خروج کالا‌های اساسی از بنادر سرعت می‌گیرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 08 آذر 1400
کد خبر : ۷۹۴۷۲۹
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تسریع در روند بارگیری و خروج کالا‌های اساسی از بنادر به ویژه بندر امام خمینی ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمد راستاد افزود: قطعی سیستم و سامانه گمرک، ناهماهنگی بین سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط، ۲۴ ساعته نبودن خدمات گمرک و دامپزشکی و تجهیز نبودن پیمانکاران تخلیه و بارگیری در انبار‌ها به تجهیزات مناسب، از جمله مهم‌ترین عوامل توقف و کندی تردد کامیون‌ها در بنادر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، با تأکید بر اینکه فرآیند‌های بارگیری و خروج کالا‌های اساسی از بنادر توسط کامیون‌ها باید بهبود پیدا کند، اظهار داشت: مدت زمان ماندگاری و توقف کامیون‌ها از ۸ ساعت باید به نصف و یا حتی کمتر از آن کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به ارتقای خدمات رفاهی به رانندگان در بنادر، گفت: مدیران کل بنادر باید خدمات رفاهی اعم از رستوران، سرویس سوخت رسانی و خدمات بهداشتی را در دسترس رانندگان قرار دهند.

در این نشست همچنین آقای عبدالهاشم حسن نیا مدیرعامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، با بیان اینکه این سازمان به دنبال تسهیل فرآیند‌ها در بارگیری و خروج کالا‌های اساسی از بنادر است، افزود: روزانه ۲۵۰۰ دستگاه کامیون وارد بندر امام (ره) می‌شود که چنانچه از ۸ ساعت فرایند زمانی بارگیری فعلی در این بندر، یک ساعت هم کاسته شود، حدود ۳۰۰ دستگاه کامیون به آمار خروجی از بندر اضافه می‌شود.

آقای حسن نیا بر ایجاد مدیریت یکپارجه بین بندر، گمرک، پیمانکار تخلیه و بارگیری و صاحبان کالا تاکید کرد و ارتباط سامانه‌ای بین دو سازمان بنادر و راهداری در جهت ارتقای سلامت و شفافیت فرآیند‌های اجرایی را ضروری دانست.

آقای فرهاد منتصر کوهساری؛ معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر نیز در این نشست بر یکپارچه سازی فعالیت‌های پیمانکاری در بخش انبار کالا‌های اساسی و تأمین تجهیزات مناسب برای انبار‌ها تاکید کرد.

به گفته وی، توقف در پشت باسکول ها، از دیگر عوامل کُند کننده فرآیند خروج بار از بنادر است که باید مدیریت شود تا ماندگاری به حداقل کاهش پیدا کند.

بر اساس این گزارش، در نشست هماهنگی مدیران عامل سازمان بنادر و سازمان راهداری، مقرر شد برای بهبود و کاهش مدت زمان انتظار کامیون‌ها در بنادر و همچنین ارتباط نرم افزاری واحد بین این سازمان ها، سامانه Acses Control در دو بندر امام خمینی و شهید رجایی به صورت پایلوت پیاده و اجرا شود.

همچنین مقرر شد، اعزام کامیون به طور پیوسته و متناسب با ظرفیت بندر، با هماهنگی پایانه و بندر صورت گیرد و با ایجاد مدیریت یکپارچه، اعزام کامیون به بندر، تحت نرم افزار واحد و بر اساس ظرفیت بنادر انجام پذیرد.

همچنین برای برطرف سازی چالش‌های تجهیزاتی در انبارها، مقرر شد «الزامات انتخاب پیمانکار بارگیری کالا‌های اساسی به کامیون و خروج از بندر» توسط سازمان بنادر به صاحبان عمده کالا‌های اساسی ابلاغ شود.

در این نشست مقرر شد، گمرک برای برطرف کردن قطعی و کندی سیستم در بندر اقدام کند.
 
برای ارتقای خدمات رفاهی رانندگان مقرر شد تا با همکاری شرکت پخش فراورد‌های نفتی، امکان سوخت رسانی سیار برای کامیون‌ها بارگیری در بنادر فراهم شود.

همچنین مقرر شد، امکانات رفاهی از جمله رستوران و سرویس‌های بهداشتی به گونه‌ای در بنادر تعبیه شود که به سهولت در دسترس رانندگان باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۵۹°    ۱۳.۹۹°