قرارداد‌های ۸۵ روزه با پرستاران معنا ندارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:17 - شنبه 21 تير 1399
کد خبر : ۷۹۵۰۵۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند گیلان و مازندران با پرستارانی که در اپیدمی کرونا به داد بیماران رسیدند، تسویه حساب کرده یا با آن‌ها قرارداد ۸۵ روزه بسته‌اند، این کار معنا ندارد،
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "محمد میرزابیگی" گفت: سازمان نظام پرستاری با این کار مخالف است و این بدقولی در استخدام پرستاران را پیگیری می‌کند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: حدود ۶۰۰ پرستار در بحران کرونا به کمک مراکز درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی رفتند. در نیمه اسفند ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ بیمار بستری در بیمارستان‌های گیلان بود، که فرشتگان نجات که پرستاران بودند، این بیماران را نجات دادند.
وی افزود: امروز دانشگاه گیلان حق ندارد، بگوید در قبال این پرستاران مسئولیت ندارد و با آنان قرارداد ۸۵ روزه ببندد یا دانشگاه مازندران حق ندارد به پرستاران بگوید به شما نیاز نداریم، حتما این مساله را پیگیری می‌کنیم و حتی به صورت حقوقی پیگیری می‌کنیم.
میرزابیگی در مورد استخدام پرستاران ادامه داد: در این زمینه دو مجوز ۱۰ هزار نفری به وزارت بهداشت داده شده است تا الان سه هزار نیرو گرفته شده و در حال پیگیری هستیم تا نیرو‌های جدید نیز گرفته شود.
رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: بحران کرونا تمام نشده است و باز هم بحران‌های تازه‌ای ممکن است در راه باشد، کاری نکنیم که در آینده پرستاران با بدقولی مسئولان به درخواست کمک پاسخ ندهند.
میرزابیگی گفت: در این شب‌های قدر از شهدای مظلوم سلامت یاد می‌کنم، برای آنان علو درجات و برای همه پرستاران آرزوی سلامت دارم و از همه پرستاران می‌خواهم برای رفع مشکلات صدای واحدی داشته باشیم.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: جامعه پرستاری امتیاز‌های زیای دارد. از لحاظ جمعیتی شامل ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، ۶۰ هزار نفر دانشجو و با خانواده‌های این عزیزان جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر می‌شوند. با هماهنگی یکدیگر هیچ مانعی بر سر راه این جامعه بزرگ پرستاری نیست.
او گفت: در دوران کرونا پرستار‌های ایرانی بسیار موفق عمل کردند و سربلندمان کردند، در این مدت برای رسیدگی به مطالبات پرستاران در بحران کرونا، ستاد صحت در سازمان نظام پرستاری تشکیل شد و روزانه وضعیت پرستاران از طریق بیمارستان‌ها و هیئت مدیره‌ها رصد می‌شود. این ستاد مخفف صیانت، حمایت و تامین نیازهاست. در مورد صیانت در وهله اول سلامت پرستاران در اولویت قرار داشت و نباید امکانات و تجهیزات پرستاران کم باشد.
وی با اشاره به موضوع پرستاران گیلان و مازندران افزود: در دوران کرونا حدود ۶۰۰ پرستار برای کمک در گیلان و مازندران یک هفته بعد از بحران کرونا اعلام همکاری کردند. دانشگاه گیلان حق تسویه با این پرستاران را ندارد و در صورت اخراج این پرستاران حتما پیگیری می‌شود. مسئولان در جریان باشند که نباید با پرستاران رفتار غیر انسانی داشته باشند و این رفتاردانشگاه مازندران و گیلان را سازمان نظام پرستاری پیگری می‌کند.
میرزابیگی ادامه داد: در رابطه با نظام پرداخت برای نیرو‌های دولتی و اصلاح آن در کوتاه مدت و دراز مدت آیین نامه‌ای به وزارت بهداشت و در شورای عالی نظام پرستاری مطرح شد که پیگیری می‌شود.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: یکی از مطالبات مهم پرستاران یعنی جدا شدن کارانه از اضافه کار با پیگیری سازمان نظام پرستاری محقق شد. اجرای قانون سخت و زیان آور بودن شغل پرستاری در بخش دولتی و برخورداری پرستاران نیرو‌های مسلح از قوانین پرستاری در حال پیگیری است.
وی افزود: در مورد نیرو‌های غیردولتی بحث استخدام و امنیت شغلی در حال پیگیری است. در دوران کرونا مشخص شد که امنیت شغلی برای پرستاران دارای اهمیت بسیار بالایی است. امنیت شغلی برای پرستاران شرکتی بسیار کم است.
میرزابیگی درباره مطالبات پرستاران شرکتی گفت: در مورد نیرو‌های شرکتی بحث تغییر وضعیت آنان، و برخورد با پدیده قرارداد‌های ۸۵ روزه و ۸۹ روزه مطرح است که مطلقا مورد قبول سازمان نظام پرستاری نیست. پرستاران زیر بار این نوع قرارداد‌ها نروند و حتما این موضوع را حتی اگر لازم باشد به صورت حقوقی پیگیری می‌کنیم.
وی گفت: بهیاران نیز جزو افراد زحمتکش جامعه پرستاری هستند، مدتی است سهمیه ۱۰ درصدی بهیاران برای ورود به دانشگاه حذف شده است، حتما برای بازگشت این حق تلاش می‌کنیم و این سهمیه را برمی گردانیم.
میرزابیگی در خصوص تعرفه گذاری پرستاران گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید اجرا شود. نظام پرداخت در سیستم سلامت کشور باید اصلاح شود، نظام فی فور سرویس اشکال دارد، اما تا زمانی که سیستم فی فور سرویس اجرا می‌شود، خدمات پرستاران هم باید مانند پزشکان تعرفه داشته باشد، این مطالبه بر حق و قانونی است که اجرای آن را پیگیری می‌کنیم.
برچسب ها: پرستار ، کرونا ، استخدام
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°