ویژگی های فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 25 مهر 1400
کد خبر : ۷۷۲۳۹۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
محققان شواهد جدیدی مبنی بر فعالیت های تکتونیکی در ماه رصد کرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از اسکای نیوز، گروهی از محققان فعالیت‌های تکتونیکی در ماه رصد کرده اند. این محققان قبلاً مجموعه‌ای از برجستگی‌های متحرک روی سنگ‌های ماه در بخش نزدیک آن رصد کرده بودند.

پیتر شولتز یکی از محققان ارشد این پژوهش در دانشگاه براون واقع در رود آیلند می‌گوید: این تصور وجود دارد که ماه از مدت‌ها قبل هیچ فعالیتی ندارد. اما همچنان شواهدی می‌یابیم که نشان می‌دهد این امر صحت ندارد. به نظر می‌رسد صفحات تکتونیکی ماه هنوز هم جابه جا می‌شوند. گواه این امر نیز برجستگی‌ها هستند.

بخش اعظم سطح ماه از خاکی به نام «رگولیت» پوشیده شده است. رگولیت خاکی است که در نتیجه برخورد مداوم شهاب سنگ‌ها با این سیاره به وجود آمده است.
 
ویژگی های فعالیت تکتونیکی ماه کشف شد

از آنجا که ماه هیچ اتمسفری ندارد، صخره‌های فضایی به سطح آن برخورد می‌کنند و از هم می پاشند. در این میان فقط بخش‌های کوچکی از سطح ماه با رگولیت پوشیده نشده اند. اما اکنون به نظر می‌رسد نقاط جدیدی کشف شده اند که خاک رگولیت در آن مناطق نیز وجود ندارد.

آدوماس والانتیناس یکی از دانشجویان فارق التحصیل دانشگاه برن که در دانشگاه براون فعالیت می‌کند با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط مدارگرد LRO این نقاط را روی ماه رصد کرده است.

شولتز در این باره می‌گوید: عمر بخش‌هایی از سنگ بستر ماه که روی سطح سیاره دیده می‌شوند و هیچ پوششی ندارند، بسیار کوتاه است. زیرا رگولیت به طور مداوم در حال ایجاد است. بنابراین وقتی ما آنها را رصد می‌کنیم باید توضیحی برای وجود آنها در نقاطی خاص بیابیم.

در بخشی از این تحقیق آمده است: همانطور که شهرهای پوشیده از سیمان روی زمین گرمای بیشتری نسبت به مناطق جنگلی دارند، سنگ بستری که روی سطح ماه می‌ماند طی شب گرم‌تر از سطوح پوشیده از رگولیت است.

بنابراین محققان با استفاده از اطلاعات LRO دمای سطح را اندازه گرفتند و متوجه شدند در بیش از ۵۰۰ نقطه از ماه سنگ بستر روی بلندی‌های باریکی در قسمت نزدیک ماه وجوددارد.

تحقیق جدید نشان داد این برجستگی‌ها در حقیقت به ویژگی‌های مرموز فعالیت‌های تکتونیکی ماه مربوط است.

این تحقیق در ژورنال زمین شناسی منتشر شده است

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۷۹°    ۱۶.۹۹°