واکسن آنفلوآنزای نوترکیب ایرانی در آستانه ورود به بازار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:52 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۷۹۵۶۵۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱
یک شرکت‌ دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب در کشور است که بنابر اعلام آن‌ها تا پایان شهریورماه کار‌های مربوط به مطالعه بالینی این واکسن انجام و با دریافت مجوز وارد بازار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر کمبود شدیدی در خصوص واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد، اما قرار است این واکسن با همت سازمان غذا و دارو که به روش نوترکیب تولید شده است، به بازار عرضه شود.

دکتر قانعی در خصوص تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور و ورود آن به بازار داخلی گفت: در حال حاضر در دنیا دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می‌شود که یکی از طریق تخم مرغ SPF و دیگری به طریق نوترکیب تولید می‌شود؛ واکسن آنفلوآنزایی که سال‌ها در کشور ما و سایر کشور‌ها استفاده می‌شود، واکسن تخم مرغی است، اما واکسن نوترکیب واکسنی نیست که مردم آن را مانند واکسن موجود تهیه و استفاده کرده باشند. به جز تعداد معدودی کشور که روی تکنولوژی آن کار کرده اند، مابقی کشور‌ها این نو واکسن را ندارند.

تخم مرغ SPF ماده اولیه و زیرساخت تولید بیشتر واکسن‌ها و وسیله‌ای برای تکثیر سلول در فعالیت‌های آزمایشگاهی و پژوهشی است که در تولید انواع واکسن‌ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است. این تخم مرغ‌ها یکی از بهترین محیط‌ها برای کشت برخی ویروس‌هایی هستند که می‌توان با تولید آن‌ها بسیاری از واکسن‌ها خصوصا واکسن طیور را تولید کرد.

کاربرد این تخم مرغ‌ها در تولید واکسن‌های طیور و بعضی واکسن‌های انسانی، تهیه کشت سلولی پرایمری و لاین، جداسازی و تشخیص عوامل عفونی، تهیه جوجه SPF در مطالعات تجربی به عنوان جوجه‌های حساس در تشخیص و جداسازی عفونت‌های ناشناخته ویروسی و تهیه جوجه spf در کنترل کیفی واکسن‌ها است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله و مدیریت ویروس کرونا افزود: در ایران کار‌های مربوط به تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انجام شده است و زمانی می‌توانیم بگوییم که این واکسن تولید شده که در بازار باشد. وقتی می‌گوییم کار تولید پیشرفته یعنی بیش از ۷۰ درصد کار انجام شده و پیشرفت داشته است.

تفاوتی در اثرگذاری واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی و نوترکیب وجود ندارد

وی در خصوص تفاوت در اثرگذاری این واکسن‌ها توضیح داد: تفاوتی در اثرگذاری این واکسن‌ها وجود ندارد و تفاوت آن‌ها در این است که در واکسن تخم مرغی باید تخم مرغ اس پی اف را از خارج تهیه کنیم و با توجه به اینکه کشور تحریم است، این مساله نمی‌گذاشت تولید این نوع واکسن در کشور شکل بگیرد. این واکسن جدید نیاز به تخم مرغ ندارد؛ بنابراین تولید آن بسیار برای ما در داخل کشور راحت‌تر بوده و از تکنولوژی بالاتری برخوردار است.

دکتر قانعی در خصوص تولید تخم مرغ اس پی اف در کشور افزود: قراردادی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انستیتو رازی در سال‌های گذشته منعقد شد و حمایت مالی برای تولید تخم مرغ اس پی اف صورت گرفت، اما آنچه وجود دارد ما به اندازه نیازمان برای تولید واکسن آنفلوآنزای تخم مرغی، تخم مرغ اس پی اف در کشور نداریم؛ بنابراین تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب برای رفع نیاز کشور برای ما راحت‌تر است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°