مهار ۹۵ درصدی آتش سوزی جنگل‌های گچساران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:01 - چهارشنبه 02 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۵۵۷۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد از مهار ۹۵ درصدی آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
غلامحسین حکمتیان اصل گفت: جهت کمک به مهار و خاموش کردن آتش سوزی جنگل‌های گچساران ۲ بالگرد هوانیروز، یک بالگرد شرکت نفت گچساران هم اکنون در منطقه مستقر شدند و قرار است یک هواپیمای آب پاش وزارت دفاع نیز مستقر شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: آتش سوزی جنگل‌ها با نیروی اداری مقدور نیست بلکه نیروی متخصص و آموزش دیده می‌خواهد.

حکمتیان اصل تصریح کرد: صعب العبور، سخت گذر و صخره‌ای بودن منطقه، وزش باد شدید و گرمای هوا از جمله دلایل طولانی شدن آتش سوزی جنگل‌های گچساران است.

او ادامه داد: ساعت ۱۶ عصر دیروز یکشنبه آتش سوزی مهار شد، اما به علت وزش باد شدید کنده‌های باقی مانده دوباره شعله ور شدند.

حکمتیان اصل تاکید کرد: در فصل زمستان و بارش‌ها با سیل مواجهیم که علت آن از بین رفتن و توجه نکردن به جنگلهاست، اگر پوشش جنگلی داشته باشیم با سیل مواجه نمی‌شود.

او با بیان اینکه بالغ بر ۹۰ درصد استان کهگیلویه و بویراحمد را جنگل‌ها و مراتع پوشش می‌دهد، گفت: درصورتی که به جنگل‌ها و منابع طبیعی توجه نکنیم در آینده آسیب‌ها و ضرر‌های جبران ناپذیری خواهیم دید.

حکمتیان اصل با تاکید بر کمبود تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با آتش سوزی حنگل‌های استان اظهارکرد: تاکنون حتی یک ریال اعتبار برای خرید تجهیزات و امکانات جهت مقابله با آتش سوزی جنگل‌های استان پرداخت نشده است. در یک مورد سه میلیارد تومان بابت حقوق کارکنان طرح منابع طبیعی استان اختصاص داده شد.

او با بیان اینکه نیرو‌های مهارکننده آتش سوزی تجهیزات کافی ندارند و با شاخه درختان اقدام می‌کنند افزود: بیش از ۶۰ دستگاه دمنده برای مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع استان خریداری و بین شهرستان‌ها توزیع شد که کافی نیست و به ۳۰۰ دستگاه دمنده جهت پوشش و مقابله با آتش سوزی جنگل‌های استان نیاز داریم.

تاکنون بیش از ۱۵۰ هکتار جنگل و مرتع طعمه آتش شده است. آتش سوزی که از سه روز پیش آغاز شده روز شنبه مهار، اما دیشب دوباره شعله ور شد.

وزش باد و سخت گذر بودن مسیر، مهار کامل آتش سوزی را دشوار کرده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۹°