بجای وزارتخانه جدید، فرایندها را اصلاح کنیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:11 - دوشنبه 12 خرداد 1399
کد خبر : ۷۹۴۸۵۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: به جای ایجاد وزارتخانه جدید، باید فرآینده ها را اصلاح کنیم و با ایجاد دولت هوشمند و تجارت الکترونیک در این راستا کارایی دولت را افزایش دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیدمهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره خارج شدن طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی گفت: بنده از ابتدا مخالف این طرح بودم.

بجای وزارتخانه جدید، فرایندها را اصلاح کنیم

در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه تعداد وزارتخانه های کمتری نسبت به کشور ما دارند بنابراین برای استفاه از تجربیات موفق کشورهای توسعه یافته، کم کردن وزارتخانه است.

او افزود: دلیل دوم مغایرت با اسناد بالادستی بود چراکه قوانین ما نباید مخالف اسناد بالادستی باشد. اسناد بالادستی با بزرگ شدن دولت مخالف است به تعبیری ساختار دولت بعلت گستردگی هزینه بر شده است بنابراین در شرایطی که بودجه شرکت های دولتی دو ونیم برابر بودجه دولت است حجم دولت متورم شده است. 

علت مخالفت با بزرگ شدن دولت تعدد وزارتخانه هاست چون تعداد وزارتخانه ها سم است. یکی از موضوعات ناکارآمدی دولت با تعدد وزارتخانه هاست. 

او افزود: دلایل محکم برای ادغام وزارتخانه ها و تایید شورای نگهبان به این دلیل بود که در صورت هماهنگی وزارتخانه ها درک منطقی بین تولید و صادرات ایجاد خواهد شد و در این صورت است که اقتصاد محقق خواهد شد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: اعتقاد داریم به جای همه کاره شدن دولت به بخش خصوصی اعتماد شود. دولت هوشمند و تجارت الکترونیک به عنوان ضرورت برای افزایش کارایی لازم است .

افزایش هزینه های دولت مخالف اسناد بالادستی است بنابراین بجای ایجاد وزارت خانه جدید فرایندها را اصلاح کنیم که یکی از راهها هوشمند کردن دولت است که با کوتاه کردن فرایندها و محدود کردن مجوزها نظارت ها و کارآیی بیشتر و هزینه ها کم خواهد شد. 

او گفت: به دلیل اینکه ساختار دولت دچار بیماری مزمن است بنابراین با متورم شدن بدنه دولت از کارایی دولت کم شده است که دولت چوابگوی این ساختار نیست و نخواهد بود بنابراین واگذاری امور به تشکل ها، ایجاد سامانه ثبت سفارش و وارداتی و صادراتی نشان می دهد که وزاتخانه صنعت معدن تجارت به تنهایی معنی نخواهد داشت. 

سیدمهدی مقدسی گفت: بارها و بارها ابعاد این کار کارشناسی شده است اما دولت نمی خواهد اصلاحات را انجام دهد بنابراین با توجه به اینکه دولت هوشمند مورد توجه است و وقتی بخش عمده ای از بودجه صرف کارهای هزینه ای می شود ساختارها اجرا نمی شود بنابراین باکوچک کردن دولت می توان دولت را از مسیر اشتباه بازداشت.

او افزود: تشخیص شورای نگهبان در این موضوع خاص صحیح بوده است بنابراین باید دولت تصمیم درست را بگیرد و انسجام در تیم اقتصادی دولت موجب کوتاه شدن امور می شود چون در حال حاضر با جزیره ای عمل کردن دولت کار را مشکل کرده است پس برای جبران و رفع دغدغه و تقویت بدنه دولت و استفاده از هوشمندسازی می توان این کار را عملی کرد.

سعید باستانی عضو صنایع و معادن مجلس در ارتباط تلفنی گفت: یکی از دلایل اصلی مخالفت دیر مطرح شدن این موضوع بوده است اما دلایلی که موافقین و مخالفین اعلام کردند این بود که این کار نیاز به کارشناسی بیشتر دارد.

بجای وزارتخانه جدید، فرایندها را اصلاح کنیم

عضو صنایع و معادن مجلس در ادامه گفت: با توجه به اینکه میزان افزایش حجم دولت به مرور زمان کنترل نشده است؛ نیاز به ادغام وزارتخانه های صنعت و تجارت است. در کشورهایی که وزارتخانه ها ادغام شده اند از جمله امریکا، ژاپن استفاده از بستر مناسب است که تجارت خود را در تجارت دنیا ادغام کرده و به خوبی کنترل می کنند بنابراین استفاده از بسترهای بین المللی در شرایط فعلی با این همه صنایع و شرایط تحریم ها و مراودات تجاری بالا در کشور به دلیل بزرگ بودن حجم دولت امکان پذیر نیست بنابراین با کوچک کردن دولت می توان وزارتخانه صنعت و معدن را در هم ادغام کرد و خصوصی سازی را نیز ترغیب کرد تا دولت ناظر بجای دولت عامل انجام وظیفه کند.

باستانی در ادامه درباره ایرادات شورای نگهبان به این طرح نیز گفت: ایرادات شورای نگهبان به این طرح بار مالی و دیگری مغایرت با اسناد بالادستی و حجیم شدن دولت بود بنابراین با توجه به زمان یکساله دولت فعلی این کار عملی نیست و فایده ای ندارد. 

او افزود: 9 سال است که سامانه تجارت الکترونیک کلید خورده هنوز اجرایی نشده است بنابراین عملا اینرسی بالا نسبت به خصوصی سازی جامع اجازه کوچک شدن حجم دولت را نمی دهد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°