حکومت نظامی در ۲۵ شهر آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:38 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۵۸۶۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
گسترش اعتراضات ضد نژاد پرستی، به عنوان نمونه‌ای از بی عدالتی‌ها در آمریکا، کار را به حکومت نظامی در ۲۵ شهر این کشور کشانده.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در چند شهر، مردمء معترض به سرمایه داری، به فروشگاه‌های خودرو‌های لوکس هم هجوم برده اند. اوضاع، وخیم‌تر از آنچیزی است که کاخ سفید نشینان، ابتدا تصور میکردند.
از مینایپولیس، تا سیاتل، پورتلند، دنور، آتلانتا، لس آنجلس، شیکاگو، روچستر، میامی، کلمبوس، پیتسبورگ، و فیلادلفیا و چندین شهر دیگر، حالا، دولت آمریکا از بیم گسترش بیشتر اعتراضات؛ رسما حکومت نظامی اعلام کرده.
در واشنگتن هم اوضاع مشابهی حاکم است. گارد ملی آمریکا، به واشنگتن فراخوانده شده، تا مسئولیت حفاظت از کاخ سفید را برعهده گیرد.
اما، حتی حکومت نظامی و هزاران نیروی گارد ملی هم نتوانسته‌اند مانع از حضور مردم در خیابان‌ها شوند.

اوضاع از کنترل خارج شده. این را سی ان ان گزارش داده که: سراسر امریکا در آشوب و بی‌نظمی است. به گزارش سی‌ان. ان در مینیاپولیس، شهر کاملا از کنترل خارج شده و مشخص نیست گلوله‌های واقعی به‌سمت معترضان شلیک می‌شود، یا گلوله‌های پلاستیکی؟!

از مینیاپولیس گرفته که پلیس با حکومت نظامی و شلیک گلوله هم نتوانسته معترضان را به خانه‌های‌شان بفرستد تا نیویورک و واشنگتن و لس‌آنجلس. در پنجمین روز از اعتراضات، حضور مردم بیشتر شده و این فقط سیاهان نیستند که معترض‌اند. مثلا اینجا در سن‌دیگو که حضور گسترده معترضان، پلیس را وادار به عقب نشینی کرده.

نیرو‌های نظامی و امنیتی، علاوه بر سرکوب شدید مردم، در ۱۶ ایالت پلیس بیش از ۱۴۰۰ معترض را بازداشت کرده. تاکنون دست کم ۴ نفر از معترضان با گلوله مستقیم پلیس کشته شدند تا چرخه خشونت تکرار شود.

اما خشونت نیرو‌های پلیس آمریکا ضد مردم، شکل‌های دیگری هم دارد، در نیویورک، که پلیس به راحتی، معترضان را با خودرو زیر می‌گیرد؛ و پلیس حتی اجازه حضور خبرنگاران را هم نمی‌دهد.
شهر‌های مختلف آمریکا درگیر تظاهرات هستند و نیرو‌های گارد ملی به مقامات محلی در کنترل اوضاع کمک می‌کنند. ترامپ گفته است که ارتش آماده است وارد عمل شود. فرماندار مینه‌سوتا گفته ۱۳ هزار نیروی گارد ملی را برای مهار اوضاع وارد عمل می‌کند.

در کارولینای شمالی معترضان ساختمان بازار برده‌فروشان قرن نوزده را آتش زدند.
نماد اصلی معترضان در آمریکا، از آخرین جمله‌ی جورج فلوید گرفته شده. حالا معترضان به بی عدالتی در آمریکا، یک شعار واحد دارند: نمی‌توانم نفس بکشم.

درست مثل جرج فلوید سیاهپوست که آخرین جمله‌اش همین بود: نمی‌توانم نفس بکشم
ماجرا دیگر اعتراض به خشونت پلیس نیست، حتی از اعتراض به تبعیض نژادی هم فرارفته و بی‌عدالتی نهادینه شده در ساختار حکومتی آمریکا را نشانه گرفته؛ مثلا در اوکلند معترضان نظام سرمایه‌داری را هدف قرار داده و نمایشگاه خودرو‌های لوکس را به آتش کشیدند.
پس از جدی شدن تظاهرات در ۱۶ ایالت و ۲۵ شهر، اعزام گارد ملی، به میدان آمدن نیرو‌های پلیس و تجهیز ارتش برای مقابله با اعتراضات مردم، حالا جرج فلوید، جوان سیاهپوستی که قربانی خشونت پلیس آمریکا شده، به نمادی علیه تبعیض نژادی تبدیل شده و چهره‌اش بر دیوار برلین هم نقاشی شده.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°