بازتاب درگذشت ملک عبدالله- تلاش برای عادی نشان دادن اوضاع عربستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:39 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۸۶۲۷
تاریخ انتشار : جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۸
با اعلام خبر درگذشت پادشاه عربستان بنظر میرسد رسانه های کشورهای غربی تلاش مضاعفی را برای آرام نشان دادن اوضاع و انتصاب پادشاه جدید برعهده گرفته اند. این در حالی است که همه کارشناسان از وضعیت دربار و تلاشها برای تسلط بر قدرت در این خاندان اطلاع دارند.
بازتاب درگذشت ملک عبدالله/ تلاش برای عادی نشان دادن اوضاع عربستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به محض اینکه دربارعربستان سعودی خبر مرگ ملک عبدالله پادشاه این کشور را اعلام کرد ،خبرگزاری های غربی از جمله فرانس پرس و رویترز نیزآن را انعکاس دادند .

فرانس پرس :

"گزارش: عربستان سعودی بازیگر کلیدی در خاورمیانه"

"اوباما با ستایش از ملک عبدالله او را رهبری شجاع توصیف کرد"

"اولاند از پادشاه عربستان تجلیل کرد"

"فوت پادشاه عربستان قیمت نفت را افزایش داد"

"مقرن ولیعهد عربستان شد"

"پادشاه عربستان فوت کرد"

رویترز:

" ملک عبدالله یک اصلاح طلب محتاط بود"

"تلویزیون دولتی عربستان سعودی خبر فوت ملک عبدالله را اعلام کرد"

همچنان که از شکل و محتوای خبرها و گزارش های فرانس پرس و رویترز بر می آید، در هر دو خبرگزاری ها تلاش شده تصویری کاملا عادی ازاوضاع عربستان درمرحله پس ازمرگ عبدالله عبدالعزیز ارائه شده و از سیاه نمایی درباره چشم انداز مسئله جانشینی با توجه به بیماری سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید پرهیز شود .

به نظر می رسد چند عامل در اتخاذ این رویکرد موثر باشد: نخست، روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ای است که دولت های متبوع این خبرگزاری ها با عربستان سعودی دارند و نمی خواهند ارائه تصویری منفی از اوضاع عربستان به افزایش بهای نفت منجر شود و این کشورها را از فرصت طلایی کنونی محروم کند. دوم خطر داعش است که در کمین هر گونه خلاء و اختلاف داخلی نشسته است و این کشورها با عربستان ائتلاف واحدی را با نام «ائتلاف ضد داعش» تشکیل داده اند .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°