قیام ۱۵ خرداد، مبدا نهضت انقلاب اسلامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:31 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۶۰۴۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
ملت ایران پنجاه و هفت سال پیش در اعتراض به دستگیری امام خمینی (ره) قیام خونینی بر علیه رژیم شاه به پا کرد که از آن به عنوان مبدا نهضت اسلامی ایرانیان نام برده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در تاریخ انقلاب اسلامی روز‌های سرنوشت‌سازی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به قیام ۱۵ خرداد ۴۲ اشاره کرد که نقطه عطف و خیزش نهضت انقلاب اسلامی بود. در این مسیر شهرستان‌های پیشوا و ورامین که در بیشتر نهضت‌ها و تحولات سیاسی معاصر ایران نقش به سزایی داشته است، در جریان قیام خونین ۱۵ خرداد چند تن از جوانان انقلابی خود را از دست داد.

قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ از انجا شروع شد که امام خمینی (ره) در واکنش به فاجعه کشتار طلاب در مدرسه فیضیه قم در دوم فروردین ۱۳۴۲ با صدور اعلامیه‌ای در مراسم چهلم شهدای فیضیه، شاه را مسبب اصلی حوادث دوم فروردین‌ماه اعلام کرد و به این مناسبت در شهر‌های مختلف ایران برای شهدای قم مراسم چهلم گرفته شد که به قدری این مراسم‌ها تأثیرگذار بود که رژیم مجبور به جلوگیری از برگزاری چنین مجالسی شد.

در ادامه با ایجاد محدودیت برگزاری مراسمات در ماه محرم آن سال، امام خمینی (ره) که دیگر این رفتار‌های خصمانه را برنمی‌تابید در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ همزمان با روز عاشورا در نطقی آتشین، دوران رژیم پهلوی را به دوران بنی امیه و بنی‌عباس و حمله رژیم به فیضیه را به واقعه کربلا تشبیه کرد؛ بنابراین شاه که خود را تحقیر شده می‌دید به خشونت روی آورد و با دستگیری بسیاری از روحانیون مبارز، در یورشی شبانه در نیمه شب ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به وسیله کامیون‌های نظامی، خانه امام را محاصره کرده و ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کرد.

در شهرستان پیشوا سید مرتضی طباطبایی رفیعی از اهالی روستای محمدآباد عرب‌ها از قم برای نخستین بار خبر دستگیری آیت‌الله خمینی را به روستائیان رساند. اهالی روستای محمدآباد در اعتراض به این اقدام رژیم، همراه با هیئتی از شهرستان پیشوا که در حین برگزاری مراسم سنتی بنی‌اسد در صحن مطهر امامزاده جعفربن موسی‌الکاظم (ع) خبر دستگیری امام را شنیده بودند، کفن‌پوش به سمت تهران حرکت کردند.

معترضان در مسیر حرکت به سمت تهران به گروه نظامی اعزامی از تهران به سرکردگی سرهنگ بهزادی و کاویانی برخوردند که در ابتدا به آن‌ها اخطار توقف دادند که با عدم توجه مردم به اخطار‌های پی در پی نظامیان، سرهنگ بهزادی دستور تیراندازی صادر و ۷ نفر از بهترین جوانان این خطه تنها به جرم حمایت از مرجعیت به خاک و خون کشیده شدند و سبب شد که امام خمینی (ره) آن روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کند.

حال پنجاه و هفتمین سالروز قیام ۱۵ خرداد بهانه‌ای شد تا از نزدیک شاهد روایتگری بازماندگان و وارثان این حماسه بزرگ تاریخ باشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°