از شرایط سخت کرونا عبور کرده ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:06 - دوشنبه 31 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۵۸۷۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
رئیس جمهور با بیان اینکه از شرایط سخت کرونا عبور کرده ایم گفت: شرایط ما پس از ۱۰۰ روز مقابله با این ویروس قابل قبول است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه امروز هیئت دولت، اصلاح قانون اساسی در اواخر عمر امام را یکی دیگر از مسائل مهم دانست و گفت: حضرت امام در اواخر عمر خود مواردی که باید در قانون اساسی اصلاح می‌شد را مشخص کردند و نتیجه اصلاح قانون اساسی باید به رای مردم گذاشته شود. در سال پایانی عمر امام اقدامات بسیاری صورت گرفته، اگر این اقدامات نبود شاید با مشکلات فراوانی بعد از فوت ایشان روبرو می‌شدیم.

او افزود: درگذشت امام بسیار برای مردم ایران تلخ و ناگوار بود، اما وفاداری خود را به او با حضور باشکوه و کم نظیر در مراسم تشییع و خاکسپاری ایشان نشان دادند. اما در سخت‌ترین روز‌ها برای ملت و کشور با توکل به خدا و اعتماد به نفس و همچنین تقویت اعتماد ملی پیش می‌رفتند.

یاد می‌کنیم از تصمیم بزرگ مجلس خبرگان در ۱۴ خرداد
روحانی همچنین با اشاره به در پیش بودن روز ۱۵ خرداد، گفت: ۱۵ خرداد روزی بود که مردم و ما کار ویژه‌ای از خود نشان دادند؛ یاد امام کبیر را گرامی می‌داریم و همچنین یاد می‌کنیم از تصمیم بزرگ مجلس خبرگان در ۱۴ خرداد که در سریعترین زمان و با استفاده از اشارات و رمز‌های امام توانستند تصمیم بگیرند و خلف صالح و جانشین به حق را برای امام تعیین کنند و در کمتر از ۲۴ ساعت رهبری انتخاب شد و همه خوابی که دشمنان برای دوران بعد از رحلت امام دیده بودند و فکر می‌کردند که ملت ما و مسئولان قادر نیستند رهبری را انتخاب کنند، اما با عنایت خداوند در همان ۱۴ خرداد رهبر انقلاب انتخاب شد.
 
امروز شرایط قابل قبولی را مشاهده می‌کنیم
رئیس جمهور تصریح کرد: ما در مقابله با کرونا از ۱۰۰ روز گذشتیم و پیشرفت‌های ما در این مدت با تمام کشور‌های مختلف دنیا قابل مقایسه است و امروز پس از ۱۰۰ روز مقابله و ایستادگی در مقابل این ویروس خطرناک و کار بزرگی که کادر درمانی ما انجام داد و حضور ملت در صحنه و پشتیبانی آن‌ها از کادر درمانی، الحمدالله امروز شرایط قابل قبولی را مشاهده می‌کنیم؛ حتی به نظر شرایط ما شکننده هم نیست.

او ادامه داد: آمار مبتلایان و بهبود یافتگان نشان دهنده این است که کارنامه خوبی کادر درمانی و ملت ما در مقابله با کرونا داشتند. امیدواریم در هفته‌ها و ماه‌های آینده با کمک مردم بتوانیم از این شرایط عبور کنیم و هر روز به نقطه اطمینان بخش تری دست یابیم.
نرخ بازتولید بیماری زیر یک است
روحانی با اشاره به میزان شیوع کرونا، گفت: امروز الحمدلله نرخ بازتولید بیماری زیر یک است و به معنی یک نوع اطمینان بخشی در کشور است و امیدواریم این رقم و این روند تا اطمینان کامل مردم در برابر این بیماری ادامه پیدا کند.

او با اشاره به مشکلات همه کشور‌ها در مقابله با کرونا، گفت: همه کشور‌ها مسائل مختلف را در مقابله با کرونا داشتند و ما نیز با وجود همه مسائل در بخش اقتصاد تلاش گسترده‌ای را انجام دادیم و شرایط نسبتاً مناسبی را در پیش رو داریم. ذخایر کالا‌های اساسی و تامین ارز برای تهیه کالا‌های اساسی، اطمینان‌بخش است و شرایط بهتری داریم.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون اول رئیس جمهور در همین جلسه خاطر نشان کرد: همچنین گزارش رئیس بانک مرکزی نشان داد که در زمینه ذخایر کالاهای اساسی و تأمین ارز برای این کالاها حتی از هفته های پیش هم که اطمینان بخش بود امروز شرایط بهتری داریم.

روحانی گفت: آماری که امروز وزارت کشاورزی ارائه کرد پیش بینی ۱۴ میلیون تن گندم بوده که ۱۱ میلیون تن آن را که مورد نیاز دولت است خریداری می کنند و در بخش های دیگر کشاورزی نیز وضع ما امسال بهتر است و در زمینه دانه های روغنی تا ۴۰۰ هزار تن، در زمینه چغندرقند و نیشکر تا ۸ میلیون تن پیش بینی وضع کشاورزی امسال ماست که نشان می دهد شرایط ما مناسب است.

رئیس جمهور افزود: در بخش های دیگر نیز شاهد حرکت اقتصادی هستیم و به مردم وعده داده بودیم که از بانک مرکزی استقراض نکنیم و امسال بودجه کشور را از طریق فروش سهام مورد نظر تامین کنیم و امروز ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق خزانه منتشر و با استقبال بسیار خوب مواجه شد که به آن معناست پیش بینی دولت برای اداره کشور و همچنین اقتصاد همان طور که به مردم وعده داده شد انجام خواهد گرفت.

روحانی گفت: تاکنون ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اختصاص داده شد که ۳ هزار و ۹۰۰ طرح و پروژه تا پایان سال تکمیل و افتتاح خواهد شد و ما هر هفته شاهد دهها افتتاح مهم در کشور هستیم که در این شرایط سخت اقتصادی به معنای آن است که همه بخش های اجرایی و اقتصادی کشور ما برای تأمین نیازمندی ها و اجرای برنامه های از پیش تعیین شده موفق هستند.

رئیس جمهور افزود: ما تا پایان سال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در صنعت و معدن، تکمیل پروژه و افتتاح خواهیم داشت و ۶۵ هزار میلیارد تومان هم در راه و شهرسازی افتتاح خواهیم داشت. این شرایط نشان می دهد که مردم ما کاملاً باید به اداره کشور دلگرم و مطمئن باشند علیرغم اینکه سختی های فراوانی با توجه به تحریم وجود دارد.

سهام عدالت می تواند برای هر کسی به عنوان یک وثیقه باشد
رئیس جمهور گفت: به رئیس بانک مرکزی اعلام کردم که سهام عدالت می تواند برای هر کسی به عنوان یک وثیقه باشد و با این وثیقه کارت اعتباری از بانک بگیرد.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت افزود: هر کسی که مایل باشد می تواند سهام عدالت خود را نفروشد و آن را به عنوان وثیقه نزد بانک ها بگذارد و کارت اعتباری برای رفع نیازهای خود دریافت کند.

رئیس جمهور گفت: برای عرضه و فروش سهام عدالت راه باز شده است و مردمی که مایل بودند وارد بازار بورس شوند این امکان را پیدا کردند که حدود ۱۵ میلیون نفر کم کم وارد بورس خواهند شد.

روحانی افزود: در حال حاضر بورس ما پذیرای سهامداران جدید است که چنین حرکتی در طول تاریخ ۵۰ ساله بورس دیده نشده است.

باید تلاش کنیم دولت الکترونیک به نقطه مطلوب برسد
رئیس جمهور بر تقویت دولت الکترونیک به منظور بهره برداری و استفاده شفاف تر مردم در فضای مجازی، تاکید کرد و گفت: در شرایط کرونایی بسیار نیازمندیم که از فضای مجازی استفاده کنیم و امسال باید به نقطه مطلوب در جامعه برسیم.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت با تاکید بر اینکه باید با تلاش در سال جاری به اهدافمان دست پیدا کنیم، گفت: اولین اهدافمان در زمینه توسعه دولت الکترونیک است، امروز مردم به راحتی می توانند سهام مورد نظر خودشان را عرضه و در سامانه مشاهده و خرید و فروش کنند و تمامی این موارد در سایه کاری فناوری اطلاعات ما انجام داده است.

او ادامه داد: اقداماتی مانند گرفتن وام، جابه جایی پول، خریدهای الکترونیکی و در شرایط کرونایی بسیار نیازمندیم که کارهایمان را در فضای مجازی انجام دهیم و امسال باید تلاش کنیم دولت الکترونیک به نقطه مطلوب ما در جامعه برسد.

رئیس جمهور گفت: مسائلی مانند هویت، تحصیلات، مالیات، ورود و خروج کالا، انبارها همه این موارد باید در فضای مجازی به شکل شفاف وجود داشته باشد، اینکه ما برخی انبارها را کشف می کنیم معنی آن این است که در دولت الکترونیک هنوز نقص هایی وجود دارد، اگر همه چیز در این فضا به شکل شفاف در اختیار مردم قرار می گرفت، بسیاری از امور بهتر پیشرفت می کرد.

روحانی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در بحث سلامت هم، افزود: این موضوع به هر حال باید با توجه به شرایطی که داریم تقویت شود و هیئت وزیران و مسئولان ما باید تلاش کنند عرضه سهام خودشان را امسال در بورس می باشد عرضه کنند و این موجب می شود که اقتصاد در اختیار مردم قرار بگیرد، مردم خودشان در صحنه اقتصاد فعال شوند و شفافیت در نهایت به وجود بیاید.

وی یادآور شد: بسیاری از مسائلی که ما می دانیم به هر حال اقتصاد مردمی و دولتی با هم چه مقدار فاصله دارند، همه اینها در سال جاری می تواند شرایط بسیار مناسبی برای کشور ما به وجود آورد.

رئیس جمهور افزود: ان شاء الله با یاری مردم و حضورشان در صحنه با اتحاد و وحدت قوا و ارکان کشور در این سال بسیار سخت و پیچیده از این مسیر عبور خواهیم کرد و امیدوارم پایان سال بتوانیم کارنامه قابل قبولی برای این سال سخت به مردم عزیزمان ارائه کنیم.

روحانی در پایان گفت: امیدواریم همه ما بتوانیم وفادار به امام (ره) و راه امام و پیرو خط ایشان تا پایان زندگیمان باقی بمانیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °