تصویب قانون جدید وزارت ورزش بعد از ۴۹ سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۷۹۴۹۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
بعد از ۴۹ سال که قانون قدیم ورزش کشور مبنای تصمیم گیری درحوزه ورزش بود سرانجام قانون جدید وزارت ورزش و جوانان به تصویب رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر ورزش و جوانان در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب از همراهی‌ها و حسن نیت نمایندگان بویژه اعضای کمیسیون فرهنگی در حمایت از ورزش و امور جوانان ستایش کرد و افزود: امروز اگر کارنامه‌ی موفقی وجود دارد، محصول تلاش مجموعه وزارت ورزش، همه اعضا دولت و نمایندگان مجلس به ویژه کمیسیون فرهنگی است.

آقای مسعود سلطانی فر با بیان اینکه در اجرا پروژه‌های مختلف، ساماندهی امور مختلف ورزش وجوانان، قوانین بالا دستی و مادر، نتایج مسابقات و در امور جوانان، دستاورد‌های اثر گذاری به ارمغان آمده است؛ گفت: بعد از ۴۹ سال که قانون قدیم ورزش کشور مبنای تصمیم گیری درحوزه ورزش بود، از سه سال پیش لایحه اهداف وظایف و اختیارات تهیه و به مجلس تقدیم و در نهایت تصویب شد که پس از تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد.

وزیر ورزش و جوانان اصلاح اساسنامه فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک، چابک سازی ساختار وزارتخانه و اصلاح تعاملات مالی، اداری، تشکیلاتی و مدیریتی را بخشی دیگر از اقدامات صورت گرفته عنوان کرد و جوانگرایی در انتصابات را یکی از مهمترین سیاست‌های این وزارتخانه نام برد و توضیح داد: امروز سیزده، چهارده نفر از مدیران کل استانی بین ۳۳ تا ۴۵ ساله هستند که در واقع این مدیران، تیم مدیریتی آینده وزارت ورزش وجوانان هستند.

سلطانی فر با بیان اینکه علاوه بر جوانگرایی در بدنه مدیریتی ستاد، در فدراسیون‌ها هم این موضوع پیگیری شده است، تصریح کرد: به عنوان مثال کسانی در فدراسیون‌ها به کار مشغول بودند که سابقه بالای ۲۰ سال داشتندکه یکی پس از دیگری جای خود را به جوانان دادند.

وزیر ورزش وجوانان تاکید کرد روند جوانگرایی با همین رویکرد ادامه دارد تا جمعی از مدیران جوان را که می‌توانند باعث پویایی، حرکت، رشد و تحرک در ورزش شوند، تربیت کنیم.

وی در ادامه گفت: ۹۰ درصد اماکن ورزشی ما فاقد سند بودند و در چند سال گذشته موفق شدیم صد‌ها مورد از این اماکن را مستند سازی کنیم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین قانون ۲۷ صدم درصد از ۹ درصد از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده برای ورزش را اتفاقی بزرگ یاد کرد و گفت: اگر چه در یکی دوسال گذشته به خاطر مسائل مالی که به علت تحریم‌های ناعادلانه، کشور با آن مواجه شده و محدودیت منابع درآمدی، نتوانسته ایم از تخصیص کامل آن استفاده کنیم، ولی با این قانون، بنیان بسیار خوبی گذاشته شده است و چنانچه این شرایط تحریمی و کرونا را پشت سر بگذاریم این سهمیه و عددی که در قانون اصلی مالیاتی درج و تصویب شده می‌تواند کمک زیادی به اجرای پروژه‌های مختلف وتامین نیاز‌های هیئت‌های ورزشی داشته باشد.

سلطانی فر اقدامات توسعه‌ای در زیر ساخت‌های ورزش کشور را مهم بر شمرد و گفت: با وجود محدودیت‌های منابع مالی در سال ۹۷، ۵۰۰ پروژه ورزشی و در سال ۹۸ بیش از ۷۰۰ پروژه افتتاح و به بهره برداری رسید و ۸۰ پروژه هم آماده و به مرحله افتتاح رسید که با این تعداد این رقم به حدود ۸۰۰ می‌رسید که به علت شیوع ویروس کرونا، آیین افتتاح آن‌ها انجام نشد.

وزیر ورزش وجوانان به سالن ۶ هزار نفری سنندج، ورزشگاه فوتبال ملایر، تعیین تکلیف ده‌ها سالن ۶ هزار نفره پس از ۲۰ سال اشاره کرد و افزود: درحال حاضر سالن ۶ هزار نفری سنندج به اتمام رسیده، سالن ۶ هزار نفری شیراز هم تقریبا تمام شده و امسال هم ساری را به اتمام میرسانیم و سالن‌های ۶ هزار نفری کرج و مشهد کرمانشاه هم مراحل پایانی را پشت سر می‌گذارند.

سلطانی فر همچنین ظرفیت ورزشگاه‌های فوتبال در کشور را مورد توجه قرار داد گفت: با توجه به برخورداری استادیوم ۵۰ هزار نفری پارس شیراز که یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی است یا ورزشگاه بسیار شیک فولاد آرنا واستادیوم امام رضا علیه السلام در مشهد که آستان قدس آن را احداث کرده است و ورزشگاه غدیر اهواز و ورزشگاه نقش جهان اصفهان، بنیه ورزش کشور را برای میزبانی مسابقات بین المللی افزایش داده است.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه موفقیت‌های ورزش ایران در رویداد‌های مختلف را در دولت یازدهم و دوازدهم قابل توجه دانست و ابتدا بزرگترین آوردگاه ورزشی دنیا را که هر ۴ سال یک بار تحت عنوان المپیک برگزارمی شود، مورد توجه قرار داد افزود: در این دوره یک المپیک ریو داشتیم و قرار بود امسال هم در المپیک ۲۰۲۰ شرکت کنیم که یک سال به تاخیر افتاد و در طول ۱۶ المپیکی که ایران در آن حضور یافته بود که ۸ دوره قبل و ۸ دوره بعد از انقلاب بود، از لحاظ نتایج، مدال‌ها و دستاورد‌ها در المپیک ریو دومین نتیجه تاریخی را به دست آورده ایم، بطوریکه نخستین نتیجه مطلوب المیپیک لندن در ۲۰۱۲ بود و بعد از آن بهترین نتیجه در ریو با کسب ۳ مدال طلا، ۱ نقره و ۴ برنز به دست آمد و این یکی از افتخارات بزرگ در دولت تدبیر و امید است.

سلطانی فر در ادامه به نتایج کسب شده در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا هم اشاره کرد افزود: بیشترین تعداد مدال در طول تاریخ بازی‌های آسیایی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با ۲۰ مدال طلا، ۲۰ نقره و ۲۲ برنز که در مجموع ۶۲ مدال است، کسب کردیم.

وزیر ورزش وجوانان پیرامون موفقیت ایران در جام جهانی فوتبال گفت: تیم ملی فوتبال مقتدرانه‌ترین صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ را در فاصله دو هفته به پایان رقابت‌ها محقق ساخت و در جام جهانی هم در گروه موسوم به مرگ در رقابت با قهرمانان دنیا، اروپا و آفریقا بهترین نتیجه در مدت ۵ دوره حضور ایران در تاریخ جام جهانی فوتبال به ارمغان آورد و حتی در مسابقه‌ای هم که مقابل اسپانیا باختیم مقام معظم رهبری، پیام تشکر دادند و به قول دوستان نخستین باری بود که مقام معظم رهبری در یک رویداد به بازنده تبریک گفتند وایشان اعلام کردند که "من مسابقه را دیدم، خدا قوت، خسته نباشید"

سلطانی فر در ادامه یادآور شد: حتی در دیداری هم که با اعضای هیئت دولت بعد از جام جهانی با رهبر معظم انقلاب داشتیم، ایشان فرمودند شما بروید و تلاشتان را بکنید و حتی اگر نتیجه خوب نداشته باشد، همینکه مردم ببینند که شما تلاش خودتان را کردید راضی هستند، مثل کاری که تیم فوتبال کرد، تیم فوتبال باخت، ولی مردم دیدند که تیم با چنگ و دندان تلاش خود را کرد برای همین راضی بودند.

وی ادامه داد: بعد از جام جهانی، ۹ ماه بعد به جام ملت‌های آسیا رفتیم و بعد از ۱۴ سال به مرحله نیمه نهایی رسیدیم و در بازی با ژاپن در اثر یک اشتباه باختیم که در مجموع آن هم نتیجه خوبی بود.

وزیر ورزش و جوانان عملکرد نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را هم خوب توصیف کرد و توضیح داد: در این مدت هر ۴ سهمیه را گرفتیم و اگر هم سهمیه‌های ۲+۲ و یا ۳+ ۱ داشتیم همچون این دوره که استقلال و پدیده مرحله پلی آف را با موفقیت سپری کردند، با هر ۴ سهمیه حضور یافتیم و دو سال پیش هم هر دو تیم استقلال و پرسپولیس برای نخستین بار همزمان به مرحله یک چهارم رسیدند و پرسپولبس هم بعد از مدت‌ها به عنوان یک تیم ایرانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد و با قبول شکست مقابل کاشیما ژاپن نایب قهرمان شد.

وی به حضور موفقیت آمیز ایران در المپیک جوانان هم اشاره کرد و گفت: در المپیک جوانان در حالی به مقام هفتم رسیدیم که دور قبل بیست و چهارم شده بودیم و هفده پله صعود داشتیم و در بازی‌های کشور‌های اسلامی، بازی‌های داخل سالن آسیا مقام‌های خوبی کسب کردیم و در بازی‌های پارالمپیک ریو و بازی‌های پارآسیایی جاکارتا هم نتیجه خوبی بدست آمد.

سلطانی فر افزود: اگر نتایج را هم ملاک قرار دهیم، در مدت این یکی دو سال گذشته، صد‌ها مدال طلا در کاراته، تکواندو، کشتی و ووشو بدست آمده و در ووشو هم دو بار در حضور چین قهرمان جهان شده ایم و روند کسب سهمیه‌ها هم برای المپیک خوب بوده است.

وزیر ورزش و جوانان اهمیت خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را مورد توجه قرار داد و گفت: در هیچ کجای دنیا دو باشگاه بزرگ آن‌ها توسط دولت اداره نمی‌شوند و از روز اولی که به این وزارتخانه آمدم عزم جدی برای تحقق واگذاری دو باشگاه داشتم و به این یقین رسیدیم که تنها راه نجات پرسپولیس و استقلال خصوصی سازی است و موافقت رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و سازمان خصوصی سازی را گرفتیم و امروز افتخار این را داریم که در جلسه ۱۸ فروردین ۹۹ هیئت عالی واگذاری شرکت‌های دولتی، واگذاری آن‌ها به تصویب رسیده و ان شالله شهریور وارد بورس می‌شوند و این اتفاق کارنامه بسیار خوبی برای دولت، مجلس، ورزش کشور و این دو باشگاه است که در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند.

سلطانی فر گفت: یکی از مشکلات ورزش کشور دلالی و واسطه گری و زد و بند‌های پشت پرده است که کشف آن فقط در توان وزارت ورزش و جوانان نیست بنابراین با توجه به اینکه عزم جلوگیری از فساد وجود دارد به وزیر محترم اطلاعات نامه نوشتم از طرفی وزارت اطلاعات واقعا در این ۶ سال نهایت همکاری و پشتیبانی را داشته است و در این زمینه پشتیبانی دستگاه قضا هم وجود دارد و ان شالله یادگاری خوبی در مبارزه با فساد بگذاریم.

او در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این وزارتخانه در حوزه ورزش بانوان بیان کرد که ورزش زنان را دراولویت قرار داده است و نتایج به دست آمده حاصل این برنامه ریزی‌ها است.

وزیر ورزش وجوانان همچنین در این خصوص به ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها اشاره و از آن به عنوان اتفاق بزرگ یاد کرد که پس از سال‌ها پیگیری با حفظ شئونات اسلامی امکان حضور بانوان به استادیوم‌ها فراهم شد.

وی توضیحاتی را هم در خصوص توسعه ورزش همگانی در سراسر کشور ارائه و در این باره به بازی‌های جام خوشه چین ویژه ورزش روستایی وعشایری و المپیک استعداد‌های برتر اشاره کرد.

سلطانی فر با بیان اینکه جام خوشه چین با حضور یک میلیون روستایی از سراسر کشور در یک پروسه چند ماهه و المپیک استعداد‌های برتر با هدف استعدادیابی در مقطع سنی ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار شد، افزود: این دو رویداد در راستای گسترش ورزش همگانی انجام شد و نتیجه آن را درسال‌های آینده خواهیم دید.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان ابتدا برروی توسعه کمی و سپس کیفی آن متمرکز شده است، تصریح کرد: امروز می‌توانیم بگوییم اگر در سال ۹۲ کمتر از صد سمن داشتیم امروز بیش از ۳ هزار سازمان مردم نهاد جوانان در کشور به فعالیت مشغول هستند و در واقع این عدد سی برابر شده است.

او گزارشی از خانه‌های جوان و دفاتر مشاوره ارائه کرد و گفت: در حالی که سال ۹۵ آمار خانه جوان صفر بود امروز این رقم به صد رسیده ضمن اینکه دفاتر مشاوره راهنمایی وازدواج که نقش بسیار موثری در پیوند تحکیم بنیان‌های خانواده دارند امروز حدود ۴۰۰ دفتر در سراسر کشور است.

سلطانی فر در خصوص وام قرض الحسنه ازدواج نیز گفت: در سال ۹۲ سقف ۳ میلیون تومان و کل پرداختی دولت چیزی حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده این درحالی است که سال گذشته با سقف پرداختی ۳۰ میلیارد تومن این رقم به ۳۰ هزار میلیارد تومن رسید وامسال هم که ۵۰ میلیون تومان شده، کمک بسیاری به امر ازدواج جوانان خواهد کرد.

وزیر ورزش وجوانان همچنین توانمند سازی سمن‌ها به لحاظ کیفی را مهم دانست وتوضیح داد: یکی از اثرات مثبت سمن‌ها این است که جوانان ما حرفها، پیشنهاد‌ها و انتقاداتشان را از این طریق بیان می‌کنند از طرفی خودم با ۳۱ گروه از نمایندگان سمن‌های سراسر کشور در طول سال، ۲۷ هفته جلسه گذاشتم و حرفهایشان را شنیدم که همین به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۴.۹۹°