معاون وزیر اقتصاد: پیش نویس مالیات بر مجموع درآمد تدوین شده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:51 - شنبه 10 خرداد 1399
کد خبر : ۷۹۴۶۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
معاون وزیر اقتصاد گفت: پیش نویس مالیات بر مجموع درآمد که مالیات بر عایدی سرمایه هم بخشی از آن است تدوین شده که اگر تصویب شود ضمانت های اجرایی آن هم در قانون مشخص خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  محمدعلی دهقانی دهنوی در برنامه تیتر امشب با اشاره به فعالیت‌های وزارت اقتصاد در زمینه کاهش موانع تولید گفت: ما درگاه ملی مجوز‌ها را راه اندازی کرده ایم و زیرساخت‌های لازم را هم فراهم کرده ایم و همه مجوز‌های اصناف و بسیاری از استعلامات از طریق این درگاه انجام می‌گیرد منتهی هنوز برخی دستگاه های اجرایی چنان که باید استقبال نکرده اند.

او درخصوص کاهش زمان راه اندازی و شروع کسب و کار‌ها گفت: یک گلوگاه کلیدی وجود دارد که با عزم کافی دولت و مجلس رفع شدنی است و آن این است که باید نظام مجوزدهی پیشینی را در کشور به نظام مجوز دهی پسینی تبدیل کنیم یعنی به جای این که افراد را ماه‌ها درگیر مجوزگیری کنیم تا بتواند فعالیتشان را بعد از آن شروع کنند، بگوییم کسب و کارشان را شروع کنند بعد بر نحوه کار و کیفیت کارشان نظارت کنیم و مجوزهایشان را صادر کنیم یا  چنانچه بر خلاف تعهداتشان اتفاقی افتاد، مانع ادامه فعالیت آن‌ها شویم.

دهقانی با اشاره به طرحی که به مجلس داده شده برای صدور سه نوع مجوز گفت: با مجوز پسینی به محض دریافت تقاضای متقاضیان ظرف یکی دو روز با اخذ تعهدات لازم می‌توان فعالیت اقتصادی را شروع کرد که همین کار مشکل پروسه ۸۰ روزه صدور مجوز را حل می‌کند.

معاون وزیر اقتصاد با بیان این که اقدامات خوبی در جهت رفع وابستگی‌های راهبردی انجام گرفته افزود: در حوزه محصولات راهبردی در کشور اقدامات خوبی انجام گرفته مثل تولید بنزین که ما وارد کننده بودیم، اما الان نیازی به واردات بنزین نداریم.

او گفت: همین طرح اقدام ملی مسکن هم که یک میلیون نفر ثبت نام کردند سرمایه‌ای ۳۰ هزار میلیارد تومانی در گام اول فراهم آورد که می‌تواند با رونق بخش مسکن هم به تولید هم اشتغال کمک کند.

سید احسان خانودوزی کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به کاهش درآمد سرانه ایرانیان و تولید و درآمد ملی کشور طی ۱۰ سال اخیر گفت: آسیب شناسی این معضل در بخش سخت افزاری ما را به قطع وابستگی محصولات استراتژیک هدایت می‌کند که مؤلفه اصلی اقتصاد مقاومتی است.

او با بیان این که وابستگی در محصولات راهبردی امنیت غذایی خانوار ایرانی را به خطر می‌اندازد گفت: در ۱۰ سال گذشته در عرصه دام و باغبانی و زراعت و ... نتوانسته ایم از وابستگی‌های راهبردی کشور کم کنیم برای همین است که به محض این که تخلیه نهاده‌های دام و طیور از کشتی‌ها با یکی دو روز تاخیر انجام می‌گیرد قیمت‌ها گران و بازار متلاطم می‌شود.

خاندوزی گفت: علت موفق نبودن در تولید ارقام راهبردی جدی نبودن سیاستگذاران در موضوع تولید داخلی و نفوذ گروه‌هایی است که منفعت آن‌ها در تداوم واردات کالا‌های راهبردی است.

او گفت: اگر وزارت صمت و جهاد کشاورزی مکلف می‌شدند برنامه اقتصاد مقاومتی را در جهت کاهش وابستگی راهبردی با جدیت بیشتر دنبال کنند الان شاهد کاهش بیشتر وابستگی‌ها و رونق بیشتر تولید داخلی بودیم.

این کارشناس اقتصادی یکی دیگر از موانع بزرگ تولید داخلی را انحصار دانست و گفت: ما بدترین رتبه را در شروع کسب و کار در دنیا داریم بسیاری از فعالان اقتصادی ماههاست که منتظر دریافت مجوز فعالیتشان هستند.

خاندوزی گفت: مالیات ابزار قدرتمندی است تا با آن بتوان فعالیت‌های مولد و تولیدی را حمایت کرد و فعالیت‌های غیر مولد و سفته بازی را از جذابیت انداخت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°