آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:19 - چهارشنبه 09 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۵۶۴۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵
یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
استقرار هیئت رئیسه سنی، گزارش وزیر کشور، سخنرانی رئیس جمهور و تحلیف منتخبین از برنامه‌های امروز مجلس است. هیئت رئیسه دائمی در دومین جلسه رسمی مجلس انتخاب می‌شوند.
بر اساس ماده ۲ آئين نامه داخلي مجلس، اولين جلسه مجلس با حضور حداقل دو سوم مجموع نمايندگان‌ رسميت مي‌يابد؛ بنابراين اولين جلسه رسمي مجلس يازدهم با حضور ۲۷۶ منتخب از ۲۹۰ كرسي نمايندگي برگزار مي شود چراكه دو منتخب تهران و آستانه اشرفيه فوت كردند، مدرك تحصيلي يكي از منتخبان تاييد نشد و تكليف ۱۱ كرسي هم در دور دوم انتخابات در ۲۱ شهريور ماه تعيين خواهد شد.

آقایان سید رضا تقوی با ۷۴ سال سن به عنوان رئیس، سید مصطفی آقا میرسلیم با ۷۳ سال سن به عنوان نائب رئیس و روح‌الله نجابت با ۳۱ سال سن و محسن فتحی نیز با ۳۳ سال به عنوان دبیران اول و دوم سنی، ترکیب هیئت رئیسه سنی مجلس را تشکیل می‌دهند که تا انتخاب هیئت رئیسه اصلی، وظیفه اداره جلسه افتتاحیه، انجام مراسم تحلیف، اقتراع شعب و برگزاری انتخابات هیئت رئیسه اصلی را بر عهده دارند.
پیام رهبر انقلاب
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویتهای کشور دانستند و با تأکید بر اینکه «اقتصاد و فرهنگ» در صدر اولویتهای کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.
در این پیام که صبح امروز حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی آن را در افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرائت کرد، رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از آغاز دور جدید مجلس و رخ نمایاندن این پیشانیِ باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی در برابر چشم جهانیان، از همت و انگیزه ملت برای تشکیل مجلس تشکر کردند و به منتخبان جدید تبریک گفتند.
ایشان تعبیر امام راحل مبنی بر در رأس امور بودن مجلس را جامع‌ترین توصیف برای شأن و وظیفه مجلس دانستند و افزودند: اگر قانون را راه کشور به سمت قله‌ها و مقصدهای معین شده در قانون اساسی بدانیم، مجلس، متعهدِ این ریل‌گذاری و رهگشایی حیاتی است.
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
والحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین.

امروز به هدایت و توفیق الهی یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی آغاز میشود و پیشانیِ باشکوه و درخشان مردم‌سالاری اسلامی بار دیگر در برابر چشم جهانیان رخ مینماید. خداوند حکیم و قدیر را بر کمک به ملّت ایران در حرکت بی‌وقفه‌ی تشکیل مجلس قانونگذاری سپاس میگویم و از همّت و انگیزه‌ی ملّت عزیز تشکّر میکنم و به منتخبان ملّت که توانسته‌اند امید و اعتماد رأی‌دهندگان را جلب کنند تبریک میگویم.

امام راحل عظیم‌الشّأن، مجلس را در رأس امور دانستند؛ این را میتوان جامع‌ترین تعبیری دانست که شأن مجلس و نیز وظیفه‌ی آن را در یک جمله‌ی کوتاه اعلام میکند. اگر قانون را راه و مسیر کشور به سمت قلّه‌ها و مقصد‌هایی بدانیم که در قانون اساسی معیّن شده است، مجلس، متعهّد این ریل‌گذاری و رهگشاییِ حیاتی است. همه‌ی دستگاه‌های حکومتی و مردمی و همه‌ی آحاد، وظیفه دارند از این مسیر حرکت کنند. ضمانت اجرای این وظیفه نیز ــ علاوه بر قوه‌ی قضائیه که مسئولیتش تضمین اجرای قانون است ــ در خود مجلس پیش‌بینی شده است که حقّ تحقیق و تفحّص، حقّ ردّ و قبول مدیران ارشد قوّه‌ی مجریّه، حقّ تذکّر و سؤال و استیضاح، از آن جمله است. پس اگر قانون، درست و بسنده و قابل اجرا باشد و از ضمانت‌های اجرای آن بدرستی استفاده شود، کشور به هدف‌های والای خود دست می‌یابد. این است شأن والای مجلس و این است تکلیف حیاتی و مهمّ آن.

آن که میتواند مجلس را در این جایگاه شایسته بنشاند، شما نمایندگان محترمید. آنگاه که نمایندگان مجلس با شناخت درست از شرایط و اولویّتهای کشور، و با کارشناسی، و با حضور فعّال و منظّم، و با پاک‌دستی و امانت‌داری، وظیفه‌ی قانونگذاری و دیگر وظایف خود را انجام دهند، مجلس، نقطه‌ی امید مردم و نقطه‌ی اتّکاء مجریان، و به معنی حقیقی، در رأس امور کشور خواهد بود و چنین مجلسی در رساندن کشور به هدف‌های والا، سهم بسزا خواهد داشت. آفت عمده، سرگرم شدن نماینده به حواشی زیان‌بار، یا وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، یا سهل‌انگاری در کار، یا دسته‌بندی‌های احیاناً ناسالم قومی و منطقه‌ای و قبیله‌ای و امثال آن است.

در حال حاضر، اقتصاد و فرهنگ در صدر فهرست اولویّتهای کشور است. در باب اقتصاد، علاوه بر مشکلات عمده‌ی مشهود، باید اذعان کنیم که در دهه‌ی پیشرفت و عدالت، نمره‌ی مطلوبی درباب عدالت به دست نیاورده‌ایم. این واقعیّتِ ناخواسته باید همه را به تلاش فکری و عملی در باب معیشت طبقات ضعیف، به مثابه‌ی اولویت، وادار سازد. توصیه‌ی صاحب‌نظران به ما میگوید که راه درست برای این مقصود اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملّی یعنی: اشتغال، تولید، ارزش پول ملی، تورم، اسراف و امثال آن است.

سیاست‌های کلّی اقتصاد مقاومتی در این زمینه، راهنمای معتبری است. توجّه به تنظیم برنامه‌ی هفتم که در شمار وظایف نزدیک مجلس یازدهم است و نیز توجّه به کاهش نقش تعیین‌کننده‌ی نفت خام در منابع مالی دولت که خود فرصت مغتنمی برای ترسیم خطّ اقتصادی کشور است، توصیه‌ی دیگر اینجانب به شما عزیزان است.

در اقدام به وظیفه‌ی نظارتی، تأکید اینجانب بر رعایت تقوا و انصاف و اجتناب از حبّ و بغض‌های شخصی و جناحی است. نه حقّی از مدیر و مجری خدوم و زحمت‌کش ضایع شود و نه اغماض و اهمالِ بی‌مورد صورت گیرد.

همکاری نمایندگان با یکدیگر، درهم‌تنیدگی تجربه‌ی مجرّبان با شور و حرارت جوانان و تازه‌واردان، مسابقه در عمل پاکیزه و نیکو و عدم مسابقه در احراز این یا آن جایگاه، موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهمّ جهانی و داخلی، اهتمام به مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات، صدور آرامش و اطمینان به افکار عمومی کشور در نطقها، تعامل برادرانه با قوای مجریّه و قضائیّه، نسخ قوانین زائد و مزاحم، و اجتناب از تکثّر و تراکم قوانین، توصیه‌های دیگر اینجانب به شما نمایندگان ملّت است. مطمئنّم که رعایت این سرفصل‌ها به ملّت ایران ثابت خواهد کرد که انتخاب آنان درست بوده است، و میل به حضور در انتخابات را در آنان افزایش خواهد داد. تقوا و توکّل و اعتماد به خدا را سرمایه‌ی بی‌پایان خود بدانید و با قدرت و جدّیّت حرکت کنید. خدا یارتان باد.

لازم میدانم از نمایندگان محترم دوره‌ی پیش بویژه از رئیس پُرانگیزه و پُرتلاش آن جناب آقای دکتر لاریجانی قدردانی کنم و اجر و ثواب الهی را برای هر عمل صالح آنان مسألت نمایم. سلام و صلوات خدا بر حضرت بقیّة‌الله اعظم (روحی فداه) و رحمت و مغفرت الهی نثار ارواح طیّبه‌ی شهیدان و امام و پیشوای آنان حضرت امام خمینی.
والسّلام علیکم و رحمةالله
سیّدعلی خامنه‌ای
۷ خرداد ۱۳۹۹
****
طبق ماده ۲ آئین نامه منتخبان بعد از مراسم افتتاحیه به منظور بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی و ادای احترام و تجدید عهد با آنان، منتخبان در مرقد مطهر و بهشت زهرا حضور می‌یافتند، اما در این دوره به دلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی منتخبان به مرقد امام (ره) نمی‌روند و این برنامه به وقت مناسب دیگری موکول شده است، به جای آن منتخبان در پایان جلسه بر سر مزار شهدای گمنام - در محوطه مجلس - حضور یافتند.
بر اساس راي استمزاجي منتخبان مردم، دومين جلسه رسمي مجلس فردا پنجشنبه برگزار و هيئت رئيسه اصلي مجلس انتخاب مي شود.
در پايان اولين جلسه يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي رئيس سني مجلس براي برگزاري دومين نشست مجلس يازدهم در روز پنجشنبه اقدام به راي گيري استمزاجي كرد كه با قيام اكثريت نمايندگان، ساعت 8 صبح فردا پنجشنبه دومين جلسه رسمي مجلس يازدهم تشكيل مي شود.
طبق قانون آيين نامه داخلي مجلس در دومين جلسه علني هيئت رئيسه اصلي مجلس با راي نمايندگان انتخاب مي شوند.
همچنین فردا، بررسی اعتبار نامه منتخبان به حکم قرعه‌کشی و بطور مساوی به ۱۵ شعبه بررسی اعتبارنامه‌ها ارجاع می‌شود، وظیفه شعب رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تعیین اعضای کمیسیون تحقیق، کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس و بررسی و تشخیص صلاحیت نامزد‌های عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.
با تایید دو سوم اعتبارنامه منتخبان، مجلس رسمیت می‌یابد و نمایندگان وارد دستورات دیگر می‌شوند.

برچسب ها: مجلس ، یازدهم ، پیام رهبر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۲°