اخبار مشروح ۱۳ پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۷۹۶۰۴۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
بهره برداری از چندین طرح بزرگ برق ـ آبی، در استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی؛ قرار گرفتن ۵ دانشگاه ایران، در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا؛ تاکید رئیس مجلس بر گسترش همکاری‌های پارلمانی در پاسخ به نامه‌های تبریک روسای مجالس روسیه و چین؛ نفتکش‌ها، سفیران اقتدار ایران، موفق در، غلبه بر تحریم‌های ظالمانه؛ و گسترش اعتراضات مردمی به ۳۵۰ شهر در آمریکا؛ عناوین مهمترین اخبار این بخش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مشروح اخبار ۱۳ امروز به این شرح است:

* در هفته ششم از پویش الف ب ایران طرح‌های برق آبی وزارت نیرو در استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسیدند. در آذربایجان غربی سد اشنویه و در بوشهر واحد یک بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه و طرح‌های افزایش ظرفیت، توسعه و بهینه سازی پست‌های برق افتتاح شدند. برای افتتاح این طرح‌ها دو هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.
 

* معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه از کاهش محدودیت در مرز‌های مشترک با کشور‌های همسایه خبر داد. انصاری گفت: " چهار مرز مشترک با ترکمنستان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تا اواخر هفته آینده باز می‌شود. معاون وزیر امور خارجه افزود: مرز‌های ایران با عراق و افغانستان با نظارت‌های بهداشتی باز و مرز مشترک با پاکستان نیز تا حدودی فعال است.

* ۵ دانشگاه از ایران در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا... پایگاه رتبه بندی تایمز، فهرست دانشگاه‌های برتر قاره آسیا را در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، گفت: در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی از ایران ۴۰ دانشگاه حضور داشتند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه یاسوج در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته اند. دکتر دهقانی افزود: از ۲۷ کشور آسیایی اسلامی، دانشگاه‌های ۱۶ کشور در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۲۰ حضور دارند. ایران همانند سال گذشته با ۴۰ دانشگاه از لحاظ تعداد، رتبه نخست را دارد و پس از ایران، ترکیه و پاکستان رتبه دوم و سوم دارند. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: ایران، سال ۲۰۱۹، ((۲۹ دانشگاه)) ـ ۲۰۱۸، ((۱۸ دانشگاه)) و ـ ۲۰۱۷ ((۱۴ دانشگاه)) در بین دانشگاه‌های برتر آسیا داشت که در سال ۲۰۲۰ به لحاظ تعداد رشد چشمگیری یافت. دکتر دهقانی افزود: در رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۲۰، دو دانشگاه از چین در صدر و پس از آن دانشگاه‌های سنگاپور و هنگ کنگ قرار دارند.

* رئیس مجلس در پاسخ به پیام‌های تبریک روسای مجالس روسیه و چین، بر گسترش همکاری‌های پارلمانی تاکید کرد. آقای قالیباف، در پاسخ به پیام تبریک رییس پارلمان روسیه، با اشاره به اهمیت تسهیل روابط اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی و پارلمانی ایران و روسیه، از آمادگی مجلس شورای اسلامی، برای گسترش همکاری‌ها خبر داد. رئیس مجلس، در پاسخ خود تاکید کرده: تداوم گفتگو‌های سازنده، و رایزنی و همکاریء فعالء مجالسء ایران و روسیه، سهم مهمی در تقویت و تحکیم روابط دوستانه، در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و بین المللی خواهد داشت.

*آقای قالیباف، همچنین در پاسخ به پیام تبریک "لی جان شو" رئیس مجلس چین، هم بر گسترش مناسبات دوستانه و روابط پارلمانی دو کشور تاکید و خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین راهبردی است، رویکرد مجلس یازدهم، تداوم همکاری و تقویت روابط پارلمانی با کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین در جهت توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات است.

* نفتکش‌هایی که سفیران اقتدار ایران اسلامی شدند و با در هم شکستن تحریم‌ها، ابهت پوشالی امریکا را به جهان ثابت کردند. نفتکش‌های ایرانی در حالی در دریای کارائیب و بیخ گوش آمریکا پهلو گرفتند که آن‌ها مدعی شده بودند مانع رسیدن سوخت ایران به ونزوئلا می‌شوند. از ناوگان ۵ فروندی نفتکش‌های ایران، دو نفتکش، پس از تخلیهء محموله سوختء خود، در راه بازگشت به کشور هستند و سه نفتکش دیگر در بنادر ونزوئلا در حال تخلیه‌ی سوخت هستند.
 

* در آمریکا، لحظه به لحظه، اعتراضات مردمی، ضد نژاد پرستی و بی عدالتی، گسترش می‌یابد، هم در ابعاد و هم در تبعات، آن برای کاخ سفید. اوضاع انقدر وخیم شده که دولت آمریکا، در چندین شهر، رسما ارتش را برای سرکوب به خیابان‌ها فرستاده.
 
 

* پس از تظاهرات حمایتی در چند کشور از جمله آلمان، فرانسه، برزیل، کانادا و انگلیس، حالا برخورد خشونت آمیز پلیس هم، از آمریکا به دیگر کشور‌ها، سرایت کرده. در لندن بیش از ۱۵ هزار نفر، ضد بی عدالتی و نژادپرستی در آمریکا تظاهرات کردند. این تظاهرات با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد. معترضان با سردادن شعار «ما ساکت نمی‌مانیم» خیابان‌های مسیر سفارت آمریکا را مسدود کردند. آن‌ها، پارچه نوشته‌هایی را، با مضمون «دیگر کافی است»، «زندگی سیاهان مهم است» و «انگلیس بی‌گناه نیست» حمل می‌کردند که ضمن محکوم کردن خشونت‌های پلیس آمریکا، رفتار نژادپرستانه دولت لندن را یادآوری می‌کرد.
 

- در هلند هزاران تظاهرکننده با نشستن روی زانو، جنایت پلیس آمریکا را یادآور شدند. در استکهلم پایتخت سوئد، فرانکفورت آلمان و هلسینکی فنلاند هم هزاران نفر با شرکت در تظاهرات «جان سیاه پوستان مهم است»، نژادپرستی و بی عدالتی ساختاری در آمریکا را محکوم کردند.
 

-در یونان هم معترضان، به سمت ساختمان سفارت آمریکا در آتن، هجوم بردند. تظاهرکنندگان پلاکارد‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: "جان سیاه پوستان اهمیت دارد" و "من نمی‌توانم نفس بکشم. "
 

* شمار مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از شش میلیون و ۵۸۵ هزار نفر رسیده است و لحظه به لحظه شمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری افزوده می‌شود. برابر آمار‌های جهانی از این تعداد تا کنون بیش از ۳۸۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. همچنین با تلاش کادر‌های درمانی بیش از سه میلیون و ۱۸۱ هزار نفر از این بیماری بهبود یافته اند. آمریکا، برزیل، روسیه، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، هند، آلمان، پرو و ترکیه به ترتیب جزو ۱۰ کشور اول از نظر بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در جهان هستند. آمریکا در بین کشور‌های جهان هم از نظر تعداد مبتلایان و هم قربانیان، در رتبه نخست قرار دارد. تاکنون بیش از یک میلیون و ۹۰۲ هزار نفر در این کشور به این ویروس آلوده شده اند و ۱۰۹ هزار و ۱۴۶ نفر جان خود را از دست داده اند. از نظر تعداد قربانیان انگلیس و ایتالیا به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

* پلیس راه راهور ناجا وضعیت ترافیکی در محور‌های فیروزکوه، امام رضا (ع) و بزرگراه حرم به حرم و تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز را روان اعلام کرد.
 

* مرور چند خبر داخلی

-دبیر ستاد مقابله با کرونا وزارت صمت گفت: صاحبان کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا که دارای فهرست بیمه کارفرمایی یا خویش فرما هستند برای دریافت تسهیلات به سامانه کارا مراجعه کنند. گلپور افزود: به ازای هر نفر شاغل دارای فهرست بیمه از ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان تسهیلات پرداخت و بازپرداخت آن با سود ۱۲ درصد از مهر آغاز می‌شود

-سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان، تا فردا فرصت دارند، برای تعیین روش مدیریت مستقیم سهام عدالت، به سامانه مراجعه کنند. فهیمی افزود: تاکنون بیش از ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند.

-رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: ارز حاصل از صادرات در سال ۹۹ می‌تواند منابع درخواستی واردکنندگان را تامین کند. لاهوتی افزود: اگر بانک مرکزی روند استفاده از ارز حاصل از صادرات را برای واردات، تسهیل کند؛ این توان وجود دارد که ارز مورد نیاز کالا‌های وارداتی در زمان کوتاه‌تر و ارزان‌تر تامین شود.

-آب معدنی امسال گران نمی‌شود. به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی امسال ماده اولیه تولید بطری افزایش قیمت نداشته است.

- هشدار معاون وزیر بهداشت درباره بالا بودن "چربی بد" خون ایرانی‌ها. دکتر ملک زاده گفت: میانگین چربی بد خون (LDL) که بهتر است کمتر از ۷۰ میلی گرم باشد، در مردان ایرانی، حدود ۱۲۴ میلی گرم و در زنان حدود ۱۲۰ میلی گرم است. معاون وزیر بهداشت افزود: سکته‌های قلبی و مغزی علت نیمی از مرگ‌های زودرس در کشور است که چربی خون بالا زمینه ساز آن است.

* ارتش سوریه دومین محموله از جنگنده‌های پیشرفته و بروز شده «میگ ۲۹» را از روسیه تحویل گرفت. سفارت روسیه در دمشق تایید کرد؛ سوری‌ها، استفاده از این نوع جنگنده‌ها را، عملا آغاز کرده اند. این جنگنده‌ها، که از نسل قبلی خود، قویتر هستند، از پایگاه نظامی حمیمیم، به مناطق استقرار خود در فرودگاه‌های نظامی سوریه به پرواز درآمدند.

* مرور چند خبر خارجی

-خواهر رئیس کره شمالی به کره جنوبی هشدار داد در صورت ادامه انتشار و توزیع اوراق و بیانیه‌ها علیه این کشور از توافقنامه نظامی دوجانبه با سئول خارج خواهد شد. این توافقنامه را رئیس جمهور کره جنوبی و رئیس کره شمالی در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کاهش دشمنی و پایان دادن به برخورد‌های نظامی امضا کردند، ولی مفاد آن هنوز کاملا اجرایی نشده است.

- حمله فرد مسلح با سلاح سرد به مدرسه‌ای در استان گوانگشی چین. در این حادثه فرد ضارب ۴۰ نفر از کارکنان و کودکان زا با چاقو زخمی کرد.

- بارش شدید باران و تگرگ در پاریس. شدت بارش‌ها به اندازه‌ای بود که باعث آبگرفتگی خیابان‌ها و مترو این شهر شد. هواشناسی فرانسه کاهش شدید دما را برای امروز در پاریس پیش بینی کرده است.
برچسب ها: اخبار ، مشروح ، مشروح 13
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °