برای زلزله همیشه باید آماده باشیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۷۹۴۷۴۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
رئیس مرکز لرزه نگاری گفت: گسل مشاع گسل فعالی است اما امکان پیش بینی زمان و شدت زلزله وجود ندارد چیزی که قطعی است این است که امکان وقوع زلزله متوسط و بزرگ در تهران همواره وجود دارد و برای آن باید آماده بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی مرادی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه شبکه خبر با بیان این که زلزله دماوند ۴۷ پس لرزه داشت که بزرگترین آن ۳.۹ ریشتر بود گفت: این پس لرزه‌ها نشانه خوبی بود که زمین لرزه رخ داده، زلزله اصلی بوده و پس لرزه‌ها روند طبیعی اش را طی می‌کند اگر چه این صحبت که خطر زلزله تهران را تهدید نمی‌کند صحبت غلطی است.
او گسل مشاع را منشا زلزله دماوند و تهران دانست و گفت: این گسل که از معروف‌ترین گسل‌های ایران است از فیروز کوه شروع می‌شود و تا استان البرز امتداد دارد و آخرین زلزله معروف ایران در سال ۱۸۳۰ مربوط به این گسل دانسته شده و این گسل، گسل فعالی است و سالانه تعداد زیادی زمین لرزه آنجا رخ می‌دهد که اغلب آن‌ها را مردم احساس نمی‌کنند.

رئیس مرکز لرزه نگاری ارتباط زمین لرزه را با فعالیت آتشفشان دماوند بر اساس بررسی‌های علمی انجام گرفته مردود دانست و گفت: بین وزش باد‌های رخ داده در تهران و زلزله هم ارتباطی وجود ندارد.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز با اشاره به مجروح شدن ۱۹ نفر در دماوند و ۱۵ نفر درتهران گفت: از این حادثه هیچ خسارت مالی گزارش نشده است.

او گفت: در زمان وقوع بحران و حوادث همه وزارت خانه‌ها و سازمان‌ها و نهاد‌ها متناسب با وظایفشان با نظارت و هماهنگی سازمان مدیریت بحران در جهت مدیریت و رفع بحران وظیفه دارند و فعالیت می‌کنند.

نجار گفت: حادثه خبر نمی‌کند و باید همیشه آماده مقابله با بحران‌ها باشیم و این آمادگی بر اساس تعاریف قانونی همواره در سطوح شهرستانی و استانی و ملی وجود دارد.

سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز گفت: کارگروه ویژه‌ای در دو بخش علمی و عملیاتی در جهت پاسخگویی مناسب به زلزله تهران مهیا کرده ایم.

او گفت: ما با مطالعه زلزله‌های ادواری پنج سناریو را با توجه به شدت احتمالی زلزله پیش بینی کردیم تا بتوانیم در صورت لزوم عملیاتی جامع را انجام دهیم حتی استان‌های معین را هم برای تهران مشخص کردیم و تیم های واکنش سریع تشکیل شد.

نواب شمس پور مدیرکل آموزش همگانی هلال احمر نیز گفت: آموزش‌ها درباه زلزله باید قبل از وقوع حوادث انجام شود، ساختمان‌ها ارزیابی شود به لحاظ استحکام، اجزای غیر سازه‌ای ساختمانها مثلا لوستر‌ها و کمد‌ها و ... به لحاظ استحکام بررسی شود جاهای امن در خانه‌ها شناسایی شود... همه این‌ها باید از قبل مشخص شده باشد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۳°    ۲۰.۷۹°