امضای دو تفاهمنامه اجرای طرح‌های جهش تولید در گیلان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:16 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۵۷۳۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، دو تفاهمنامه اجرای طرح‌های جهش تولید در گیلان و ساخت هزار مسکن محرومان امضا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گیلان با اشاره به اینکه امسال با شرایط کاملا متفاوتی نسبت به سال‌های قبل مواجهیم، افزود: در شرایط تحریمی بی سابقه و دشواری‌های اقتصادی ناشی از کرونا در مقایسه با کشور‌های بزرگ شاهد مدیریت دقیق کشور هستیم.

او با بیان اینکه با تحریم کم و بیش سازگار شده بودیم که وضعیت ناشی از کرونا ایجاد شد، عنوان کرد: این بیماری نه تنها کشور ما بلکه جهان را تحت تاثیر قرار داد و موجب رکود جهانی و بیکاری شد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر پروژه‌های متعددی در کشور در دست اجراست و جوان‌ها در آن‌ها اشتغال دارند وم سعی می‌کنیم امور را به سمت بهبود پیش ببریم، اما کشور‌های بزرگ در اثر کرونا زمینگیر شدند.

او با اشاره به اینکه امروز دو موضوع تحریم و کرونا را مدیریت می‌کنیم، تصریح کرد: در این مرحله از تحریم حتی اجازه فروش یک قطره نفت را از منظر بدخواهان نداریم، اما کشتی ما خود را امروز به دریای کارائیب و ونزوئلا برای انتقال بنزین می‌رساند.

نوبخت با بیان اینکه باید ۵۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی کسب، هزینه و مصرف کنیم، اظهار کرد: نفت و مالیات از عمده‌ترین منابع درآمدی کشور هستند که هم اکنون بدلیل تحریم امکان فروش نفت نداریم و وصول مالیات هم بدلیل شیوع کرونا و دستور ستاد مدیریت ملی کرونا با تعویق سه ماهه مواجه شده و امکان وصل این درآمد‌ها را هم نداریم و به ناچار باید در این شرایط از آن‌ها برای تامین درآمد کشور چشم پوشی کرد و تنها راه واگذاری دارایی‌های مالی اعم از مولد سازی و واگذاری و یا استفاده از ظرفیت‌های بزرگ منابع کشور است.

او با اشاره به اینکه منابع درآمدی کشور در سه بخش مصرف می‌شود، اظهار کرد: امور هزینه‌ای شامل دو بخش پرداخت‌های پرسنلی و سایر هزینه هاست که تلاش کردیم هر چه می‌توانیم در سایر هزینه‌ها صرفه جویی کرده و از آنطرف پرداخت‌های پرسنلی را واقع بینانه تنظیم کردیم.

نوبخت گفت: باوجود این دشواری‌های مالی حقوق کارکنان همواره نه تنها به موقع پرداخت شده بلکه افزایشی برای حقوق شاغلان، بازنشستگان و مستمری مددجویان داشته ایم که اگر چه این افزایش بویژه در حقوق بازنشستگان با دشواری‌های زندگی مطابق نیست، اما در هر صورت رقمی افزوده شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ۴۴۸ هزار تومان اعتبارمصوب در بودجه سال ۹۸ بیان کرد: از این میزان ۴۴۱ هزار تومان را پرداخت کردیم که ۶۰ هزار میلیارد تومان از این میزان مربوط به طرح‌های عمرانی بوده است.

او اظهار کرد: در سال جاری حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت خواهیم کرد که تا هفتم خرداد ماه امسال ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

او یادآورشد: در شرایطی که در دولت دهم فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتباربرای طرح‌های عمرانی پرداخت شده بود در سال ۹۲ یعنی نخستین سال استقرار دولت یازدهم ۲۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت کردیم که قبل از سکانداری دولت یازدهم مصوب شده بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در این شرایط با برنامه‌ای دقیق پیش می‌رویم، تصریح کرد: اگر پول در خزانه نباشد یک ریال حقوق پرداخت نمی‌شود و تامین این منابع مالی نیازمند تلاش و برنامه ریزی‌های دقیق است.

او تصریح کرد: پروژه‌های مختلفی طی چندین ماه گذشته با همه مشکلات بهره برداری شده که از جمله آن‌ها آزادراه همت به کرج، تهران - شمال، راه آهن هشتگرد شامل ۱۳۲ کیلومتر مسیر دوخطه می‌باشد.

نوبخت بیان کرد: هم اکنون برای برخی از طرح‌های عمرانی اعتبار نقدی در اختیار پیمانکاران می‌گذاریم تا کار سریعتر پیش برود.

او با اشاره به اهتمام دولت در بخش اجرای پروژه‌های ریلی در کشور گفت: تمامی حلقه‌های منفصله در شبکه ریلی شناسایی شده و بر این اساس برنامه ریزی شده حداقل ۷۳۰ کیلومتر راه آهن بندر چابهار را به زاهدان و شبکه سراسری وصل کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: امسال طرح‌های عمرانی بسیاری بهره برداری می‌شود که علاوه بر رفاه مردم و توسعه زیر ساخت ها، اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت.

جانشین فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان گیلان با اشاره به اشتغالزایی یک هزار و ۲۵۰ شغل ثابت از محل پرداخت تسهیلات در استان خاطر نشان کرد: کاهش نرخ بیکاری در استان تصادفی نیست و محصول برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف است که در چنین شرایطی، اقدامی هنرمندانه است.

او با بیان اینکه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و تولیدی را در قالب ۱۲ برنامه و برنامه‌ها را در قالب ۵۶ طرح و طرح‌ها را در قالب تعدادی پروژه تعریف کرده ایم، اظهار کرد: هم اکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان بیش از ۸۰ پیشرفت فیزیکی دارد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان یکی از دستگاه‌های نظارتی کشور بر این امر نظارت دارد و عملکرد دستگاه‌ها را ارزیابی می‌کند.

نوبخت در ادامه از بهره برداری آزادراه رشت- قزوین و راه آهن رشت - انزلی تا پایان سالجاری خبر داد.

او در ادامه به افتتاح چهار هزار و ۱۰۰ مسکن مددجویی در کشور طی سه روز گذشته اشاره و بیان کرد: در پی واحد‌های مسکونی مددجویی که در استان ایجاد شده، امسال سه هزار واحد دیگر نیز برای مددجویان کمیته امداد اجرایی می‌کنیم و تلاش بر آن است تا خرداد ماه سال اینده به بهره برداری برسد.

اختصاص ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از تبصره ۱۸ و ۱۴ برای طرح‌های جهش تولید

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا کنون از تبصره ۱۸ و ۱۴ برای طرح‌های جهش تولید تعیین شده که استان‌ها می‌توانند از آن برای توسعه اشتغال و استان بهره گیرند.

او با بیان اینکه اگر قرارگاه خاتم الانبیا (ص) سد پلرود را به نتیجه برساند اعتبارات لازم را اختصاص می‌دهیم، همچنین طرحی را اجرا خواهیم کردکه حداقل یکساعت طول مسیر ریلی رشت - تهران (۴ ساعته طی می‌شود) کوتاهتر خواهد شد.

در پایان این جلسه تفاهم نامه جهش تولید در راستای اجرایی کردن منویات رهبر معظم انقلاب، انتظارات رئیس‌جمهوری و برنامه‌های دولت میان سازمان برنامه و بودجه و استانداری گیلان به امضا رسید همچنین تفاهم نامه احداث یک هزار واحد مسکونی دیگر مددجویان گیلان نیز طی این نشست بین سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد کشور با حضور مدیرکل این نهاد منعقد شد.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از روز گذشته به گیلان سفر کرده و تا فردا جمعه ضمن حضور در جلسه اقتصاد مقاومتی از چندین پروژه عمرانی و توسعه‌ای استان بازدید می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °