بررسی ماجرای هریرود با حضور نمایندگان ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:30 - دوشنبه 31 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۵۵۹۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
امروز هیئتی از ایران برای بررسی موضوع غرق شدن مهاجران افغانستانی در رودخانه هریررود به کابل سفر می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 معاون حقوقی وزیر خارجه، دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی امروز برای بررسی موضوع غرق شدن مهاجران افغانستانی عازم کابل می‌شوند.

ایران مستنداتی دارد که وقوع حادثه در حریم خود را تکذیب می‌کند.

رسانه‌های افغانستان در ۱۲ اردیبهشت به نقل از افرادی که در ظاهر بطور غیرقانونی از استان هرات افغانستان وارد خاک ایران شده بودند، ادعا کردند که این افراد مجبور به انداختن خود به رودخانه شده‌اند.

این موضوع دستمایه تلاش رسانه‌های فارسی زبان ضد ایرانی برای تخریب مناسبات دو ملت ایران و افغانستان شد.
 
حدود ۱۵۰ کیلومتر از مرز ایران و افغانستان رودخانه هریررود است که در تابستان‌ها خشک و محل عبور مهاجران است و در زمستان بویژه در ایامی که سدها باز شوند پرآب و خروشان است.
 
سالانه حدود۵۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی از افغانستان راهی ایران می‌شوند.

ایران مستندات گسترده ای دارد که چنین اتفاقی در مرزهای ایران رخ نداده است.
 
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی  ایران دریافت شده است در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای ایران با اتباع افغان رخ نداده، چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان انسانی، بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچ‌گونه ورود اتباع افغان به خاک ایران ثبت نشده است.

اصولا در ماه‌های اخیر، با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، بر اساس دستورهای ابلاغ شده مرزبانی، ایران هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ و نفس همین ادعاها که معلوم است توسط کسانی ساخته شده که حتی از وضعیت جدید در طرف ایرانی مرز مشترک بی‌اطلاع هستند، نشان می دهد اصل موضوع تا چه اندازه ساختگی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °