خدمات کرونایی سازمان بهزیستی برای سالمندان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۷۹۴۹۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
رئیس سازمان بهزیستی: 228 میلیارد تومان در راستای کمک به سالمندان و معلولین بهزیستی با همدلی و کار مومنانه و جهادی مردم و مسئولین در ایام کرونا اهدا شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی گفت: اکثر سالمندان ما در منازل نگهداری می شوند اما برخی از سالمندان به دلیل شرایط جسمی و نبود امکانات در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند. مجموعه 80 هزار سالمند در مراکز شبانه روزی نگهداری می شوند .

با اولین بخشنامه کرونا  مبالغ 30 هزار تومان برای هر فرد در کارت سالمندان برای دستکش و مواد ضدعفونی شارژ شد و مراکزی که زود قرنطینه کردند و از ملاقات ها ممانعت کردند و شرایط ایزولاسیون علمی را بکار بردند موفق شدند.  مراکز توانبخشی روزانه و مهدکودک ها را تعطیل کردیم و در مراکز شبانه ایزولاسیون اجرا شد.

خدمات کرونایی سازمان بهزیستی برای سالمندان

رئیس سازمان بهزیستی گفت: از 2 هزار و 531 مرکز بهزیستی، 59 مرکز به ویروس کرونا آلوده شدند که 2 درصد کل مراکز شبانه روزی را شامل می شوند.  788 نفر از بین 80 هزار نفر تست کرونا مثبت شد و از این تعداد 192 نفر بهبود یافتند ولی متاسفانه 98 نفر از سالمندان در کل کشور فوت شدند که یک دهم درصد کل کسانی است که در مراکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند. 

قبادی دانا افزود: 57 هزار بسته آموزشی و بهداشتی به وسیله اورژانس اجتماعی به کودکان کار رسانده شد. یک و چهاردهم فوتی های کشور ما متاثر از کرونا مربوط به مراکز شبانه روزی بهزیستی و نگهداری سالمندان بوده است این درحالی است که در ایرلند 45 درصد، در ایتالیا 45 درصد و .. فوتی های کرونا ناشی از فوت سالمندان بوده است. 

قبادی دانا در ادامه درباره کمک های معیشتی و بسته های معیشتی بهزیستی گفت: 50 میلیارد تومان کمک های نقدی و غیر نقدی مردم در سراسر کشور به بهزیستی کمک شده است، بیش از 60 میلیارد تومان کمک بنیاد مستضعفان بوده است ، 70 میلیارد تومان نیز برای 191 هزار خانواری که معلول شدید داشتند سازمان برنامه و بودجه کمک کرده است همچنین با کمک بنیاد مستضعفان برای 40 هزار نفر حدود 250 هزار تومان واریز شده است. 

برای 85 هزار خانوار مناطق حاشیه ای نیز 250 تا 300 هزار تومان واریز شده است. همچنین مبلغ 14 میلیارد تومان کمک بنیاد مستضعفان برای فرزندان بی سرپرست نیز فردا مبلغ 500 هزار تومان شارژ خواهد شد. برای مراکز شبانه ریزی نیز کارت افرادی که نگهداری می شوند مبلغ 500 هزار تومان شارژ شده است و با یک همدلی و کار مومنانه و جهادی مسئولین و مردم در راستای کمک به سالمندان و نیازمندان حدود 228 میلیارد تومان در خدمات مختلف یاری کردندو ما به صورت شفاف این کمک ها را به دست نیازمندان بهزیستی رسانده ایم. 

رئیس سازمان بهزیستی درباره طرح نگهداری از سالمندان گفت: توانبخشی سالمندان و معلولین در منزل از جمله طرح های سازمان بهزیستی است که در زمان کرونا نیز به قوت خود باقی است و انجام می شود.

وی درباره خدمات مشاوره نیز گفت: 400 مشاوربهزیستی پشت خط (سامانه 1480 ) به صورت رایگان مشاوره تخصصی ارائه می دهند که بیش از 250 هزار نفر در قالب 80 هزار ساعت مشاوره گرفته اند.  همچنین سامانه خودارزیابی اختلالات روانشناختی نیز تحت پرسشنامه علمی است که افراد می توانند خود را از از نظر اضطراب، استرس و افسردگی خود را ارزیابی کنند و سامانه 123 (اورژآنس اجتماعی بهزیستی) تیم های آماده برای ارجاع افراد خدمات رسانی می کنند.

با اقدامات انجام شده بخصوص در حوزه روانشناختی، آسیب های اجتماعی و جلب خیرین شاهد حماسه های خوب اجتماعی بوده ایم و با پویش مومنانه مردم می توانند کمک های نقدی و غیرنقدی خود را ارائه دهند و ما نیز به طور شفاف خدمات را ارائه می دهیم. 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۰.۹۹°