بازگشایی مرز بازرگان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 17 آذر 1400
کد خبر : ۷۹۶۰۵۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
پس از گفتگو‌های مستمر مسئولان ایران و ترکیه، تردد کامیون‌های تجاری دو کشور در مرز بازرگان و گوربلاغ به حالت عادی برگشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صادق نامدار  مدیرکل گمرک بازرگان گفت: این مرز که مهمترین مبدا تجارت زمینی کشور ایران با ترکیه به شمار می‌رود، از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح امروز (پنجشنبه) با اجرای پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شد.

صادق نامدارگفت: با بازگشایی این مرز که پس از حدود سه ماه و نیم صورت گرفته، کامیون‌های ایرانی و ترکیه‌ای برای تعامل تجاری بین ۲ کشور تردد خواهند کرد.

او اضافه کرد: همزمان با بازگشایی مرز بازرگان، ملاقات مرزی با مدیر گمرک گوربولاغ ترکیه برای اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و سرعت بخشی برای عبور محموله‌های تجاری انجام شده است.

او بیان کرد: به دنبال شیوع بیماری کرونا اکثر مرز‌های زمینی در بسیاری از کشور‌های دنیا بسته شده بود و عملیات تجاری و تردد مسافر نیز از سوم اسفند گذشته در مرز بازرگان در استان آذربایجان غربی به حالت تعطیل درآمده بود.

مدیر گمرک بازرگان گفت: بازگشایی امروز مرز فقط برای تردد کامیون‌ها بوده و زمان تردد مسافران نیز طی روز‌های آینده اطلاع رسانی می‌شود.

گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشور‌های ترکیه و جمهوری‌آذربایجان قرار دارد؛ مرز‌های جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشور‌ها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین ۲ کشور ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

ایران سه مرز رسمی با ترکیه دارد که همه آن‌ها شامل "بازرگان ماکو"، "سرو ارومیه" و "رازی خوی" در آذربایجان غربی قرار دارد؛ سرو نیز پس از شیوع بیماری کرونا به طور کامل بسته شده، ولی تردد محدود ریلی از مرز رازی در این مدت بین ۲ کشور ایران و ترکیه صورت گرفته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۰.۹۹°