واگذاری ۸۰۰ بنا و اماکن تاریخی به بخش خصوصی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:04 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۴۹۹۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دستی از واگذاری ۸۰۰ بنا و اماکن تاریخی به بخش خصوصی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
میرزایی گفت: حدود ۸۰۰ بنای تاریخی به صندوق واگذار شده است که با رعایت اصول و شأنیت بنا‌ها برای احیا و مرمت و نگهداری به بخش خصوصی داده خواهد شد.

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تجربه موفقی در واگذاری ۹۷ بنای تاریخی به بخش خصوصی داشتیم افزود: بر اساس اساسنامه جدید این صندوق که هفته گذشته در هیئت دولت به تصویب رسید قرار است بنا‌های تاریخی که صندوق آن‌ها را در اختیار دارد با رعایت اصول و نظارت وزارت میراث فرهنگی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

وی گفت: در ۶ ماه گذشته ۱۸ بنای تاریخی از جمله حمام شیخ بهایی با رعایت اصول و استاندارد‌های احیا و مرمت بنا‌های تاریخی با موافقت دولت به بخش خصوصی واگذار شد و قرار است حمام شیخ بهایی با کاربری حمام با سرمایه گذاری بخش خصوصی پس از احیا و مرمت سال آینده به بهره برداری برسد.
 
مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی افزود: ۳۰ بنا و خانه قدیمی نیز بزودی با همکاری بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

میرزایی تأکید کرد: با توجه به تعداد زیاد آثار تاریخی و خانه‌های قدیمی امکان مرمت، احیا و نگهداری آن‌ها با بودجه دولتی وجود ندارد بنابراین بنا‌ها و خانه‌های قدیمی غیز از بنا‌های خاص مانند تخت جمشید و مجموعه‌های این چنین به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

وی گفت: مجموع اعتبار مرمت و نگهداری بنا‌ها و اماکن تاریخی که در دولت هزینه شده است در ۱۵ سال گذشته کمتر از ۲۰ میلیارد تومان بود، اما میزان جذب سرمایه مستقیم در بخش خصوصی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است.

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی افزود: مهمترین نقش صندوق به ویژه در اساسنامه جدید استحکام بخشی به بنا‌ها به ویژه در زمان زلزله و نظارت بر چگونگی این روند در بنا‌هایی است که به بخش خصوصی واگذار شده است.
 
صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ۱۵ سال پیش بر اساس بند" ز" ماده ۱۱۴ قانون چهارم توسعه برای واگذاری و نگهداری از اماکن تاریخی و حمایت از هنرمندان عرصه صنایع دستی تشکیل شد و هفته گذشته با تصویب اساسنامه جدید زیرساخت‌های الحاق صنعت فرش و حمایت از هنرمندان قالیباف به این صندوق فراهم شد که پس از تأیید شورای نگهبان اساسنامه ابلاغ و قابل اجرا خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°