گفتگوی تلفنی رئیس جمهور و نخست وزیر ژاپن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 28 مهر 1400
کد خبر : ۷۹۴۵۷۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
رئیس جمهور با اشاره به ضرورت همکاری همه کشور‌های جهان برای مقابله با ویروس کرونا بر ضرورت همکاری‌های ایران و ژاپن و انتقال و اشتراک تجربیات تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای حسن روحانی و نخست وزیر ژاپن امروز سه شنبه در گفتگویی تلفنی با اشاره به ضرورت همکاری همه کشور‌های جهان برای مقابله با ویروس کرونا، بر ضرورت همکاری‌های دو کشور در این زمینه و همچنین انتقال و اشتراک تجربیات با یکدیگر تاکید کردند.

دو طرف در این تماس تلفنی، توسعه و تعمیق روابط دو جانبه را مورد تاکید قرار دادند و ابراز امیدواری کردند با اجرایی شدن توافقات قبلی شاهد گسترش روابط و همکاری‌ها بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری باشند.
 
رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن همچنین با اشاره به ضرورت برقراری صلح، ثبات و آرامش در منطقه و جهان، ادامه رایزنی‌ها و تلاش‌ها در این زمینه را خواستار شدند و تاکید کردند: در شرایط فعلی که ویروس کرونا همه جهان را درگیر کرده است، باید از تنش‌ها در همه جهان کاسته شود و روابط کشور‌ها بر مبنای روابط بشر دوستانه باشد.
 
آقای روحانی در این تماس تلفنی با قدردانی از دولت ژاپن بخاطر کمک دوستانه اش به ایران در مقابله با ویروس کرونا، گفت: متاسفانه در شرایط سخت مبارزه با کرونا و همچنین تبعات بسیار سخت اقتصادی آن، تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران تشدید شده است.
 
وی با بیان اینکه برای نجات از این ویروس عالمگیر راهی جز همکاری همه کشور‌ها وجود ندارد، اظهارداشت: با تشدید تحریم‌های ظالمانه و ضد بشری آمریکا علیه ایران امروز حتی در زمینه تجهیزات پزشکی و تامین مواد غذایی نیز با مشکلات زیادی مواجه هستیم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه در این شرایط سخت، همکاری‌های دو دولت ایران و ژاپن در خاطره تاریخی ملت‌های ما باقی خواهد ماند، افزود: ما همواره به رایزنی‌ها و گفتگو‌های مشترک دو کشور راجع به مسائل مورد علاقه ارج می‌گذاریم.
 
اقای روحانی با تاکید بر ضرورت تداوم تلاش‌ها برای کاهش تنش در منطقه و جهان افزود: متاسف هستیم که در هفته‌های اخیر شاهد ایجاد تنش از سوی آمریکا در عراق و منطقه خلیج فارس بوده ایم و این درحالی است که همواره آغاز تنش‌ها در منطقه از طرف آمریکا بوده است.
 
رئیس جمهور در واکنش به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر آمادگی برای کمک به ایران در مقابله با ویروس کرونا، تاکید کرد: اگر آمریکایی‌ها در این شرایط کرونا صادق هستند و می‌خواهند اقدامی انجام دهند، تنها راه این است که به تحریم‌های غیرقانونی ایران پایان دهند.
 
نخست وزیر ژاپن نیز در این گفت و گوی تلفنی ضرورت همکاری و تلاش همه کشور‌ها برای عبور از مرحله سخت شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی جهانی ناشی از آن را مورد تاکید قرار داد و گفت: اینکه در این شرایط همچنان شاهد ادامه تنش‌ها در منطقه خاورمیانه هستیم، نگران کننده است و برقراری صلح و ثبات را در این منطقه ضروری می‌دانیم.

" ابه شینزو " از ایران به عنوان یک کشور مهم و تاثیر گذار که نقش مهمی در برقراری صلح و آرامش در منطقه ایفا می‌کند نام برد و افزود: توکیو به تلاش‌ها و همکاری خود با تهران در این زمینه ادامه خواهد داد.
 
نخست وزیر ژاپن افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا را نادرست خواند و افزود: در این شرایط اقدامات انسان دوستانه باید در دستور کار همه کشور‌ها باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۵۹°    ۱۹.۹۹°