رئیس جمهور جنایات کاخ سفید را در خیابان های آمریکا محکوم کرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:34 - دوشنبه 10 آذر 1399
کد خبر : ۷۹۶۰۴۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
رئیس جمهوری با وحشیانه خواندن قتل سیاهپوست آمریکایی بدست پلیس آمریکا گفت : با همه مردم آمریکا که به این خاطر درخیابانها هستند اظهار همدردی میکنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

۹ طرح برق‌رسانی استان بوشهر و سد اشنویه در استان آذربایجان غربی در قالب پنجمین هفته پویش هر هفته الف – ب – ایران با دستور رئیس جمهور به صورت ارتباط زنده تصویری به بهره‌برداری رسید.


رئیس جمهوری در این مراسم با وحشیانه خواندن قتل سیاهپوست آمریکایی بدست پلیس آمریکا گفت : با همه مردم آمریکا که به این خاطر درخیابانها هستند اظهار همدردی میکنیم.

آقای روحانی افزود : جنایات امروز امریکا و کاخ سفید را که فرمان این جنایات را صادر میکند محکوم میکنیم.

هیچ کس فکر نمی کرد دستگیری امام چنین حرکتی در ایران بوجود بیاورد

رئیس جمهور در ابتای سخنان خود با اشاره به سالروز قیام 15 خرداد گفت : هیچ کس فکر نمی کرد به خاطر دستگیری امام چنین حرکتی در سراسر ایران بوجود بیاید و مردم ایثار و فداکاری کنند.

آقای روحانی افزود : نهضت اسلامی از سال 1341 آغاز شد اما در فروردین سال 42 قضیه مدرسه فیضیه و کشته شدن طلاب نخستین اوج نهضت اسلامی بود، دومین اوج نهضت سال 42 مربوط به 15 خرداد بود و مردم به خاطر دارند که 13 خرداد سال 42 روز عاشورا بود و امام (ره) سخنرانی مهم خود را در مدرسه فیضیه ایراد کردند .

رئیس جمهور ادامه داد : فردای آن روز یعنی 14 خرداد امام در منزل خود سخنرانی مهم دیگری ایراد کردند و شب 15 خرداد دستگیر و به تهران و زندان منتقل شدند.

آقای روحانی گفت : صبح زود روز 15 خرداد بود که مردم در قم ، تهران و دیگر شهرها مطلع شدند که مرجع بزرگ تقلید و رهبر نهضت اسلامی برخلاف مقررات دستگیر شده اند .

وی افزود : تصمیم رژیم این بود که برای امام در دادگاه حکم زندان طولانی تدارک ببیند ولی مردم از صبح روز 15 خرداد به صحنه آمدند و به سمت منزل امام حرکت کردند من هم به اتفاق مردم و مرحوم حاج آقا مصطفی مقابل منزل ایشان رفتیم و بعد به سمت صحن حضرت معصومه (س) آمدیم صحن مملو از جمعیت بود تا لحظه ای که زنان قم با شمشیر وارد صحن شدند و شعار یا مرگ یا خمینی سر دادند و احساسات و موج بزرگی توسط این بانوان شیرزن که مربوط به منطقه جنوبی قم بودند ایجاد شد .

آقای روحانی ادامه داد : سپس مردم از صحن خارج شدند و به سمت خیابان تهران رفتند و با نیروهای مسلح مواجه شدند و درگیری ایجاد شد و عده ای از مردان و زنان در قم کشته شدند و همزمان مردم زیادی در تهران حوالی بازار چهار راه سیروس که مرکز تجمعات بود کشته شدند در ورامین ، پیشوا ، باقرشهر و در سراسر ایران هم مغازه ها بسته شد .

رئیس جمهور گفت :مردم در بسیاری از شهرها به خیابان آمدند و عده زیادی دستگیر شدند ، حادثه 15 خرداد یک حادثه معمولی نبود و کسی از حکومت فکر نمی کرد بخاطر دستگیری امام این چنین حرکتی در سراسر ایران بوجود بیاید و مردم ایثار و فداکاری کنند .

وی یادی از همدرسی خود نیز کرد و افزود : آن روز شهید ادیب طالقانی همراه من بودند که شهید شدند البته طلاب دیگری هم شهید شدند اما یکی از آنها ایشان بود که همراه بسیاری از مردم ایران به شهادت رسیدند .

رابطه با همسایگان به معنای امنیت ملی کشور ماست

رئیس جمهور همچنین گفت: ما 15 همسایه داریم که باید روابط بسیار نزدیک با آنها برقرار کنیم و این موجب ثبات مرزهای ما و به معنای امنیت ملی کشور ماست.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به مناسبات خوب ایران با کشورهای منطقه افزود: آن روزی که آنها نیاز دارند ما به آنها برق صادر می کنیم و روزی که ما نیاز داریم از آنها برق می گیریم و این تبادل یعنی روابط با همسایگان ما فقط در دنیای سیاست نیست در دنیای اقتصاد، فرهنگ، گردشگری، همکاری های علمی، فناوری و دانشگاهی نیز چنین مناسبات و همکاری هایی وجود دارد.

رئیس جمهور گفت: هیچ رابطه ای در سیاست خارجی مهمتر از رابطه ما با همسایگانمان نیست ما 15 همسایه داریم که باید روابط بسیار نزدیک با آنها برقرار کنیم و این موجب ثبات مرزهای ما و به معنای امنیت ملی کشور ماست.

آقای روحانی با تاکید بر این که با 13 همسایه خوشبختانه روابط خوبی داریم افزود: با بعضی از آنها بسیار نزدیک، صمیمی و بسیار برادرانه داریم و یکی دو کشور در جنوب وجود دارند که آنها خودشان از مردم خوب ایران فاصله گرفته اند و الا ما آغازگر این فاصله نبودیم.

رئیس جمهور گفت: ما همیشه می خواهیم با همسایگانمان روابط خوب داشته باشیم و یک مسئله نحوه رابطه هم در مسئله آب و هم در مسئله برق است ما به طور طبیعی به همسایگان آب صادر می کنیم و هم برخی از همسایگان به طور طبیعی به ما آب صادر می کنند یعنی طبیعت این را می گوید البته باید دقت کنیم در چارچوب مقررات بتوانیم این هماهنگی را انجام بدهیم.

وی افزود: در برق نیز خوشبختانه این ارتباط امروز بوجود آمده و البته در گاز نیز ارتباط داریم ما امروز گاز به ترکیه و عراق صادر می کنیم و حتی آمادگی داریم گاز را به پاکستان و هندوستان و عمان صادر کنیم در همه این موارد قدم های زیادی برداشته شده و توافق نامه هایی به امضا رسیده و در عمل نیز قدم هایی برداشته شده است.

رئیس جمهور گفت: در زمینه برق نیز ما ارتباط تنگاتنگی با پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، عراق و کشورهای مختلف داریم و در سفری که دیروز وزیر محترم نیرو به عراق داشتند یکی از ارکان مهم همین تداوم این ارتباط بود که برای دو سال آینده هم صادرات برق به عراق به امضا رسید بنابر این در زمینه برق هم نیازمندی های ما در داخل بسیار مهم است و هم در خارج ارتباطات ما با کشورهای همسایه بسیار مهم است.

مصرف برق را در تابستان کنترل کنیم

رئیس جمهور گفت : با توجه به افزایش مصرف برق باید مصرف آن را در تابستان کنترل کنیم .

آقای روحانی در ادامه سخنانش در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نیرو به شعار امسال مبنی بر جهش تولید اشاره کرد و افزود : به دلیل شیوع بیماری کرونا با مشکلات جدیدی در صحنه اقتصاد مواجهیم و آماری که آقای اردکانیان مبنی بر افزایش مصرف برق اعلام کردند اگر به معنای افزایش مصرف در بخش صنعت باشد علامت خوبی است و البته ما باید مصرف را در تابستان کنترل کنیم .

آقای روحانی افزود : در شرایطی که همه کشورها به لحاظ اقتصادی با مشکل فراوانی مواجه هستند کشور ما هم با مشکلاتی مواجه شده و همه کسب و کارها باز نشده است و ما همچنان در بخش مهدهای کودک و سالن های اجتماعات ، گردشگری ، مدارس و دانشگاهها شاهدیم که یا فعال نشده و یا فعالیت صد در صدی برقرار نشده و در اماکن متبرکه هم بازگشایی ها محدود است .

وی گفت : بر همین اساس ما با مشکلات فراوانی در بخش فرهنگ و اقتصاد مواجهیم اما مردم ما به خوبی ما را یاری و کمک کردند و دست هم را در این روزهای سخت گرفتند .

تا پایان امسال 9 سد در کشور به بهره برداری می رسد

رئیس جمهور با اشاره به بهره برداری از 3 سد در کشور گفت: تا پایان امسال تعداد سدهای بهره برداری شده به 9 سد خواهد رسید.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت نیرو افزود: در شرایطی که شاهد ویروس کرونا هستیم اگر برق یا آب شهرستانی قطع شود بیمارستان دچار مشکل می شود و افرادی که در بیمارستان بستری هستند دچار مشکل می شوند و ما امسال شرایط سخت تری داریم و نباید بگذاریم این اتفاق رخ دهد. از سوی دیگر مردمی که بیمار هستند و در منزل خود را قرنطینه و یا ایزوله کردند در تابستان گرم نیازمند آب و برق هستند.

وی اضافه کرد: امسال نیازمندی ما در بخش آب نیز به خاطر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شرایط کرونا بیشتر خواهد شد و مردم باید چندین بار بتوانند دست خود را به خوبی بشویند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس جمهور گفت: امسال شرایط خاصی در زمینه آب و برق داریم و خوشحال هستیم از طرح هایی که در این مدت افتتاح شده است.

آقای روحانی با اشاره به گزارش آغاز جلسه که تا پایان امسال 18 واحد نیروگاهی افتتاح می شود افزود: این خبر برای مردم ما دلگرم کننده خواهد بود و امروز نیز یک واحد نیروگاهی در بوشهر و عسلویه افتتاح شد و برای همین یک واحد نیروگاهی 2 هزار و 240 میلیارد تومان هزینه شده است که 160 مگاوات فعال باشد.

رئیس جمهور گفت: در زمینه آب نیز باید اقدامات زیادی انجام دهیم و به اوج مصرف در ساعات مختلف توجه داشته باشیم.

وی افزود: افتتاح 9 سد تا پایان سال جاری برای ما خوشحال کننده است . امروز سومین سد را افتتاح کردیم و ان شاءالله 6 افتتاح دیگر تا پایان سال خواهیم داشت همچنین آب گیری 9 سد دیگر آغاز و قدم های خوبی در بخش صنعت آب و برق برداشته خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به فصل تابستان و مصرف آب و برق از سوی مردم گفت: ما نیازمند کمک مردم در این زمینه هستیم و مصرف آب را می توان با مدیریت کاهش داد و در مصرف برق نیز اگر مردم به طور مثال کولرهای خود را در دور کُند قرار دهند و یا کولرهای گازی را در یک درجه مناسب تنظیم کنند می توانیم به خوبی از تابستان امسال عبور کنیم.

وزیر نیرو: ۳ هزار مگاوات برق امسال وارد مدار می‌شود

وزیر نیرو پس از سخنان رئیس جمهور با اشاره به پویش هر هفته الف ب ایران گفت: ۱۸ واحد نیروگاهی با ظرفیت بیش از ۳ هزار مگاوات امسال وارد مدار می‌شود.

آقای رضا اردکانیان در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی با گرامیداشت سالگرد ارتحال امام راحل و شهدای ۱۵ خرداد افزود: همان گونه که امام راحل تاکید کردند در همه ۱۵ خرداد‌ها در عزای خون‌های به ناحق ریخته‌ای هستیم که از آن زمان به پای نهال جمهوری اسلامی ایران و البته در پاسداشت ثمره خون ها، مجاهدت‌ها در کسب استقلال و پایداری سیاسی و اقتصادی کشور ریخته شد.

وزیر نیرو همچنین در ادامه به سفر روز گذشته خود به کشور عراق اشاره کرد و گفت: روز گذشته به عراق که سال‌ها میزبان امام راحل بود برای انجام مذاکرات در بخش صنعت نیرو سفر کردم که در مجموع گفتگو‌های خوبی انجام شد.

آقای اردکانیان با اشاره به پویش هر هفته الف ب ایران به منظور افتتاح طرح‌های مختلف صنعت نیرو در نقاط مختلف کشور افزود: امروز شاهد افتتاح طرح‌هایی در کرانه‌های خلیج فارس، استان بوشهر و منطقه عسلویه و همچنین در بخش کرانه دریاچه ارومیه شهرستان اشنویه از استان آذربایجان غربی خواهیم بود.

وی با اشاره به افتتاح طرح‌های برق در استان بوشهر اظهار داشت: در سال ۵۷ حدود ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم که در ابتدای دولت تدبیر و امید و نیمه سال ۹۲ به ۶۷ هزار مگاوات رسیدیم که به طور متوسط با احتساب سال‌های جنگ تحمیلی که امکان اجرای طرح‌ها نبود سالانه هزار و ۷۰۰ مگاوات تولید صنعت برق و ظرفیت ایجاد شده در کشور می‌باشد.

وزیر نیرو با بیان این که از نیمه سال ۹۲ تاکنون ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت کامل ما است ادامه داد: در این فاصله زمانی حدود ۱۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است.

وی با اشاره به فعال بودن پویش هر هفته الف ب ایران ادامه داد: امسال ۱۸ واحد نیروگاهی با بیش از ۳ هزار مگاوات وارد مدار خواهد شد و از ابتدای اردیبهشت در تهران، پرند، لرستان و امروز نیز در عسلویه و بوشهر شاهد افتتاح طرح‌های صنعت برق هستیم.

وزیر نیرو یادآور شد: به طور متوسط در این سال‌ها ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع خصوصی و دولتی در این بخش سرمایه گذاری شده است.

آقای اردکانیان با اشاره به کاهش تلفات در توزیع برق کشور گفت: توانستیم سال گذشته کاهش تلفات را تک رقمی کنیم و به ۹ و ۷۶ صدم درصد رسیدیم که نسبت به سال قبل ۷ دهم درصد یعنی کمتر از یک درصد کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش تلفات به عبارتی دیگر یعنی معادل ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه‌ها و معادل کاهش یک میلیون تن دی اکسید کربن هوای کشور و صرفه جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌های جدید است.

وزیر نیرو با اشاره به شرایط کرونایی و ایجاد موج گرمای زودتر از موعد گفت: افزایش اوج بار گرما در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ یک درصد بود، اما براساس آخرین گزارش‌ها در ۱۲ خرداد سال جاری نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش بار مصرفی برق داشته ایم که نگران کننده است و باید آن را مدیریت کنیم.

آقای اردکانیان ادامه داد: در صورت مدیریت و صرفه جویی مردم تابستان بدون وقفه‌ای را در مسیر صنعت و تولید با آرامش سپری خواهیم کرد و از سویی مردمی که این موضوع را رعایت کنند در کنار آن پاداش نقدی قابل ملاحظه‌ای مانند سال گذشته دریافت خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوال رئیس جمهور که مصرف بالای گفته شده در بخش صنعتی است یا خانگی گفت: خوشحالیم که گزارش‌های عمده کشور‌های صنعتی دنیا به دلیل شرایط کرونایی حاکی از کاهش مصرف آنهاست و بیش از ۲۰ درصد کاهش دارند و این برای ما علامتی دلگرم کننده در سال جهش تولید است، اما بدمصرفی را نباید فراموش کنیم.

وزیر نیرو گفت: بیش از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده ما به دستگاه‌های مصرفی متصل است و اگر مردم رعایت کنند تابستان آرامی را سپری خواهیم کرد.

پس از سخنان رئیس جمهور و گزارش وزیر نیرو؛ ۹ طرح برق‌رسانی استان بوشهر و سد اشنویه در آذربایجان غربی با دستور رئیس جمهور به صورت ارتباط زنده تصویری به بهره‌برداری رسید.
 
 واحد یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه، طرح‌های افزایش ظرفیت، توسعه و بهینه ساز‌های پست‌های برق استان بوشهر و سد اشنویه (چپرآباد) ​ از طرح‌هایی است که امروز با دستور رییس جمهور به بهره برداری  رسید. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۱°