نخستین نوزاد دوبار فریز پس از ۱۲ سال متولد شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:43 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۷۷۲۴۰۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
دستاورد جدید دانشمندان ایرانی؛
با تلاش متخصصان و دانشمندان مرکز باروری و ناباروی اصفهان نخستین نوزاد دوبار فریز پس از ۱۲ سال متولد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با تلاش متخصصان و دانشمندان مرکز باروری و ناباروری اصفهان نخستین نوزاد دوبارفریز پس از ۱۲ سال در بیمارستان مهرگان اصفهان به دنیا آمد. مادر این نوزاد ۱۲ سال پیش به‌ امید مادر شدن جنین‌های خود را فریز کرده بود.

اسدالله کلانتر پزشک معالج مرکز باروری و ناباروری اصفهان با اعلام این خبر اظهار داشت: در مرحله نخست در سال ۹۷ سه جنین منجمدشده که از کیفیت خوبی برخوردار بود، از حالت انجماد خارج شدند و 2 جنین آن به مادر انتقال داده شد در حالی که منجر به باروری نشد.

پس از آن جنینی دیگر پس از سه روز نگهداری در محیط آزمایشگاه با روش‌های علمی به مرحله پرسلولی (بلاستوسیست) رسید و مجدداً فریز شد تا بتواند فرصت جدیدی برای حاملگی بعدی باشد.

پزشک مرکز باروری و ناباروری اصفهان بیان کرد: مرداد پارسال هم مجدداً بیمار به مرکز مراجعه و برای آماده‌سازی رحم دارو تجویز شد و شهریور سومین جنین دبل‌فریز به بیمار منتقل شد که خوشبختانه امروز تولد این نوزاد پسر به ثمر نشست و مادر پس از ۱۲ سال انتظار فرزند پسر خود را در آغوش کشید.

پیش از این نیز به‌همت دانشمندان و متخصصان ایرانی نوزاد از جنین ۱۴ سال فریزشده به دنیا آمده است. اما استفاده از روش دبل‌فریز برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.

کلانتر با بیان اینکه روش دبل‌فریز برای نخستین بار در کشور انجام شده است، گفت: اهمیت قضیه به‌خاطر قدمت فریز بودن جنین است، بسیاری از کشور‌های اروپایی، جنین‌های فریزشده را بعد از ۱۰ سال از گردونه خارج می‌کنند، اما ما جنینی را که سال ۸۷ فریز کردیم، یک بار ۱۰ سال بعد برگرداندیم.

وی افزود: در آن زمان ۲ جنین به بدن بیمار منتقل شد که یکی موفق نبود و یکی دیگر از جنین‌ها در مرحله سه‌روزگی مجدداً فریز شد، در سال ۹۸ برای بیمار اقدام کردیم و خوشبختانه جنین به ثمر نشست و امروز حاصل این تلاش را می‌بینیم.
 
امروز از هر ۱۰ زوج نابارور ۷ زوج صاحب فرزند می‌شوند و آهنگ امید در زندگی زوجین ایرانی جریان می‌یابد و این حاصل تلاش خستگی‌ناپذیر دانشمندان ایرانی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°