۶ دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا ابلاغ شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:54 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۶۰۶۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
معاون درمان وزارت بهداشت؛
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۶ دستورالعمل تشخیص و درمان سرپایی و بستری کرونا ویروس در کشور ابلاغ شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  " قاسم جان بابایی" گفت: از نخستین روز‌های تشحیص کرونا در کشور، کمیته علمی با حضور بیش از ۴۰ نفر از استادان و متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی تشکیل شد و تاکنون ۶ دستورالعمل تشخیص و درمان سرپایی و بستری کرونا ویروس در کشور تدوین و ابلاغ کرده است.

 معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این مطلب اظهار داشت: در روز‌های آغازین شیوع کرونا ویروس در دنیا، سر و صدا‌های زیادی شد که فلان دارو در درمان کووید۱۹ موثر است، اما مطالعاتی در همان کشور‌هایی که این دارو‌ها را توصیه کرده بودند، انجام شد که اثربخشی دارو را زیرسوال برد.

او افزود: در جلسات کمیته علمی ستاد ملی کرونا که هفتگی برگزار می‌شود، به این نتیجه رسیده ایم که در بهبودی بیماران، هیچ چیزی مهمتر از مراقبت صحیح نیست و خوشبختانه سطح پزشکی ایران، در دنیا زبانزد است و جامعه پزشکی کشور، بسیار توانمند هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: هنوز هیچ روش قطعی برای درمان کووید۱۹ وجود ندارد و برای ما، شرح حال، سابقه تماس با بیماران مبتلا و تست‌های مولکولی مبنا است و با صراحت می‌گویم که تست سرولوژی یا آنتی بادی که ممکن است هزینه‌های هنگفتی برای مردم ایجاد کند، صرفا کاربرد تحقیقاتی و اپیدمیولوژی دارد و تا کنون جایگاه تشخیصی این تست هنوز ثابت نشده است.

جان بابایی تاکید کرد: از همکارانم و مردم تقاضا دارم که اصلا از تست سرولوژی به عنوان معیار تشخیصی استفاده نکنند. سابقه تماس با بیماران، علائم بیماری و تست مولکولی، موثرترین روش تشخیص کووید۱۹ هستند. مبنای کار ما در پروتکل درمانی برای مراقبت در قرنطینه، در افراد پرخطر و همچنین موارد بستری، استفاده از داروی "کلروکین" است.

او اضافه کرد: پزشکان در کشور از دارو‌های ضد ویروسی بر اساس پروتکل درمانی، به صورت ترکیبی می‌توانند استفاده کنند و خوشبختانه تمام دارو‌های ضد ویروس که در پروتکل‌های استاندارد دنیا و ایران وجود دارد، در کشور و بیمارستان‌ها در دسترس قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ممکن است مردم در فضای مجازی یا برخی سایت‌ها از تبلیغات دارو‌های چند ده و چند صد میلیون تومانی برای کرونا، مطالبی بخوانند که باید صریح بگویم که اثربخشی این دارو‌ها برای درمان کووید۱۹ اصلا ثابت شده نیست.
برچسب ها: کرونا ، کلروکین
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°