهتر عملیاتی شود.
 وی گفت: سواد دیجیتالی در سطح جامعه باید افزایش پیدا کند تا بهتر بتوانند از ابزار‌های آموزش مجازی استفاده کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°