وزیر بهداشت: کووید ۱۹ ”شتر، گاو پلنگ“ است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:18 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۵۹۵۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
وزیر بهداشت گفت:کووید ۱۹ یک عامل بیماری زای (پاتوژن) عادی نیست و نباید آن را با هیچ کدام از اجدادش مقایسه کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای دکتر سعید نمکی در نشست کمیته علمی کشوری سیاست‌گذاری کرونا گفت: من همان روز اول هم به همکارانم عرض کردم که هرگز فکر نکنید با سارس یا مرس طرف هستید بلکه با یک پاتوژن بسیار متفاوت طرف هستید که من اسمش را شتر، گاو پلنگ گذاشته ام.

وی افزود: به این دلیل که شما گاهی ماهیت «اچ. آی. وی» را می‌بینید، یک جا آنفولانزا را می‌بینید، یک جا با کلکترا جواب می‌گیرید، یک جا با تامی فلو جواب می‌گیرید، یک جا جواب نمی‌دهد یک جا جواب می‌دهد. معنی اش این نیست که جواب ندهد ممکن است در نفر بعدی جواب بدهد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: این ویروس بسیار پیچیده است و من فکر می‌کنم ما نخستین روز‌های آشنایی با این ویروس را طی می‌کنیم و نباید به عنوان ویروسی که می‌آید و می‌رود به آن نگاه کنیم.
 
 

با عینک ویژه به ویروس کرونا نگاه کنیم

آقای دکتر نمکی گفت: متفاوت برای هر جنبه، نخستین تقاضای من این است که با عینک ویژه‌ای به این ویروس نگاه کنیم. یافته‌های جهانی می‌تواند برای ما ملاک باشد، ولی صد درصد ملاک نیست. برای این که این ویروس در هر اقلیم نشانه‌های دیگری را از خود نشان می‌دهد.

وی افزود: برای این که این ویروس در هر اقلیم نشانه‌های دیگری از خودش نشان می‌دهد. ما آن چه در سرزمین ایران دیدیم متفاوت است. در قم با گیلان فرق می‌کند. آن چه در جنوب کرمان همین پریروز دیدیم با آن چه در بندرعباس و خوزستان می‌بینیم فرق دارد. آن چه در گلستان و در ترکمن‌ها دیدیم با غیر ترکمن‌ها فرق می‌کند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به خدمات کادر درمانی افزود: شما سربازان خط مقدم و ژنرال‌هایی هستید که در عرصه کویید ۱۹ سربازی کرده اید و به واقع افتخاری در دنیا آفریده شده است. من مدت‌ها بود می‌خواستم خدمت شما برسم البته از طریق گزارش‌ها در جریان هستم و هر شب به عنوان کسی که در وزارتخانه کار می‌کنم از ساعت ۱۲ تا ۲ در حال مطالعه و مقایسه آخرین یافته‌های جهان و کشورم هستم.
 

متخصصان برای مردم مرجعیت دارند

آقای دکتر سعید نمکی با اشاره به اینکه سخنان متخصصان برای مردم مرجعیت دارد افزود: برای نمونه وقتی که آقای دکتر مردانی یا خانم دکتر محرز به تلویزیون می‌روند فردا موجی ایجاد می‌شود که به حرف‌های شما اقتدا می‌کنند. بنابر این هرچه ما می‌گوییم مردم باورمی کنند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: بر این اساس وقتی از دارویی یا شیوه درمانی صحبت می‌کنیم باید اول خودمان مطمئن شده باشیم.

آقای دکتر نمکی افزود: من از روز اول هم این تقاضا را داشتم و هنوز هم می‌گویم که اگر بخواهیم گسترده‌تر کار کنیم باید کار «بین بخشی» گسترده‌ای داشته باشیم. الان جای برخی همکاران ما خالی است.

وی گفت: تقاضای من این است که هر مرحله از بیماری را در همان مرحله درمان کنیم. چون هر مرحله ویژگی‌های خود را دارد. این که ما دارو‌های مختلف را از کی شروع کنیم کاری است که این کمیته باید فکر کند و به این نکته توجه کنیم. بنابر این، برای همه مراحل بیماری نباید یک نسخه بپیچیم بلکه مرحله به مرحله نسخه‌ها متفاوت است و در این صورت کار عالمانه‌ای خواهد بود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°