کنترل نقدینگی در دستور کار بانک مرکزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:54 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۵۶۶۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
رئیس بانک مرکزی: با اقدامات دولت حجم نقدینگی در کشور کمتر از سال قبل خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما مقید هستیم با ابزار‌هایی که در اختیار داریم و اقداماتی که در بازار پول خواهیم داشت از جمله از طریق کنترل نرخ سود بانکی، نرخ تورم را در کشور کنترل کنیم.
عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت: از وظایف مهم بانک مرکزی کنترل تورم است. در دو سال گذشته با مواجهه با تحریم‌ها و اتفاقاتی که برای نرخ ارز افتاد شاهد تورم بالا بودیم.
وی گفت: سال گذشته ما توانستیم به ابزار عملیات بازار باز مجهز شویم و کار‌های اساسی آن انجام و ضوابط قانونی آن تهیه شد و هم اکنون آمادگی داریم بتوانیم از عملیات بازار باز در بازار پول و سرمایه استفاده کنیم.
همتی افزود: یکی از دلایل موثر در تورم حجم نقدینگی است و بنای جدی داریم که این نقدینگی را کنترل کنیم و با انضباط مالی که دولت متعهد شده است و برای کسری بودجه از طریق فروش سهام و انتشار اوراق خزانه اقدام خواهد کرد، حجم نقدینگی حتماً نسبت به سال گذشته بسیار کمتر خواهد شد.
وی گفت: نرخ تورم را نیز سعی می‌کنیم به میزان پیش بینی شده یعنی حدود ۲۲ درصد کنترل کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: کنترل تورم باعث می‌شود بقیه دستگاه‌های اجرایی و کسانی که در شکل گیری تورم نقش دارند بیشتر رعایت کنند و انتظارات تورمی نیز در کشور کاهش می‌یابد.
 
برچسب ها: همتی ، حاشیه ، دولت ، نقدینگی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°