تقلای برجامی واشنگتن مبنای حقوقی ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:51 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۳۷۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین: تقلای آمریکا برای جا زدن خود به عنوان مشارکت‌کننده در برجام، هیچ مبنای حقوقی ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا کاظم غریب آبادی با بیان اینکه رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با صدور دستور ریاستی به مشارکت در برجام خاتمه داد افزود: بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بازتابی از بند ۱.۲ ضمیمه چهار برجام است که اعضای برجام را فهرست می‌کند.

سفیر کشورمان با انتشار رشته توئیت‌هایی عنوان کرد که ایالات متحده علاوه بر خروج از برجام به مشارکت خود در این توافق به صورت عملی نیز خاتمه داد و در هیچ یک از نشست‌ها در چارچوب برجام، بعد از خروج یکجانبه خود از این توافق، شرکت نکرد.

وی یادآور شد که آمریکا تمامی تعهدات خود به عنوان مشارکت کننده در برجام را نقض کرده و از هیچ تلاشی برای تخریب آن از طریق تحمیل مجدد تحریم‌ها و تهدید دیگر کشور‌ها به تنبیه در صورت تجارت با ایران، فروگذار نکرده است.

در روز‌های گذشته وزیر امور خارجه آمریکا برخلاف اظهارات گذشته خود، برگرفته از توطئه‌پردازان اندیشکده تروریستی و صهیونیستی بنیاد دفاع از دموکراسی مدعی شدند آمریکا مشارکت‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ است و بر اساس بند ۱۱ آن می‌تواند خواستار تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران شود.

روسیه، چین، برخی کشور‌های اروپایی و ایران تاکید کرده‌اند یک برداشت نادرست از قطعنامه است و آمریکا در هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۸ به صراحت اعلام کرد به مشارکت خود در برجام خاتمه داده است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم تاکید کرده که آمریکا دیگر به عنوان مشارکت‌کننده برجام به حساب نمی‌آید.

وی در گفتگو با یک شبکه رادیویی افزود که آمریکا پس از اعلام خروج از برجام، در هیچ یک از جلسات برگزار شده در چارچوب این توافق شرکت نکرده است. «پس کاملاً روشن است که آمریکا دیگر عضو شرکت کننده در این توافق نیست.»
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°