تغییر اقتصاد سنتی به دیجیتال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:24 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۷۹۵۷۰۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت‌های حوزه فناوری اطلاعات گفت: در دوران شیوع کرونا توانستیم با استفاده از این پیشرفت‌ها به ۷۷ میلیون نفر بدون مراجعه حضوری به بانک‌ها وام بدهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در آیین افتتاح طرح‌های پیشران اقتصاد دیجیتال با ابراز خوشحالی از اینکه با کاروان هر پنج شنبه یک افتتاح بزرگ امروز به مقصد اقتصاد دیجیتال رسیده ایم افزود: بخش بزرگی از اقتصاد ما به نحوی دیجیتال است، اما اقتصاد دیجیتال به آن مفهومی که امروز در دنیا مطرح است فضا و فرصت بسیار مهمی برای مردم عزیز کشور ماست.
 رئیس جمهور گفت: اصولا اقتصاد سنتی یا اقتصاد نفتی، در حال تغییر به سمت اقتصاد دیجیتال است؛ یعنی کشاورزی ما هم یک تحول بزرگ در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت. مثلا اینکه شرایط آب سد‌ها و رودخانه‌های ما چگونه است، این‌ها می‌تواند از طریق یک تلفن همراه در هر کجا شرایط محیطی کسب و کار را به یک کشاورز اطلاع بدهد.
 آقای روحانی افزود: حتی در مسئله دامداری آزاد بخش بزرگی از آن از طریق دیجیتال انجام می‌گیرد؛ افراد با امکاناتی که در اختیار دارند هم گوسفند‌های خودشان را می‌بینند و هم شرایط آن‌ها را به دامدار اطلاع می‌دهند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحول کشور ما و همه جهان به سمت اقتصاد دیجیتال است اظهار داشت: من در یک کشور پیشرفته و در یک کارخانه ماشین سازی دیدم سالن بسیار عظیم این کارخانه بدون اینکه کسی در آن حضور داشته باشد تولید را انجام می‌داد یعنی همه در یک اتاقکی بودند و تعدادی مهندس کار را هدایت می‌کردند در واقع هدایت اینترنتی و دیجیتال در اختیار آن‌ها بود و این ربات‌ها بودند که با هوش مصنوعی کار ساخت ماشین را انجام می‌دادند.
 آقای روحانی افزود: در چنین شرایطی تولید خودرو ارزان‌تر، سریعتر و دقیق‌تر انجام می‌گیرد یعنی ربات مثل یک کارگر نیست که خسته شود و یا خطا داشته باشد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز خدمات هم به طریق اولی از طریق فضای مجازی انجام می‌شود، گفت: در ایام کرونا که روز‌های سختی برای مردم ما هم بود فرصت فناوری اطلاعات و بروز و ظهور آن برای مردم بیشتر شد؛ ما توانستیم به ۷۷ میلیون نفر از طریق بانک‌ها به صورت غیر حضوری وام بدهیم؛ در واقع این فناوری اطلاعات و موبایل‌های هوشمند بود که به ما کمک کرد مردم خیلی راحت خدماتی را که می‌خواهند دریافت کنند.
آقای روحانی همچنین اشاره‌ای به امکان خرید دیجیتال در بستر فضای مجازی در ایام کرونا داشت و تاکید کرد:این فرصت باعث شد مردم کمتر برای خرید به خیابان‌ها بروند و این مسئله بسیار مهمی است که تحرک پست کشور و شرکت‌های دیجیتالی می‌توانند یک حرکت بزرگ را در جامعه بوجود بیاورند.
 رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه سلامت نیز فناوری اطلاعات توانسته تحولات بزرگی بوجود بیاورد اظهار داشت: الان پرونده‌های الکترونیکی سلامت در بحث غربالگری توانست کمک بزرگی به سیستم بهداشت و درمان کشور بکند.
 آقای روحانی در بخش دیگری از سخنانش نقش دستاورد‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در مقابله با ویروس کرونا بسیار مهم دانست و تاکید کرد: در بخش آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها بخش زیادی از موضوع مرتبط با تحصیلات نوجوانان و جوانان ما از طریق فضای مجازی جبران شد.
رئیس جمهور گفت: اگر این زیرساخت‌ها و لایه‌های مختلف خدمات (الکترونیک) نبود ما چگونه می‌توانستیم این کار‌ها را انجام دهیم مثلا در همین جلسه بسیاری از عزیزان ما با ما در تماس هستند و صحبت‌های ما را گوش می‌کنند.
 آقای روحانی اشاره‌ای هم به نقش دستاورد‌های دیجیتال در عرصه سیاست داشت و افزود: در تبلیغات انتخاباتی کم کم دیوار‌ها از دست چسباندن عکس‌ها و کارگرانی که شب تا صبح این تصاویر را می‌چسباندند و یک عده نزدیک صبح آن‌ها را می‌کندند همه خلاص شدند و تبلیغات از طریق اینترنت صورت می‌گیرد این مسئله هم به نظافت و سلامت شهر و سرعت کار و هم بر انتخاب مردم تاثیرگذار بوده است.
رئیس جمهور گفت: اپلیکیشن‌های مختلف چه داخلی و چه خارجی به مردم کمک می‌کنند راحت‌تر از طریق یک موبایل هوشمند بتوانند تبلیغات را ببینند، سخنرانی‌ها را مستقیم گوش کنند و انتخاب کنند.
آقای روحانی با بیان اینکه در این انتخابات موفق نشدیم هماهنگی لازم بین شورای نگهبان و وزارت کشور را بوجود بیاوریم اظهار داشت: البته دولت آماده بود که این انتخابات به طور کامل الکترونیکی برگزار شود؛ در شرایط شیوع کرونا و حتی شیوع سایر بیماری‌ها ما باید بتوانیم بدون مراجعه رای دهندگان، هویت را تشخیص بدهیم، ارتباط رای دهنده با مراکز رای گیری بر قرار شود و بتواند فرد مورد نظر خودش را انتخاب کند.
رئیس جمهور گفت:من حتی معتقد هستم که مردم بتوانند به صورت آنلاین نوع رای درباره کاندیدا‌ها را ببینند مثلا اگر در ریاست جمهوری ۵ کاندیدا داریم به صورت آنلاین و لحظه‌ای ببینیم که این ۵ نفر چند رای بدست آورده اند؛ البته ممکن است این را به لحاظ قانونی ایراد بگیرند و بگویند این کار باعث تبلیغ می‌شود یعنی کسی که رای بیشتر می‌آورد در ساعات بعد مردم به او بیشتر رای بدهند. br/ آقای روحانی با تاکید بر اینکه در شرایط شفاف شدن فرآیند رای گیری از طریق فضای مجازی کلیه شائبه‌های دخالت در انتخابات از بین می‌رود اظهار داشت: مردم می‌توانند از طریق فضای مجازی ببینند که فرآیند رای گیری به چه صورتی در حال برگزاری است.
 
زیربناهای اقتصاد دیجیتال در هفت سال اخیر آماده شده است
رئیس جمهور گفت: در هفت سال کاری این دولت توانسته ایم شرایط را برای موضوع شفافیت و مبارزه با فساد از طریق تلفن‌های همراه هوشمند فراهم کنیم.
آقای روحانی افزود: موضوع شفافیت، موضوع مبارزه با فساد از طریق فضای مجازی و سیستم الکترونیکی است که ما می‌توانیم پیگیری کنیم و حریف آن شویم وگرنه چگونه امکانپذیر است که با شیوه‌های سنتی بتوانیم با آن‌ها مبارزه کنیم بنابراین امروز فضای مناسب و بسیار خوبی برای کشور ایجاد شده است.
 رئیس جمهور گفت: ضمن اینکه اگر ما بخواهیم با کشور‌های دیگر در اقتصادمان رقابت کنیم چاره‌ای نداریم جز اینکه این فضا را توسعه دهیم.
 آقای روحانی افزود: درحال حاضر تمام کشتی‌ها و هواپیما‌هایی که درحال حرکت هستند همه این‌ها اطلاعات فضاپایه آنلاین در اختیار دارند، تمام حرکت‌ها بر این مبناست یا حتی برای اینکه در کامیون‌ها و اتوبوس‌ها در زمینه گازوئیل فساد و قاچاقی رخ ندهد با جی پی اس همین امر را انجام می‌دادیم یعنی از اطلاعات فضاپایه استفاده می‌کردیم و کنترل می‌شد.
 رئیس جمهور گفت: در نتیجه این تحول یک تحول اساسی و بسیار مهم به شمار می‌رود حالا برای این کار خوشبختانه از دولت یازدهم کار بسیار بزرگی صورت گرفت یعنی زیرساخت‌ها، باند‌ها و پهن باند‌ها آماده و شرایط برای استفاده تلفن‌های همراه هوشمند مهیا شد و ما دیدیم که در این مدت رقمی اعلام شد که ضریب نفوذ اینترنت در این چند سال به کمتر از چهار برابر رسیده است.
 آقای روحانی افزود: مثلا اگر این رقم ۲۷ درصد بوده به حدود ۹۰ و خرده‌ای درصد رسیده است که تحول بسیار مهمی به شمار می‌رود.
رئیس جمهور گفت: اساسا در جی دی پی کشور ما چه مقدار از جی دی پی در اختیار اقتصاد دانش بنیان یا اقتصاد دیجیتالی قرار گرفته است ما دیدیم که در برخی کشور‌ها مثلا ۱۴ درصد جی دی پی آن‌ها از اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال بوده است. ما هم اکنون رسیده ایم به ۶ و نیم درصد که رقم بسیار خوبی است و در فعالیت‌های زیربنایی هسته اصلی اقتصاد دیجیتال هم مثلا از یک و دو دهم درصد رسیده ایم به چهار و خرده ای.
 وی افزود: بنابراین زیربنا‌ها در این مدت هفت سال به سرعت آماده شده و اینکه فضای اینترنتی ما حتی تا روستا‌ها نیز کشیده شده است به طوری که قبلا این فضا تنها در شهر‌های کوچک و بزرگ وجود داشت ولی امروزه بحمدالله در سراسر کشور این فضا امتداد پیدا کرده است و چقدر روستا‌ها در گردشگری از همین فضا برای بوم گردی استفاده می‌کنند یا چقدر از این فضا برای کار‌ها و صنایع دستی استفاده و بهره برداری می‌شود.
 رئیس جمهور گفت: حتی امروز برای اینکه بتوانند فعالیت‌های خود را در شهر‌های کوچک و در روستا‌ها انجام دهند این ابزار و امکانات در اختیار آنهاست ضمن اینکه اساسا این فضای اینترنتی و فضای مجازی شرایط کشور را متحول کرده یعنی سبک زندگی و جامعه را تغییر داده است نحوه ارتباط دوست با دوست و مقدار وقتی را که برای حضور در خانه و بیرون از خانه است تغییر داده است.
 آقای روحانی افزود: نمی‌توانیم بگوییم در کشور، چون یک نفر از فضای اینترنتی به بدترین شکل ممکن استفاده می‌کند پس به طور کلی این فضا را تعطیل یا محدود کنیم. امروز کسب و کار با این فضا انجام می‌شود اینکه ۵ هزار شرکت‌های دانش بنیان رسمی شناسنامه دار ما درحال حاضر فعالیت و کار می‌کنند در سایه همین امکانات، همین فضا و همین زیرساخت‌ها است.
 رئیس جمهور گفت: از طرف دیگر همه دانشجویانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند اشتغال آن‌ها را باید چگونه انجام داد پس در نتیجه با استفاده از آن‌ها در فضای دیجیتال راحت‌تر می‌توان آن‌ها را مشغول و افراد با تحصیلات دانشگاهی را جذب کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°