عملکرد سال 98 دیوان عالی کشور 18 برابر سنوات قبل بوده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۷۹۵۲۶۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
سخنگوی قوه قضائیه در تشریح عملکرد دیوان عالی کشور گفت: در مجموعه دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۸، ۷۱ هزار پرونده رسیدگی شد که عملکرد ۱۳۹۸، ۲۰ درصد از عملکرد سال ۹۷ افزون بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سخنگوی قوه قضائیه در ابتدای نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: اهل ایمان نشان دادند بر خلاف مدعیان روشنفکری تمام شیوه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و در عین فاصله گذاری فیزیکی، اجتماعات مذهبی را با لطافت و معنویت و چشم نوازی و دیدنی برگزار می‌کنند/ روز قدس امسال چه شهر‌های ما سفید، و چه زرد و قرمز باشد در قرنطینه خانگی باشیم یا نباشیم به خیابان‌ها بیاییم یا نیاییم، نماز جمعه داشته باشیم یا نداشته باشیم، نفرین و فریاد مرگ بر اسرائیل مان لرزه بر اندام رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل خواهد انداخت/ روز قدس امسال پیوند مردم مسلمان را با فلسطینیان مظلوم تقویت و پشت شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار و مولود نامشروعش را به خاک خواهد کوبید.
 
عملکرد سال 98 دیوان عالی کشور 18 برابر سنوات قبل بوده است
عملکرد سال ۹۸ دیوان عالی کشور معادل ۱۵ برابر هر یک از سنوات قبل از آن بوده است
 او افزود: در رسیدگی‌های قضایی به پرونده‌های عمومی در سال گذشته در دیوان عالی کشور به بیش از ۷ هزار پرونده موضوع ماده ۴۷۷ رسیدگی شد، رسیدگی دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی فوق العاده به روز شد. امروز در مورد پرونده‌های ۴۷۷ در دیوان عالی کشور پرونده معوق و مسن نداریم. در راستای اعمال ماده ۴۷۷ در قوه قضائیه عملکرد سال ۹۸ معادل ۱۵ برابر هر یک از سنوات قبل از آن بوده است.
 
او افزود: این دیوان هیئت‌هایی را به استان‌های ایلام، بوشهر و کرمانشاه اعزام کردند که توسط قضات این دیوان مورد بازدید قرار گرفت و ۱۲۰۰ پرونده بررسی شد.
 
 
۳۴ نفر از اخلال کنندگان در نظام اقتصادی محکوم شدند
اسماعیلی در خصوص اقدامات مباره با فساد گفت: در یک پرونده که بیش از ۵۰ متهم داشت کیفرخواستی برای ۴۳ نفر صادر و به دادگاه ارسال شد، در دادگاه ۳۴ نفر از اخلال کنندگان در نظام اقتصادی محکوم شدند،در این پرونده تلفیقی، بخشی اخلال در نظام ارزی و بخشی اخلال در سکه و بخشی اخلال در نظام اقتصادی خودرو بود.  
 
او افزود: «وحید بهزادی» و همسرش «نجوا لاشیدایی» هر دو نفر به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید ۶۷۰۰ خودرو از سایپا و مشارکت در عملیات پولشویی و موضوعات مربوطه به سکه که ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه به همراه یک صد کیلوگرم طلا کشف شد؛ حکم اعدام این دو نفر صادر شده که قابل تجدیدنظر خواهی است.
 
رای دادگاه ۲۱ نفر از متهمان پرونده اخلال در نظام ارزی کشور صادر شد/ صدور حکم مدیرعامل سابق سایپا و دو نماینده مجلس
اسماعیلی در ادامه پیرامون محکومیت اخلال گران نظام ارزی کشور گفت: رای دادگاه ۲۱ نفر از متهمان پرونده اخلال در نظام ارزی کشور صادر شد که در این پرونده آقای «حسن خویی» به جرم مشارکت در اخلال نظام پولی و ارزی کشور و قاچاق انواع ارز، به ضبط مبالغ قاچاق شده به همراه تحمل سه سال حبس تعزیری و جزای نقدی به میزان دو برابر اموالی که تحصیل کرده است محکوم شد.

وی در ادامه گفت: مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به ۷ سال حبس تعزیری، محمد عزیزی و فریدون احمدی (نماینده‌های مجلس) هر کدام به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
 
صدور حکم تخلیه برای قرارداد‌های اجاره‌ای که موعد اجاره منقضی شده ممنوع
اسماعیلی گفت: به همه واحد‌های قضایی ابلاغ شد در ارتباط با قرارداد‌های اجاره‌ای که موعد اجاره منقضی شده نه حکم تخلیه صادر شود نه حکم تخلیه‌ای اجرا شود؛ این دستور برای همه واحد‌های قضایی لازم الاجراست.
 
او افزود: این دستور در حال اجراست و تخلفی به ما گزارش نشده است؛ یکی دو مورد که در رسانه‌ها منعکس شد متوجه شدیم مربوط به احکام قضایی نبوده و در ارتباط با منازل سازمانی بوده که اجاره به فرد داده‌اند و خود سازمان اقدام کرده است.
 
قدردانی سخنگوی قوه قضاییه از گزارشگران فساد
اسماعیلی:مطالبه گری‌ها باید با رعایت موازین اخلاقی و قانونی و به گونه‌ای باشد که موجبات سوء استفاده بدخواهان نظام و انقلاب را فراهم نکند.
 
 او افزود: گزارشاتی از گزارشگران فساد از جامعه خبرنگاران داشتیم؛ خبرنگاران صداوسیما رسانه‌ای کردند، اما به کسی اتهام نزدند و آبروی کسی را نبردند و موضوع فساد را برملا کردند از این استقبال می‌کنیم؛ هم رسیدگی می‌کنیم و هم تقدیر می‌شود و بنا داریم در مناسبتی ویژه مانند هفته قوه قضائیه یا روز خبرنگار از آن‌ها تقدیر کنیم.
 

دیوان عالی کشور این هفته رای نهایی پرونده زمین‌های «گلستان» را صادر می‌کند
اسماعیلی در پاسخ به سوالی که پرسیده شده بود در فضای مجازی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قوه قضاییه در مورد زمین چندهکتاری در «گلستان» که با تصمیم معاونین یکی از وزرا به تعدادی از قضات واگذار شد حکم جدید صادر کرده است، توضیح داد: این موضوع به 30 سال قبل بر می‌گردد که قضات آن زمان هیچکدام الان بر سر کار نیستند و هیچکدام از آن ذی‌نفعان امروز در دستگاه قضا مشغول نیستند/ مدیرمنابع طبیعی اعلام کرد مدیر قبل از من اشتباه کرده است.
 
او افزود: سال گذشته بنابر گزارش مدیران فعلی واحدهای قضایی ما گزارشی تهیه شده است که این قطعه به لحاظ اینکه جزو منابع طبیعی است این واگذاری اشتباه بوده است، تقاضای اعمال ماده 477 کرده اند که اعلام ماده 477 پذیرفته شد و به دیوان عالی کشور ارسال شد و این دیوان ظرف همین هفته رای نهایی را صادر می‌کند. شعبه دیوان عالی کشور مبنی بر دستور رئیس قوه قضاییه بایستی رای جدید را صادر کند.
 
آخرین وضعیت پرونده «مفتاح رهنورد»
سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده «مفتاح رهنورد» گفت: این پرونده با داشتن بیش از 1600 شاکی؛ در دادسرا کیفرخواست خورد و به دادگاه آمده است، در حال رسیدگی است و تاکید شد وقت فوری برای آن تعیین شود.
او افزود: دادگاه بر این پرونده با 9 متهم برای دوم تیرماه وقت رسیدگی تعیین کرده است. پرونده رامک خودرو قبلا رسیدگی شده و رای صادر شده است. در بخش دوم این پرونده با 6 هزار شاکی به دادگاه ارسال شده که برای آن نیز تعیین وقت شده است.
 

چرا دادگاه طبری و 30 متهم مرتبط با آن در موعد مقرر برگزار نشد؟
اسماعیلی در ارتباط با سوالی پیرامون پرونده طبری و 30 متهم مرتبط با این پرونده گفت: دادگاه این پرونده در موعد اعلام شده برگزار نشد بدلیل موضوعی که وکلای این پرونده رقم زدند/ قرار بود 31 اردیبهشت ماه دادگاه برگزار شود اما در آخرین روز که وکلای این پرونده باید نظر خود را در ارتباط با نقایص این پرونده اعلام می کردند به جای آن هر دو وکیل متهم اعلام استعفا کردند.
با استعفا این دو نفر دادگاه مجبور شد به متهم ابلاغ کند ظرف 10 روز وکیل دیگری تعیین کند در غیر این صورت وکیل تسخیری تعیین می شود. پیش بینی ما این است در خرداد ماه جلسه دادگاه برگزار شود/ اقدام وکلا جای تامل دارد و انرا ارزیابی خواهیم کرد.
 

پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به کجا رسید
اسماعیلی درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: این پرونده در حال رسیدگی است. تا امروز تعدادی از خانواده‌های جانباختگان اعلام شکایت کردند پرونده مرحله تحقیقاتی خود را می گذراند، یک نفر در این پرونده بازداشت است، از افرادی تحقیق به عمل آمده و آزاد شدند.
 

جرایمی که در شورای حل اختلاف اصحاب رسانه قابل طرح است
اسماعیلی درباره اینکه شکایات اصحاب رسانه بایستی در شورای حل اختلاف مطرح شود گفت: این شورا فعال شده و فعالیت هم دارد. این شورا صلاحیت حقوقی و کیفری دارد. برخی از موضوعات ناظر بر اتهامات فرهنگ و رسانه قابل گذشت است که بعد از ثبت در دادسرا به این شورا می رود. جرایم غیرقابل گذشت قابل طرح در شورا نیست.
 

اسماعیلی دستگیری یکی از اساتید در محوطه دانشگاه شهید بهشتی را تکذیب کرد
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی درباره دستگیری یکی از اساتید در دانشگاه شهید بهشتی گفت: این ادعا دستگیری در دانشگاه تکذیب می‎شود؛ دستگیری در دانشگاه انجام نشده است، بازداشتی که ادعا شده در خارج از دانشگاه بوده و حتی در پیرامون دانشگاه هم نبوده است. حضور ضابطین در دانشگاه برای این بود که بعد از بازداشت فرد در بازجویی خودش اقرار و اعتراف کرده که بخشی از اسناد مجرمانه او در اتاق کارش و دانشگاه در لپ تاپ وی نگهداری می شود، رفتند و این اسناد را از اتاق وی برداشتند وقتی فرد ادعا می کند اسناد مجرمانه در اتاقش است باید آنرا برداریم؛ یا برای خنثی سازی بمب هم نباید مراجعه کنیم؟!
 

ماجرای خرید و فروش نوزادان چه بود؟
اسماعیلی درباره خرید و فروش نوزادان گفت: خبر در حدی که رسانه ای شد مبالغه آمیز بود؛ اصلا جرایم سازمان یافته و خرید و فروش نوزادان نبود؛ چه ضابط پرونده و چه رسانه ها بزرگ نمایی کردند، موردی خاص در یکی از استان ها بود که می خواستند نوزاد را معامله کنند با گزارش حراست این بیمارستان که از آن مامور وظیفه شناس تشکر می کنم این موضوع برملا شد،سه متهم این پرونده بازداشت هستند.
 
او افزود: مجازات‌های فعلی را کافی نمی‌دانیم در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مجازات کسانی که مبادرت به خرید و فروش نوزاد می کنند تشدید شد.
 
لزوم بازنگری جدید در شیوه مبارزه با قاچاق کالا
اسماعیلی در ارتباط با قاچاق کالا و اقدامات قوه قضاییه گفت: در پرونده‌های تشکیل شده مرتبط با این موضوع خوب عمل کرده‌ایم/ قوه قضاییه در قاچاق سازمان یافته می‌تواند ورود کند و سایر قاچاق‌ها در اختیارات سازمان تعزیرات است/ بایستی بازنگری جدید در شیوه مبارزه با قاچاق کالا شود/ باید رفتار یکایک سازمان‌های این ستاد در مبارزه با قاچاق اصلاح شود.
 

اسماعیلی صدور دو حکم قطعی برای «شهرام جزایری » را تایید کرد
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره صادر شدن دو حکم قطعی برای شهرام جزایری گفت: خبری که در ارتباط با محکومیت ایشان اعلام شد درست است/ 7 سال حبس که مجازات اشد است قابل اجراست/ در دادگاه بدوی صادر شده و در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است.
 
علام آمادگی دستگاه قضا برای تثبیت قیمت «سکه» و نرخ «ارز»
اسماعیلی پیرامون موضع نواسانات قیمت سکه گفت: مرحله اول نیست که نوسانات قیمت سکه در‌ کشور ما اتفاق می‌افتد/ در هر مرحله همیشه سعی کرده‌ایم که وظایف درون قوه و فراقوه‌ای را در این زمینه انجام دهیم/ در مراحل قبلی در درون قوه در تقسیط مهریه بانوان و میزان سکه‌هایی که برای پیش‌پرداخت یا اقساط ماهانه در نظر گرفته شده بود، با توجه به شرایط جدید تغییراتی ایجاد شد/ حتما تعدیل مجدد نیز انجام خواهد شد/ این سنت جاریه قوه قضاییه در تعیین میزان اقساط مهریه‌ها بوده و هست/ اعلام کرده‌ایم که با تمام توان آماده‌ایم برای تثبیت قیمت سکه و نرخ ارز وارد عمل شویم/ در این زمینه از انجام وظایف‌مان کوتاه نخواهیم آمد.
 
آزادی زندانیان تبعه بیگانه منوط به نظر مساعد قوه قضاییه است
اسماعیلی گفت: کمک برای آزادی برخی زندانیان تبعه بیگانه بدون نظر قوه قضاییه محال است اقدامی صورت بگیرد/ این موضوع فرایندی دارد/ حتما بایستی قوه قضاییه نظر مساعد داشته باشد و بعد در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود/ اصل موضوع تبادل زندانی نیست؛ وقتی می‌بینیم برخی شهروندان ما برخلاف ضوابط حقوقی در زندان‌های این کشور‌ها زندانی هستند؛ وظیفه قانونی ما ایجاب می‌کند برای آزادی آن‌ها تلاش کنیم/ صرفا ناظر در ارتباط با موضوعی خاص اقداماتی در وزارت خارجه، قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.
 

نقش ویژه قوه قضاییه در کاهش قیمت خودرو
اسماعیلی گفت: در حوزه افزایش قیمت‌های حوزه خودرو، سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کرد که چرا وزارت صمت، شورای رقابت را از گردونه تصمیم‌گیری در قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته است/ انجام وظایف نظارتی سازمان بازرسی کل کشور باعث شد که شورای رقابت به میدان بیاید و دولت بپذیرد که شورای رقابت ایفای نقش کند/ اگر‌ بخش‌های مختلف اجرایی و‌ نظارتی وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند‌ و بازار حالت رها شدگی و افسارگسیختگی‌ نداشته باشد این همه اجحاف در حق مردم انجام نخواهد شد/ به دنبال این هستیم که دستگاه‌های اجرایی را به خط کنیم و‌ از آنها وظایف قانونی‌شان را مطالبه کنیم.
 

توصیه دستگاه قضا به دولت در خصوص پرداخت بیمه بیکاری به افراد در ایام کرونا
اسماعیلی در پاسخ به این سوال که در ایام کرونا عده زیادی بیکار شدند و بایستی به آنها بیمه بیکاری تعلق می گرفت دولت آن را پرداخت نکرده و مشمولین آن گفته‌اند به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کنند آیا قوه قضاییه برای تسریع پرداخت اقدامی می کند، گفت: توصیه ما به وزارت کار این است که قبل از قضایی شدن این موضوع و مطالبه این افراد ضعیفی که بیکار شده اند به وظیفه قانونی خود و پرداخت حقوق این افراد عمل کند/ از وزارتخانه مربوطه مطالبه می کنیم که به موقع مطالبات و بیمه کسانی که به موجب قانون بایستی از بیمه بیکاری بهره مند شوند پرداخت کند/ اگر کوتاهی و قصور کردند اعلام کردیم پرونده‌های کثیرالشاکی اولویت ماست و خارج از نوبت رسیدگی می‌کنیم/ حتما قوه قضاییه در مراجع قضایی ذیربط من جمله دیوان عدالت به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی خواهد کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °