شناسایی ۱۳۰۰ سایت شایعه ساز کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۷۹۴۷۷۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
رئیس پلیس فتا ناجا: با رصد بیش از ۲۵۰۰ تارنمای شایعه ساز کرونا در فضای اجتماعی، بالغ بر ۱۳۰۰ تارنما مسدود و تاکنون ۳۲۰ نفر مورد اقدامات قضایی قرارگرفته و ۳۱۳ نفر هم تذکر تلفنی گرفته اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا ناجا در ارتباط تلفنی با برنامه پیگیری شبکه خبر گفت: از همان ابتدای اعلام شیوع ویروس کرونا شاهد شکل گیری و بازنشر اخبار در فضای مجازی در قالب شایعات در شبکه‌های اجتماعی خارجی با اشکال مختلف اعم از اخبار جعلی مبنی بر مبتلایان، کلیپ‌های صوتی تحریف شده غیر واقعی، نحوه دفن اجساد و برجسته سازی غیرواقعی، مواد غذایی و حتی کمبود بنزین در جایگاه‌ها و کمبود مواد بهداشتی در مراکز درمانی و بیمارستانی، زیرسوال بردن اطلاعات بیمارستانی و کادر پزشکی و مدیریت کلان کشور در مقابله با ویورس کرونا بودیم که بالافاصله ناجا با ساماندهی تیم‌های ویژه بیش از ۲۵۰۰ تارنما را مورد رصد عام و تخصصی قرار داد و از این تعداد بالغ بر نظارت ۱۳۰۰ تارنما مسدود وتاکنون ۳۲۰ نفر موضوع اقدامات قضایی قرار گرفته و ۳۱۳ نفر هم تذکر تلفنی قرارگرفتند.


همچنین کارگروه‌های ویژه در کلیه مراکز پلیس فتا استان‌های سراسر کشور ایجاد و با آموزش‌های لازم فعالیت خود را به صورت شبانه روزی آغاز کردند. افرادی که اقدام به شایعه سازی و القای اخبار نادرست در جامعه کردند و موجب تشویش اذهان عموی شدند برخورد کردند به طوریکه در هفته اول فروردین به مدت مشابه هفته اول اسفند با کاهش ۶۰ درصدی آمار شایعات مواجه شدیم.

او افزود: در همین راستا ۵۶ درصد انتشار شایعات، ۱۷ درصد آمار جعلی، ۹ درصد فروش محصولات پزشکی و ۶ درصد انواع کلاهبرداری‌های سایبری و نرم فزار‌های کرونا ویروس کاهش اخبار کذب در فضای اجتماعی را شاهد بوده ایم.

سردار وحید مجید افزود: اقدامات ناجا و مرجعیت اطلاع رسانی به وسیله صدا و سیما و اطلاع رسانی‌های مستمر ستاد کرونا موجب شناسایی اخبار صحیح از ناصحیح شده و باعث شده سطح آگاهی مردم افزایش یابد و ذهنیت جامعه عاری از هرگونه ابهام و اضطراب شده است بنابراین مردم اطلاعات لازم از بیماری را بدست آورده و درگیر شایعات نیستند.

رئیس پلیس فتا ناجا در ادامه تاکید کرد: هرگونه اخبار مرتبط با کرونا و حوزه اجتماعی و سایبری در صورت انتشار باید مرجعیت رسمی داشته باشد و هرگونه اخباری هم که از سازمانی منتشر می‌شود باید مرجعیت داشته باشد و از طریق روابط عمومی‌های سازمان‌ها پیگیری شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۱۳.۹۹°